Clona a clonové číslo

1

Clona je jeden z parametrov expozičného trojuholníka. Rovnako ako zvyšné zložky (čas a ISO) a  sa stará o dokonalé vyváženie expozičného trojuholníka. Má však aj vlastnosť navyše a tou je regulovanie hĺbky ostrosti.

Aby sme lepšie pochopili princíp fotografickej clony, tak sa musíme trošku pozrieť na mechaniku, ktorá za tým stojí. Clona je mechanická časť v objektíve, ktorá určuje aké množstvo svetla pustí do objektívu, ktoré sa následne prenesie na film alebo čip. A práve veľkosť clony sa odrzkadlí aj na hĺbke ostrosti výslednej fotografie.

Prepočet clony

Clona sa skladá z tenkých plátkov, ktoré su naukladané tak, aby tvorili kruh a zároveň sa dokázali mechanicky rovnomerne posúvať a zmenšovať objem svetla, ktorý vpustia na prechod cez objektív. Práve kruhovy tvar umiestnenia lamiel clony dáva základ takzvanému bokehu vo fotografii. Množstvo svetla, ktoré prejde cez objektív, je určené veľkosťou clony, ale aj vzdialenosťou clony od čipu (tzv. ohnisková vzdialenosť). Aby sme nemuseli manuálne prepočítavať veľkosť clony k ohniskovej vzdialenosti, tak sa zaviedla pomôcka vo forme svetelnosti objektívu. Táto hodnota je pre fotografov zrozumiteľnejšia a ľahšie sa aplikuje aj pri rôznych ohniskových vzdialenostiach. Výsledná hodnota je uvádzaná ako pomer ohniskovej vzdialenosti k priemeru clony. Na objektívoch sa preto objavuje označenie 1:1.4 alebo aj skrátene f/1.4.

Ako príklad si možeme zobrať Canon EF 300 f/2.8, kde je priemer predného členu rádovo okolo 120 mm, takže priemer clony je rádovo okolo 110 mm. Vieme, že výpočet je nasledovný: svetelenosť = ohnisková vzdialenosť / priemer clony. V našom prípade je to svetelnosť = 300 mm / 110 mm. Čiže nám vyjde svetelnosť 2,72. A predsa len sa ľahšie pamätá svetelnosť f/2.8 ako priemer slnečnej clony 109,523596 mm (čísla priemeru clony sú odhadované).

Výsledkom je teda stupnica clonových čísiel, ktoré pretransformované používame pri každodennom fotografovaní. Originálne ide stupnica clonových čísiel po celých krokoch podľa toho, koľko krokov EV uberú pri jej zmene. Originálna stupnica clonových čisiel je teda 1.0, 1.4, 2.0, 2.8, 4.0, 5.6, 8, 11, 16,22,… Avšak podobne ako pri expozičnom čase a ISO sa nehýbeme po celých EV alebo po 1/3 EV, tak dokážeme vývážiť expozičný trojuholník po výrazne jemnejších kúskoch.

 

 

1 Komentár
  1. Marian Trizuliak povedal(-a)

    Super popisane. Pre vypocet hlbky ostrosti odporucam pouzit niektoru z dostupnych aplikacii pre smartphone – hladajte DoF Calculator (DoF – Depth of Field, po slovensky hlbka ostrosti). Vyplnenim parametrov (telo, ohniskova vzdialenost, vzdialenost od objektivu), Vam aplikacia prepocita hlbku ostrosti. Vhodne pre krajinkarov a portretistov. Na druhu stranu, pomoze na zaciatkoch si uvedomit, aku hlbku ostrosti a teda clonove cislo volit pri danych typoch fotografie. Podotykam, pre korektnu expoziciu zaberu je potrebne vhodne volit aj ISO a cas zavierky. Ale to je tema na dalsie clanky, ze Peto? 😉

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X