Konečne! Dnes nadránom sa Canon rozhodol vydať objektív, na ktorý užívatelia dlho čakali. Canon EF 85 f/1.4 L IS USM. Niektorí sa netaja tým, že f/1.4 veľmi závideli Nikonu. A niet sa čo čudovať! Legendárny Canon 85 f/1.2 je síce špičkový a s dostatkom skúseností sa s ním dá nafotiť aj šport, o tom potom. Ale vo všeobecnosti rýchlosť ostrenia v tomto prípade nepatrí medzi najlepšie. Aj keď, samozrejme, kresbu má neskutočnú.
Na druhej strane barikády bol doteraz iba 85 f/1.8, ostrieľaný veterán s presným a rýchlym ostrením, ale pomerne silnou chromatickou aberáciou. Za tú cenu mu to však nemôžeme vyčítať.
Chýbal však člen rodiny, ktorý by bol dostatočne rýchly, kvalitný a s dobrou kresbou. A ten je konečne tu! Na toto sklo sa čakalo už veľmi, veľmi dlho. My, samozrejme, vieme, odkiaľ vietor fúka. Nielen Nikon nás totiž dlhé roky provokoval, aj Sigma sa rozhodla vydať 1.4 art. V nehoráznych rozmeroch a váhe, ale vydala! Je teda možné, že to bol spúšťací moment pre Canon, aby vydali nový objektív. Privítali sme aj to, že k nemu pridali stabilizátor. Dokážeme síce fungovať aj bez neho, ale keď ho darujú, sťažovať sa nebudeme.
Technické parametre:
- asferický člen kvôli redukcii distorcie a aberácie a zároveň zvýšeniu ostrosti
- Sférická úprava na redukciu odrazov
- USM motor
- 4-kroková stabilizácia
- úprava proti poveternostným podmienkam, tak ako všetky L-kové objektívy
- 9-lamelová clona
- Filter s priemerom 77mm
- Váha iba 950g
- Minimálna zaostrovacia vzdialenosť 85cm
Nové tilt-shifty
Tilt-shift je extrémne špecifický objektív. Umožňuje totiž naklánať perspektívu a rovinu ostrosti. Preto ho milujú najmä fotografi architektúry. Ale používajú ho aj iní fotografi. Portrét s TS? Alebo šport s naklonenou rovinou? Krajinka, ktorá vďaka nemu vyzerá ako miniatúra? Jednoducho krása a oživenie klasických záberov!
Predchádzajúce modely už naozaj urgentne potrebovali vynoviť. K obľúbenej 45-ťke a 90-tke tak pribudlo niečo, čo asi nikto nečakal – Canon TS-E 135. Chcete počuť pravdu? Neviem, kde sa bude dať použiť, ale teším sa z toho!
Canon TS-E 50/2,8 L Macro
- Maximálne vyosenie (tilt) ± 8,5°
- Maximálny posun (shift) ± 12mm
- Tilt-lock proti posunu pre všetky nové TS
- predný filter 77mm
- váha 944g
- možnosť otočenia tilt 180° v osi objektívu v rozsahu 7 krokov
Canon TS-E 90/2,8 L Macro
- Maximálne vyosenie ± 10°
- Maximálny posun ± 12mm
- Predný filter 77mm
- váha 916g
- možnosť otočenia tilt 180° v osi objektívu v rozsahu 7 krokov
Canon TS-E 135 /4 L Macro
- maximálne vyosenie ± 10°
- maximálny posun ± 12mm
- Predný filter 88mm
- Váha 1,1kg
- možnosť otočenia tilt 180° v osi objektívu v rozsahu 7 krokov
Toľko k aktuálnym novinkám. Väčšinu z nich už máme k dispozícii, detailné recenzie preto prídu na rad už čoskoro.
Aktualizované 31.8.2017, 11:30 hod.
Po prvom dni hrania sa s týmito sklami musím uznať, že Canon vypočul svojich užívateľov a na nových kúskoch si dal naozaj záležať. Prekvapila najmä 85-ťka, ktorá ostrosťou prekonáva aj Canon 85/1,2. Má prekrásny kontrast a presnosť ostrenia aj na plne otvorenej clone. Bonusom je aj rýchlosť a všetci vieme, že práve f/1,2 mala s tým problém. Canon 85/1,4 l IS USM má presné zaostrenie aj pri nízkych hĺbkach ostrosti a zároveň dokázal rýchlo preostrovať aj pri fotení pohybu. Canon teda vytvoril objektív, ktorý veľmi konkuruje f/1,2 kvalitou kresby a je vhodný aj na šport.
Pridanie stabilizátora som ale celkom nepochopil. Na takomto dlhom a svetelnom objektíve sa mi totiž zdá zbytočný a pridá váhu. Na portrétny objektív je hmotnosť tesne pod jedným kilogramom už pomerne veľa. A keď máme clonu f/1,4, tak nepotrebujeme ťahať vysoké ISO, resp. to kompenzovať expozičným časom. Nevieme, čo viedlo Canon k tomu, aby dodali stabilizátor, ale možno sa chceli iba pochváliť a pridať niečo naviac.
Tilt-shifty naopak neskutočne prekvapili. Rozšírený posun tiltu totiž umožňuje ešte extrémnejšie využiť potenciál tilt-shiftového objektívu. Vďaka tomu bude efekt „fake makra“ ešte výraznejší. Pre fotografov bude pri fotení budov, či produktov príjemnejší aj posun roviny ostrosti.
Zmeny:
TS-E 50 mm f/2.8 L Macro
Tilt išiel z ± 8° na ± 8,5° a shift z ± 11mm na ± 12°
TS-E 90 mm f/2.8 L Macro
Tilt išiel z ± 8° na ± 10° a shift z ± 11mm na ± 12°
TS-E 135 mm f/4 L Macro je nový objektív, takže tam sú hodnoty nové. Tilt má ± 10° a shift ± 12mm
Vnútro objektívov je tiež prerobené, predsa len po 25 rokoch odkedy vydali predchodcu, sa to už aj patrilo. Nové senzory si zaslúžia lepšie obrazové dáta ako tie, ktoré ponúkali doterajšie objektívy. Asférické členy vnútornej stavby sa starajú o maximálne možné potlačenie distorzie. Dva kusy UD členov sa zas postarali o výrazné vylepšenie rozlíšenia, ktoré sa dostane na čip. Vďaka tomu bude mať výsledný obraz nielen lepšiu ostrosť, ale najmä lepšie prenesený kontrast. Ďalšia vec, ktorá extrémne potešila, bola možnosť rotácie objektívu okolo jeho vlastnej osi. Takto máte odrazu dokonalú kontrolu nad tým, v ktorom smere posuniete tilt-shift efekt.
Pripájam galériu odfotenú týmito sklami a postupne ju budem rozširovať 🙂
Všetky fotografie boli vytvorené na Canon EOS 6D mark II. Fotené bolo do RAW a priamy prevod do JPG bez akýchkoľvek úprav.