Keď vezmete Canon EOS M5 do prírody…

1

Malý a šikovný

Pri fotografovaní „wildlife“ sa v spolupráci so zrkadlovkami stretneme aj s mnohými problémami. Sú to napríklad hlasitosť uzávierky, mihnutie oka cez hľadáčik pri veľmi bystrých vtákoch, veľkosť, hmotnosť  a, samozrejme, limitovaná uzávierka. Dokáže plnohodnotne nahradiť Canon EOS M5 aj v praxi, nielen parametrovo na papieri?

Prvý dojem

V súčasnom období je okolo fotoaparátov bez zrkadla pomerne čulý ruch. Môžeme povedať, že konkurencia práve v tomto segmente valcuje trh. Výrobca Canon minulý rok uviedol bezzrkadlovku, ktorá má parametre ako skutočne dobrá APS-C zrkadlovka. Pýši sa rýchlosťou snímania až 7 (9) snímkov za sekundu, veľkosťou snímača APS-C s rozlíšením 24MP, Full HD videom a ďalšími skvelými vlastnosťami. Mojou úlohou bolo zistiť funkčnosť fotoaparátu s prídavným adaptérom na objektívy Canon EF v mojom žánri „wildlife“ fotografie alebo fotografie prírody. Veľkosť tela je skutočne malá a to aj s prídavným adaptérom. Na objektíve Canon EF 300 /2.8 vyzeral ako drobec a človek sa neubránil úsmevu. Model je však spracovaný v peknom dizajne a oproti zrkadlovke pribudlo mnoho kruhových voličov a tlačidiel. Hľadáčik je už digitálny a fotograf sa teda pozerá na mini displej. Zhrnuté dvomi slovami – „malé a šikovné“. 

Canon EOS M5 | Canon EF 300/2.8 IS L USM II + TC 1.4 | 1/800s | F 5.0 | ISO 200 | 420mm | EV 0

Tichá uzávierka? 

Jeden z dôvodov, prečo som chcel prejsť na fotoaparát bez zrkadla, je spôsob uzávierky. Moja predstava bola takáto: úplne tiché a nerušivé cvaknutie, aby som mohol zvieratá fotografovať bez akýchkoľvek obáv z pútania pozornosti. Pri extra citlivých vtákoch a cicavcoch to je totiž niekedy vážny problém. Urobíte pár snímkov – a objekt je preč! Keď som teda model vybalil z krabice, prvé čo nasledovalo, bolo stlačenie spúšte. A prišlo hneď aj prvé sklamanie… Z tichého cvaknutia je riadny rachot! Uzávierka vôbec nie je tichá. Ak by som to mal prirovnať k zrkadlovke Canon 80D, tak je to veľmi podobný zvuk pri sekvenčnom režime. Keď som hľadal nejaký tichý mód – ako pri 80D – tak som ho v menu nenašiel. V tejto oblasti ma teda model nemilo prekvapil. Môj sen o ňom ako o APS-C v mojom fotobatohu sa pomaličky začal rozplývať. 

Rýchlosť snímania úplne postačuje. Výrobca udáva na svojej webstránke 7 snímkov v AL servo a 9 snímkov pri statike. Fotoaparát snímal skutočne rýchlo, ale malo to háčik. Buffer mal fotoaparát iba na cca 14 snímkov. To sa v praxi rýchlo zaplnilo a ukladanie prebiehalo pomaly, aj keď som tam mal vloženú SD kartu so zápisom 90MB/s. 

Canon EOS M5 | Canon EF 100/2.8 IS L USM macro | 1/400s | F 3.2 | ISO 200 | 100 mm| EV 0

Ostrenie

Model Canon EOS M5 už používa iný systém ostrenia ako štandardná zrkadlovka. Ostriaci mechanizmus AF sa v systéme nenachádza a fotoaparát ostrí cez dualpixel AF v snímači. V podstate to funguje presne ako LiveWiev  pri zrkadlových modeloch. Tu však prichádza na rad otázka, či je tento systém taký rýchly a presný, aby sa dal porovnať s AF módom. Na základe môjho testu a použitia rovnakého objektívu Canon EF 300/2.8 si dovolím tvrdiť, že rozdiely nie sú veľmi výrazné. Ostrenie bolo plynulé a rýchle. Jeho výhodou je, že sa pri ňom neprejavuje posun microadjustmentu, čo býva častým problémom pri zrkadlovkách a pevných svetelných objektívoch. Otázka, či je fotografia ostrá alebo nie, je teda pri tomto modeli minulosťou. V spolupráci s objektívmi Canon EF 100/2.8 a Canon 50/1.8 STM sa rýchlosť ostrenia prejavovala podobne spoľahlivo a rýchlo v rámci rýchlosti ostrenia objektívu. 

Presnosť ostrenia bola takmer vždy úspešná. Niekoľkokrát sa mi však stalo, že ak bol objekt „odpichnutý“ od prostredia a nemal dostatočnú veľkosť, fotoaparát jednoducho nechcel zaostriť. Zažil som to pri fotení trasochvosta na paličke. Fotoaparát preostril na pozadie a ani po prehováraní nie a nie zaostriť! Musel som mu pomôcť manuálne prstencom. Potom sa už chytil a držal objektu. Pri fotografovaní jašteríc som zas mal iný problém. S ostriacim bodom som mieril na hlavu jašterice, ale fotoaparát – neviem prečo – zaostril na skalu pred ňou. V princípe sa s týmto ale dá žiť. Ak má  fotograf vycibrené oko a už pri ostrení si všimne, že sa niečo deje, tak sa aktuálny motív ešte dá zachrániť. Veľmi oceňovaný – a aj v prírode, či v športe potrebný – je režim Al servo. Tento mód som testoval pri pohyblivých jašteričkách a môžem povedať, že sa držal dobre. Či sa ale dobre drží aj vtáka letiaceho oproti vám, to neviem – ale myslím, že to zvládne. Takže zhrnutie schopnosti zaostrenia bolo –  bez problémov.

Canon Eos M5 | Canon EF 300/2.8 IS L USM II + TC 1.4 | 1/500s | F 5.0 | ISO 200 | 420 mm| EV 0

Prstom po displeji

Model Canon EOS M5 má 49 bodov AF a nastavujú sa pomocou dotykového displeja. V menu sa dá vybrať, či chce fotograf voliť body na celom displeji alebo iba na jeho určitej časti. Ak som však mal zapnutý celý displej, tak sa mi často stalo, že keď som sa ho dotkol nosom pri pozeraní do hľadáčika, nechcene som si prepol bod. A potom som to už mohol akurát tak zabaliť. Som rád, že výrobca si to všimol a dal fotografovi na výber. V menu sa dá nastaviť iba časť displeja. Ja som si to navolil do pravého horného rohu a potom bolo všetko bez problémov. Tento spôsob je trošku nezvyčajný a nechcem hodnotiť, či je dobrý alebo nie. Jednoducho – je iný a celkom sa mi to páčilo. Aby bol bod ostrenia presnejší, existuje možnosť vybrať si z dvoch veľkostí. K dispozícii je aj zmenšený bod a ten som používal.

Canon Eos M5 | Canon EF 300/2.8 IS L USM II + TC 1.4 | 1/400s | F 4.5 | ISO 1000 | 420.00 mm | EV 0

Elektronický hľadáčik

Keďže sa v modeli nenachádza zrkadlo, do tela fotoaparátu musel výrobca vložiť elektronický hľadáčik. Jednou z jeho hlavných výhod je, že v ňom nájdete presne to isté, ako na hlavnom displeji. Je tu možnosť prezerať cez neho obrázky, nastaviť fotoaparát a mať priamu kontrolu – napríklad aj nad expozíciou. Ak som totiž preexponovával alebo podexponovával, tak som približnú zmenu obrázku mohol vidieť ihneď pri fotení a tak expozíciu správne nastaviť. Výhodou je aj to, že extra bystré vtáky či cicavce vás pri fotografovaní cez hľadáčik nevidia. Vec, ktorá mi naopak skutočne vadila je, že softvér fotoaparátu pri prepínaní hľadáčika a displeja bol strašne pomalý. Keď som si po odfotení chcel pozrieť fotku na displeji, musel som čakať, kým sa to prepne. A to naopak aj vtedy, keď som už chcel ísť fotiť. Tento typ hľadáčika má veľký vplyv na batériu a jej výdrž je na hranici znesiteľnosti. Foťák na jedno nabitie dokázal zachytiť cca 500 snímkov, čo je veľmi málo. Vypočítaval som to na základe záberov na karte, v menu fotoaparátu sa totiž nenachádza funkcia „info batérie“.

Canon Eos M5 | Canon EF 100/2.8 IS L USM macro | 1/320s | F 2.8 | ISO 640 | 100.00mm | EV 0

Chod foťáka s objektívom

Pri štandardnej zrkadlovke sa stabilizátor zapína pri stlačení spúšte a vypína takmer ihneď po spustení spúšte. Pri tomto fotoaparáte sa stabilizátor zapol ihneď po zapnutí fotoaparátu a vypol sa, až keď som nastavil foťák do režimu spánku – čo trvalo minimálne 30 sekúnd. Hľadal som v menu a snažil som sa nájsť nejaké lepšie nastavenie, ale nepodarilo sa – a skutočne ma to odradilo. Túlať sa po horách so zapnutým IS je totiž veľmi riskantné. Pri testovaní som to vyriešil tak, že som vždy vypínal a zapínal fotoaparát. Bola tu ešte jedna možnosť – neustále zapínať a vypínať IS na objektíve, ale sám seba som sa pýtal, prečo by som to vlastne mal robiť. Takto som, samozrejme, stratil rýchlu reakciu pri fotografovaní – a to je pre mňa osobne naozaj zásadný problém. 

Lepšie ako nič

Pri tomto fotoaparáte som sa stretol s iným spôsobom vyklápania displeja ako štandardne pri zrkadlovke Canon EOS 60d. V dnešnej dobe výrobca používa kĺb, ktorý je umiestený na kraji tela a displej sa tak dá vyklápať naozaj výborné. Zároveň sa ale dá zaklopiť dovnútra, čo v prípade prenosu krásne chráni citlivú časť foťáku – displej. Tu sa však dá displej iba povyklápať, pretože zariadenie na polohovanie je umiestnené za displejom. Tento systém nie je taký praktický, ako už známy spôsob od Canonu. Ďalšou vecou, ktorá ma skutočne neoslovila, je farba displeja. Posúvalo sa to do akejsi zelenkavej farby a pôsobilo to celé „prešedivelým“ dojmom. Takže to, čo som videl na displeji, absolútne nezodpovedalo skutočnosti. Inak je displej plne dotykový a aj výborne na dotyk reaguje.

Obraz

V Canon EOS M5 sa nachádza snímač s veľkosťou APS-C s rozlíšením 24,2 megapixelov. Obraz bol veľmi podobný ako poznáme napríklad pri zrkadlovke Canon EOS 80D. Zachovával si veľa detailov aj pri vyššom ISO. Tak, ako som už spomínal pri iných fotoaparátoch, miera znesiteľnosti šumu u mňa osobne končí niekde pri ISO 1600 až 2000. A preto tu dávam výrobcovi určite bod naviac! V takomto malom fotoaparáte zachoval kvalitu obrazu zrkadlovky, a preto si určite nájde veľa záujemcov.

Canon EOS M5 | Canon EF 300/2.8 IS L USM II + TC 1.4 |1/200s | F 4.0 | ISO 1000 | 420.00 mm | EV 0

Prečo nie?

I keď M5 je „nadupaná“ funkciami, aj tak k zmene systému nedôjde. Pred testovaním som bol už takmer nalomený, že v najbližšej dobe podľahnem zmene a APS-C zrkadlovku vymením za bezzrkadlovku. Hlavnými dôvodmi prečo „áno“, bola –  hlučnosť uzávierky, spoľahlivosť ostrenia, rýchlosť snímania a celková rýchlosť uzávierky. No pri testovaní som sa stretol s nedostatkami, ktoré ma jednoznačne odradili a na čas možno aj vyliečili. Dôvody prečo „nie“, boli – aj napriek nadupaným funkciám bol fotoaparát systémovo pomalý, čo si v prírode nemôžem dovoliť. Hlučnosť uzávierky bola takmer rovnaká ako u zrkadlovky, rýchle zaplnenie bufferu a následné ukladanie, nedôveryhodnosť displeja, fotoaparát držal zapnutý stabilizátor i keď sa nefotilo. (vážny problém!)

Prečo áno?

Tento model je veľmi malý a ľahký. Prívlastok „kabelkový“ je určite na mieste. Obraz ako zrkadlovka bez akéhokoľvek obmedzenia. Rýchlosť snímania 9 snímkov – takmer ako vlajková loď v APS-C zrkadlovke Canon EOS 7D mark II. Dotykový displej je jedna z vecí, bez ktorých v dnešnej dobe vlak nepôjde. Použitie EF objektívov cez Canon adapter amount fungovalo bez akéhokoľvek obmedzenia. Wifi /NFC a HDR beriem už tiež ako samozrejmosť. 

Vlastnosti a skúsenosti, ktoré som zaznamenal pri testovaní fotoaparátu Canon EOS M5, sú len moje osobné poznatky a postrehy. Sú určené tým, ktorí sa ešte len rozhodujú a nikdy toto telo nemali v ruke.

Za požičanie fotoaparátu na vyskúšanie a testovanie ďakujem firme AQT a Canon Sk. 

Technické parametre:

https://www.canon.sk/cameras/eos-m5/specifications/

Odporúčaný obchod:

https://www.aqt.sk/bezzrkadlovky-canon/canon-eos-m5/

1 Komentár
  1. Roman povedal(-a)

    Pekný článok a reálne hodnotenie foťáku v praxi !!! Takéto hodnotenia a postehy ( hoci aj subjektívny názor ) na na nezaplatenie !!!
    Ďakujem článok my veľmi pomohol pri rozhodovaní zrkadlovka vs bezrkadlovka.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X