Cestovateľský setup – Canon EOS RP + Canon RF 35mm f/1.8 Macro IS STM

0

Uplynuli už viac než 3 roky od oficiálneho predstavenia fotoaparátu Canon EOS RP. Tento druhý model z radu EOS R priniesol na trh fullframe bezzrkadlovku za veľmi príjemnú cenu. Zároveň však vyvolal medzi ľuďmi veľmi rôznorodé názory a reakcie. Pri svojej príprave na dovolenku som zvažoval, čo so sebou vziať z mojej fotografickej výbavy. Všetko mi však prišlo dosť ťažké na dennodenné nosenie na ramene, a tak voľba padla na „niečo malé“ – práve Canon EOS RP. Vďaka AQT a Canon Slovensko som tento fotoaparát mohol otestovať spolu objektívom RF 35mm s clonou 1.8 a označením Macro IS STM.

Táto kombinácia sa ukázala ako veľmi vhodná na cestovanie svojimi rozmermi a aj hmotnosťou, celý setup sa v pohodlí zmestí do jedného kilogramu váhy a vložíte ho do takmer akejkoľvek tašky. V príručnej batožine o ňom takmer neviete, hodí sa teda aj na dlhšie nosenie či už na prechádzky do mesta ale aj na horskú túru.

O fotoaparáte Canon EOS RP sa už popísalo a narozprávalo viac ako dosť. Nájdete jeho odporcov, rovnako ako tých, ktorí naň nedajú dopustiť. Môj osobný názor je, že sa jedná o veľmi príjemný fotoaparát, ak viete, na čo a ako ho chcete použiť. Zároveň, musíte sa naučiť akceptovať niektoré jeho slabšie stránky. Téme jedna karta sa ani netreba venovať, hoci tá až takým problémom byť nemusí. RPčko funguje veľmi dobre s kartami SD-XC UHS-II, takže aj väčšie kapacity s rýchlym prenosom využijete naplno. Za mňa dvomi najväčšími  zdrojmi sklamania boli výdrž baterky, kedy som akumulátor LP-E17 musel nabíjať po poldni chodenia po meste. Ak sa ho následne rozhodnete šetriť častejším vypínaním fotoaparátu, môže sa vám ľahko stať, že kým sa RPčko zapne, prepásnete moment, ktorý chcete zachytiť. Jeho doba štartu nepatrí medzi najkratšie.

Vyzdvihnúť je však nutné ostrenie, konkrétne jeho presnosť. Či použijete nové skvelé RF sklá od Canonu, alebo akýkoľvek objektív z EF systému cez adaptér, budú skutočne ostré práve tam, kde to chcete. Ostrenie na oko funguje tiež dobre, hoci v porovnaní s vyššími radami R série (R6, R5 či R3 – to už ale porovnávame neporovnateľné) to nie je ani najvyššia rýchlosť a stane sa, že namiesto oka nájde RPčko len tvár či hlavu fotografovanej osoby. Stále však akceptovateľné, predsa len, máte v ruke fullframe telo s cenou pod 1000 Eur.

K objektívu RF 35mm f/1.8 Macto IS STM sa dá povedať snáď len toľko, že ak hľadáte parťáka k RPčku, je to skvelá voľba. Rozmery, cena a výkon, to je skvelý pomer v štandardnom ohnisku, ktoré určite ocení každý. Nejedná sa možno o najrýchlejší objektív, to za túto cenu ale asi ani nikto neočakáva. 35mm je ohnisko, ktoré ocení krajinkár, dokumentarista aj portrétny fotograf, a určite každý cestovateľ. 

Obrazová kvalita možno nie je ohurujúca ako pri Lkových sklách od Canonu, na svoje rozmery a spracovanie je však veľmi vyhovujúca. Obraz bez korekcií vo fotoaparáte je mierne súdkovitý, na plne otvorenej clone trpí relatívne silnou vignetáciou. Po priclonení na f/2.8 je situácia lepšia, najlepšie výsledky, čo sa týka vignetácie aj ostrosti, dosahuje na clonách 4.0 – 5.6. Grafy ostrosti si napokon môžete pozrieť sami na stránke OpticalLimits.

Ja osobne som ho presne na hornom konci tohto rozsahu používal najviac, hoci som si vyskúšal aj plne otvorenú clonu pri niektorých portrétoch. Rozhodne ma nesklamal a viem si predstaviť, že v kombinácii s telom, ktoré podporuje IBIS, musí dosahovať skvelé výsledky aj pri horších svetelných podmienkach a rozhodne musí potešiť aj filmárov.

Na tému natáčania videa jedna zaujímavosť. Objektív disponuje hybridným ostriacim systémom, čo znamená, že pri fotografovaní je síce rýchlejší, avšak aj hlučnejší. Po prepnutí na video mód vo fotoaparáte však vstúpi do hry STM, objektív síce ostrí pomalšie, avšak plynulejšie a takmer nehlučne.

Za mňa sa rozhodne jedná o kúsok, ktorý je dobre aspoň zvážiť, ak používate, či plánujete prejsť na R-kový systém od Canonu.

Hoci nerád nosím fotoaparát na krku, veľmi som ocenil, že na popruhu od Slide od PeakDesign som túto kombináciu dokázal zvládnuť veľmi pohodlne počas 9-dňovej dovolenky bez toho, aby som bol podchvíľou otrávený z omínania na krku. Pohodlie popruhu je jedna vec, veľmi príjemnou však bola aj hmotnosť a pripravenosť kombinácie Canon EOS RP s objektívom RF 35/1.8. Ak hľadáte niečo malé na časté a dlhé nosenie a dokážete si predstaviť fungovať s niekoľkými spomenutými limitáciami, rozhodne sa jedná o setup stojaci za zamyslenie.

Galéria

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X