Tamron 70 – 300 mm Di III RXD f/4.5 – 6.3 si so sebou nesie niekoľko prvenstiev. Je historicky prvý objektív od Tamronu na Nikon Z bajonet a aj dva roky od svojho predstavenia je stále jediným objektívom tohto rozsahu pre Z bajonet a spomedzi svojich najbližších konkurentov je najkompaktnejší, najľahší a zároveň najlacnejší. Čo však jeho kvalita? Bude výstup z tohto objektívu dostatočne dobrý, aj keď stojí iba cca 650 eur?
Plastová ale solídna konštrukcia
Vyhotovenie je plastové a v ruke nepôsobí až tak prémiovo. Zároveň to však nie je tak, že by Tamron 70 – 300 mm Di III RXD f/4.5 – 6.3 pôsobil ako nejaká hračkárska hrkalka. Dobrému pocitu zo spracovania objektívu napomáha aj chod oboch prstencov, ktorý je plynulý a tuhosť chodu je… tak akurát. Na tele objektívu okrem prstencov nenájdeš nič iné. Žiadne tlačidlá ani prepínače. Čo však poteší, objektív je utesnený voči poveternostným podmienkam.
Objektív patrí ku kompaktnejším, najmä pre nie až tak oslnivú clonu. Je ľahký, v zasunutom stave pomerne malý a predný závit pre filter má priemer 67 milimetrov. Aby sme nemali málo technických údajov, optická sústava obsahuje 15 členov v 10 skupinách a clona má 7 lamiel. Automatické ostrenie zabzpečuje krokový motor RXD.
Ostrosť obrazu odpovedá cene
Tamron 70 – 300 mm Di III RXD f/4.5 – 6.3 a jeho ohniskový rozsah napovedajú, že bude vhodný na točenie/fotenie športu či wildlife. Ako je už tradičné, pri plne otvorenej clone objektív pomerne výrazne vinetuje, avšak so zvyšujúcou sa clonou táto vinetácia postupne mizne. Čo sa týka ostrosti pri clone f/4.5, tak v strede obrazu je už tradične obraz ostrý a smerom ku krajom sa postupne ostrosť stráca. Kombináciu viacerých ohnísk a svetelností pri teste si môžeš pozrieť vo videu pod článkom.
Fotky z praxe však ukazujú, že ostrosť objektívu po stranách fotografie nie je až taká tragická. Za cenu 647 eur musíš rátať s určitými kompromismi, keďže konštrukcia je vyskladaná práve s dôrazom na cenu. Navyše, chýba tu aj optická stabilizácia objektívu, čo je pri takomto ohniskovom rozsahu pomerne značný kompromis.
Prekvapenie s aberáciou
Čo však bolo príjemným prekvapením, tak objektív veľmi málo aberuje, čo je pri tejto cene pomerne milým faktom. Ak sa aj nejaká chromatická aberácia vyskytne, je pomerne jednoduché ju v postprodukcii fotografií odstrániť. Preto musíme konštatovať, že najväčším problémom objektívu ostáva práve veľmi silná vinetácia na všetkých okrajoch.
Uspokojivý autofocus
Automatické zaostrovanie Tamronu 70 – 300 mm Di III RXD f/4.5 – 6.3 funguje pomerne dobre, napríklad pri sledovaní idúceho autobusu vykazoval veľmi uspokojivé výsledky a čelo dopravného prostriedku stíhal trackovať dosť spoľahlivo. Okrem toho zvládal v pohode zaostrovať aj iné rýchlo sa pohybujúce objekty a to aj v kombinácii s fotoaparátom Nikon Z 6 II, ktorý nie je až taký majster v rýchlosti automatického zaostrovania.
Disciplína, ktorá Tamronu až tak nešlape, tak je protisvetlo. Ak teda rád fotíš v protisvetle a máš rád hviezdičku zo slnka, tak v tomto ťa Tamron 70 – 300 mm asi trochu sklame. Rovnako aj tzv. prasiatka sú pri tomto objektíve dosť veľký problém a často vyskakujú. Rovnako ani bokeh nie je najkrajší, avšak pri plnom zoome a relatívne bližšej vzdialenosti od foteného objektu sa dá dosiahnuť relatívne pekné rozostrenie.
Za cenu 647 eur sa jedná o veľmi solídny kus objektívu a ak hľadíš pri výbere hlavne na cenu, tak s týmto objektívom nespravíš chybu. Nečakaj špičkové optické či iné vlastnosti. Ale Tamron 70 – 300 mm Di III RXD f/4.5 – 6.3 ťa zároveň ani nepotopí. Najmä ak si hobby fotograf, ktorý chodí po horách a občas niečo cvakne, tak ti ani neodtrhne chrbát a ani nezaťaží tvoju peňaženku. Ak sa chceš pozrieť na fotky vytvorené s týmto objektívom, určite si pozri recenziu pod týmto článkom.