Canon EOS R5 Dlhodobá recenzia

Copyright Peter Brichta 2021 :: www.pbphoto.sk ::
2

Canon EOS R 5 vyvolal obrovský rozruch keď došiel na scénu. Všetci vieme prečo. 8K RAW video, 45mpx snímač, IBIS, dualslot a mnoho mnoho iných funkcií, ktoré boli doslova a do písmena Revolúciou. Canon si to predsa dal priamo do svojho sloganu k vydaniu nových Rkových systémov.

Všetci presne vieme, čo sa nachádza vo vnútri EOS R5. A samozrejme všetci sme videli úvodné recenzie po predstavení tohto fotoaparátu. Je však rozdiel medzi testami predprodukčných fotoaprátov, je rozdiel medzi kratkodobými testami, kedy máme fotoaparát na pár dní resp. týždňov a najvačším rozdielom sú dlhodobé testy a pravidelné používanie. Čo sme pri takomto používani zistili my?

Fotoaparát nielen pre fotografov

Tento fotoaparát nie je určený iba na fotenie. Je to aj výborné zariadenie na natáčanie videa. Keďže foťák má funkcie ako natáčanie videa v 8K RAW, či slow-motion v 4K rozlíšení, mnohokrát sa diskutovalo o prehrievaní fotoaparátu.

Áno, foťák sa môže prehriať. Táto situácia môže nastať pri natáčaní v rozlíšení 8K, či 4K slow-motion. Jednou z dôležitých vecí, ktoré treba mať na pamäti je, že sa odporúča používať originálne batérie. Vďaka tomuto prehrievanie EOS R5 nie je tak veľký problém, pretože nastáva iba vo výnimočných prípadoch. Bez prehriatia zvládne bez akýchkoľvek problémov 20-30 minút. Pri použití so staršími batériami bola výdrž bez prehriatia o niečo menšia.

Objavovali sa aj názory, že Canon EOS R5 sa prehrieva aj pri fotografovaní. Avšak, aj pri celodenných foteniach, či už to bolo v interiéri v štúdiu alebo v exteriéri, ani raz sa nestalo, že by sa zariadenie prehrialo.

Jednou z najčastejších otázok na fungovanie s týmto fotoaparátom sa týka hľadáčika. Avšak, treba to rozdeliť do dvoch kategórií, resp. situácií. Prvou je do hľadáčika pri prirodzenom, resp. konštantnom svetle. V tomto smere je digitálny hľadáčik foťáku spoľahlivý a výborne fungujúci. Zobrazuje aktuálne nastavenia súvisiace s fotením, avšak jednou z prelomových funkcií je tzv. simulácia expozície, čo znamená, že fotograf vidí ako bude snímok vyzerať po odfotení.

Druhou situáciou je fotenie v štúdiu pri zábleskových svetlách. Tie pri použití prebíjajú celú scénu a fotoaparát s tým nedokáže počítať. Hľadáčik totiž stiahne celú expozíciu a následne nie je nič viditeľné. Preto simulácia obrazu v tomto prípade nefunguje spoľahlivo a je potrebné ju vypnúť. Treba pripomenúť, že pri fotení s lacnejšou osvetľovacou technikou, keď po záblesku na pár sekúnd zhasne aj tzv. pilotná žiarovka a fotoaparát nič nevidí a aj pri vypnutej simulácii obrazu displej najprv silno rozžiari a následne stmaví a je to naozaj nepríjemné. Pri fotografovaní s kvalitnými zábleskovými hlavicami bolo fotografovanie bez problémov.

Real life zaostrovanie

Práca so zaostrovaním na Canon EOS R5 je takmer bezkonkurenčné. Ostriaci bod je možné rýchlo a spoľahlivo posúvať pomocou dotykového joysticku alebo pomocou pohybu palca po displeji. Pri fotení v štúdiu ocenia fotografi funkciu Eye detection, čiže zaostrenie na oko fotografovanej osoby. Systém je spoľahlivý a po celý čas fotografovania výborne drží zaostrené oko, resp. tvár.

Medzi ďalšie funkcie zaostrovania patrí napríklad režim snímania áut či zvierat. Fotografovanie zvierat funguje taktiež bezproblémovo. Pri fotografovaní psa, ktorý bol neustále v pohybe nemal foťák problém s trackovaním psa, resp. jeho očí  a udržiaval obraz zaostrený.

Pre milovníkov starých manuálnych objektívov je dobrou správou funkcia Focus peaking, ktorá ukazuje zaostrené hrany. Objektívy tak môžu byť používané aj pri maximálne otvorenej clone.

Používanie so staršími objektívmi

Každý fotograf má aj staršie objektívy s bajonetom Canon EF. Je takmer nemožné ich okamžite obmeniť. V Canone mysleli aj na toto a preto existuje RF-EF adaptér. To znamená, že objektívy s bajonetom Canon EF je možné používať aj s telom, ktoré má bajonet Canon RF.

Existujú 3 druhy týchto adaptérov. Prvý disponuje iba základným prenosom medzi fotoaparátom a objektívom. Ďalším je adaptér s control ringom, ktorým si vieme navoliť nejakú funkciu. Posledným je adaptér s drop-in filtrami. Avšak na prácu je úplne dostačujúci ten základný adaptér. Pri používaní objektívov s bajonetom Canon EF nie je oproti novším objektívom s bajonetom Canon RF takmer žiadny viditeľný rozdiel. Napríklad s objektívom Canon EF 600 mm f/4L IS III USM spolupracoval fotoaparát cez adaptér spoľahlivo a bezproblémovo.

Jedinou nevýhodou je, že cez adaptér nie je možné stabilizáciu objektívu a zároveň čipu a treba sa rozhodnúť, ktorú zo stabilizácií obrazu si vybrať, keďže komunikácia nie je na takej vysokej úrovni, ako pri systéme Canon RF.

Canon EOS R5 je výborný fotoaparát. Je určený profesionálom, ktorí potrebujú nekompromisný výkon. Za svoje peniaze dostanete kvalitný kus techniky, ktorý je v mnohých veciach o krok vpred pred konkurenciou.

 

2 Komentárov
  1. Majo povedal(-a)

    Ako je na tom R5 s fotenim v rezime el.uzavierky? Velmi by sa mi ta funkcia hodila na koncertoch vaznej hudby, pripadne v divadle, neviem ake je skreslenie v reale a ci to je naozaj pouzitelne. (Rolling shutter efect, jello efect) Napr.ked sa hybu postavy na scene, pripadne ked rozhadzuje rukami dirigent. Skoda ze v teste o tom nie je zmienka. Vo videu ma to nezaujima, ide mi o fotku, o absolutne bezhlucne fotenie pocas najvacsieho ticha. Vraj je na tom R5 lepsie ako R6, a R3 je mimo moj cenovu realitu. Vdaka za odozvu. S pozdravom Marek

    1. Peter Brichta povedal(-a)

      Ahoj Marek,
      priznam sa, ze zatial som to neskusal. Resp nemal som potrebu vyuzivat elektricku uzavierku. Ale ked bude moznost, tak to skusim 🙂
      Peto

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X