Čo by povedal kameraman, ktorý natáča svoje videá na bezzrkadlovku od Sony, konkrétne Sony Alpha A7S iii, ak by dostal do rúk cinema kameru Canon EOS C70? S kamerou, ktorá nemá stabilizovaný čip a nie je full frame? V čom vyniká táto kamera a v čom oproti Sony zaostáva? Dokáže super 35mm senzor v Canon EOS C70 konkurovať fullframe senzoru v bezzrkadlovke od Sony?
Canon EOS C70 bola predstavená v roku 2020 a patrí k jedným z najdostupnejších Cinema kamier od Canonu vzhľadom na pomer cena/kvalita. Disponuje senzorom Super 35, čiže veľkosťou podobným ako APS-C. Keďže nemá stabilizáciu čipu, situáciu musia zachraňovať stabilizované objektívy. Stačí to však?
Veľké telo s množstvom tlačidiel
Canon EOS C70 vyzerá ako ostatné „dospelé“ Cinema kamery od Canonu. Na prvý pohľad pripomína väčší fotoaparát s gripom. Disponuje veľkým množstvom tlačidiel prispôsobeným pre natáčanie videa, aktívnym chladením a veľkým, dotykovým a otočným displejom. Množstvo tlačidiel prináša vyvedenie mnohých funkcií priamo na telo kamery. Veľkým pozitívom je veľký HDMI konektor, ktorým nedisponuje napríklad ani Canon EOS R5C.
Čo tu však nenájdeš je hľadáčik. Ten by sa tu určite zišiel, najmä pri natáčaní na ostrejšom slnku. Kompenzovať sa to snaží veľký displej, na ktorom toho vidno skutočne veľa. Nie je však až tak jasný, ako napríklad pri fotoaparáte Sony Alpha A7S III, takže ani pri maximálnom jase nie je čitateľnosť v exteriéri ideálna.
Senzor Super 35 nie je problém
Môžeme považovať menší senzor Super 35 ako nevýhodu? Tento typ snímača zvyknú mať cinema kamery, avšak do tejto kategórie sa radí napríklad aj Sony FX3, ktorá disponuje Full frame senzorom. Niekomu crop senzor nemusí prekážať a prispôsobí sa všetkým okolnostiam, ktoré prináša využívanie menšieho snímača.
Ak však chceš zachovať ohniskové vzdialenosti aj na Super 35, riešením je speedbooster. Jedná sa o adaptér, vďaka ktorému je možné používať objektívy s bajonetom Canon EF aj so systémom Canon RF. Tento adaptér obsahuje aj sklá, vďaka ktorým umožňuje z crop senzoru vytvoriť full frame. Speedbooster zároveň veľmi dobre spolupracuje so všetkými Canon objektívmi. So speedboosterom nie je problém ani automatické ostrenie a kamera dokáže rozpoznať akékoľvek objekty bez najmenších problémov.
Jednou z nevýhod menšieho snímača je, že v horších svetelných podmienkach produkuje viac šumu než kamery a fotoaparáty s full frame senzorom. Preto je vhodnejšie pri menšom osvetelní používať čo najsvetelnejšie objektívy. Úroveň šumu je porovnateľná s prístrojmi, ktoré majú APS-C senzor.
Slabšia ostrosť videa
Kamera pri nahrávaní neprodukuje až tak ostré video, ako napríklad Sony FX30. Je to pozorovateľné njamä pri podrobnejšom skúmaní a na väčších displejoch. Ak si teda zvyknutý na žiletkovú ostrosť, najmä pri 4K videu, tak toto zistenie môže byť trochu nepríjemné.
S Canon EOS C70 je možné nahrávať video až v 12 bitoch, čo znamená, že prináša možnosť nahrávania 4K RAW videa. Toto však nebolo od úplného začiatku, vďaka čomu bola kamera na začiatku kritizovaná, to sa však s aktualizáciami firmvéru zmenilo. Možnosti pre nahrávanie videa sú tým pádom na vysokej úrovni. Ani pri nahrávaní takto veľkých súborov by sa však kamera nemala prehrievať vďaka zabudovanému aktívnemu chladeniu.
Chýbajúca stabilizácia čipu
Čo však môže byť pre Canon EOS C70 problém je absencia stabilizácie čipu. Ak budeš natáčať z ruky, obraz bude viditeľne roztrasený. Tento fakt píliš nezachraňuje ani stabilizovaný objektív, pretože napríklad s objektívom od Canonu 24-105 sa obraz trasie viac, ako keď je stabilizované aj telo kamery alebo fotoaparátu. Pri používaní objektívu Canon RF 24-70 mm f/2.8 boli výsledky stabilizácie na vyššej úrovni, stále to však nedosahovalo tak dobré výsledky, ako napríklad kamery od Sony, ktoré majú stabilizovaný aj čip.
Canon EOS C70 má v tele zabudované ND filtre, čo predstavuje veľkú výhodu oproti fotoaparátom. Na bežných fotoaparátoch, ktoré sú určené pre video nenájdeme integrované ND filtre a treba ich kupovať a montovať na objektív. Táto kamera však prináša možnosť aktivovania ND filtra jediným tlačidlom. Nájdeš tu filtre od ND 2 po ND 10.
DGO senzor je taktiež samozrejmosť v Canon EOS C70. Jedná sa o senzor, ktorý dokáže zaznamenať aj tiene aj highlights v jednom okamihu. Tomu dopomáha dynamický rozsah až 16 stôp. Takýto výstup je veľmi kvalitný a vyzerá skutočne dobre. Napríklad pri súčasnom snímaní oblohy a tieňov je expozícia vďaka spomínaným prvkom takmer dokonalá. Žiadne prepaly ani nič podobné.
Oplatí sa teda ešte aj v roku 2023 kúpiť Canon EOS C70? Je najväačšia výhoda tejto kamery jej senzor, alebo vyniká aj v niečom inom?