Povedzme si úprimne – nie každý spotrebný tovar, a je jedno z akej je kategórie, si zaslúži veľkú publicitu a ovácie. Určite sem však nepatrí vlajková loď značky Nikon – model D850. Naviac, ak samotný výrobca oslavuje okrúhle a úctyhodné narodeniny, je to viac než skvelá príležitosť osláviť nový produkt pompéznou akciou. Takou bolo aj uvedenie tohto fotoaparátu na slovenský trh. Ja som dostal príležitosť zúčastniť sa tlačovej konferencie, na ktorej lokálne zastúpenie Nikonu oficiálne predstavilo tohto krásavca. Bolo to veľmi príjemné zoznámenie. 🙂
Zhrnutie parametrov:
- 45,7mpix CMOS BSI snímač formátu full frame
- základné ISO od 64 do 25600, rozšíriteľné na ISO 32 až ISO 102400
- 153 bodové ostrenie, ktoré veľmi dobre poznáme z modelov D5 a D500 (len pripomínam citlivosť od -4EV!!!)
- Až 9 záberov za sekundu pri použití battery gripu a baterky EN-EL18a (štandardne 7 záberov)
- Kapacita zásobníka pri sériovom snímaní je 51 záberov
- 4K full frame video pri 30 záberoch za sekundu, možnosť točiť pri Full HD rozlíšení so 120fps (!!!)
- 8K timelapse
- Focus stacking priamo v tele fotoaparátu
- SnapBridge (konečne v top-profi triede)
Vzhľad
Telo hneď na prvý dotyk dokazuje, že je top model. Zaujme výklopný displej, nové rozmiestnenie tlačidiel, či ovládacích prvkov. Podľa papierov by som to nepovedal, ale je cítiť aj zníženie hmotnosti oproti predchodcovi. Ten rozdiel nie je závratný, pri celodennom nosení ho však určite pocítite. Do pozornosti dávam absenciu vstavaného blesku, takže systém CLS je možné využiť len s externým bleskom alebo s riadiacou jednotkou SU-800. Určite to nevadí, skôr ma prekvapuje, že Nikon vstavaný blesk odstraňuje až pri týchto novších modeloch. Absencia vstavaného blesku jednoznačne pomôže aj utesneniu a odolnosti voči nepriaznivým poveternostným podmienkam. Mal som z fotoaparátu veľmi pozitívny dojem, a to som ho ešte ani nezapol.
Ovládacie prvky
Podobne ako u D5 a D500, nájdeme na zadnej strane joystick (nezabite ma, slovenský ekvivalent sa v mojej slovnej zásobe nenachádza) na ovládanie ostriaceho systému. Tento spôsob musím len chváliť. Najmä pri športovej reportáži ušetrí pohyby prstov a presuny medzi ovládacími prvkami na zadnej strane. Mám s tým osobné skúsenosti a je to oveľa komfortnejšie. Potešila ma prítomnosť podsvietenia tlačidiel na zadnej strane. Štandardom je možnosť v podstate každý jeden ovládací prvok premapovať a fotoaparát si do vysokej miery prispôsobiť vlastným požiadavkám a komfortu. Samotné ISO tlačidlo už nemusím spomínať – toto sa má stať normou pri všetkých fotoaparátoch v portfóliu. Aby som nezabudol – pribudol dotykový displej (výklopný!), pomocou ktorého dokážete nielen fotografie prezerať, ale ovládať aj menu. Spôsob ovládania a rovnako aj ovládacie prvky na tomto fotoaparáte hodnotím ako vhodne rozmiestnené. V tejto oblasti neočakávam výhrady alebo negatívne ohlasy. Prvky sú intuitívne tam, kde by som ich očakával.
Pohľad do vnútra
Nikon sa „hecol“ – 45,7mpix full frame snímač, úplne novej konštrukcie. BSI – Back-Side Illuminated umožnil zvýšiť dynamický rozsah o 1EV, čo je oproti predchodcom citeľný posun dopredu. Úprimne ma prekvapuje, ako sa podarilo za posledné roky výrobcom zvýšiť rozlíšenie a ponechať dostatočný kontrast, detail a znížiť odstup šum-signál… Samozrejme, tento fotoaparát je vybavený tým najnovším procesorom, aby bol schopný zábery v takomto rozlíšení spracovať bez viditeľného spomalenia. A musím povedať, že najpomalším prvkom fotoaparátu bol pri tomto zoznámení fotograf, alebo pamäťová karta. Ostrenie, meranie expozície, reakcie, buffer… všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky. Spomeniem aj jednu drobnosť – Snap Bridge. Ak nechcete investovať do drahých Wifi modulov a nepotrebujete online prenášať množstvo záberov, tak v kombinácii s tabletom umožní takmer v reálnom čase dodávať zábery v plnej kvalite. Poslednou vychytávkou je funkcia Focus stacking. Makro nadšenci sa určite potešia, no podľa môjho názoru sa táto funkcia uplatní aj u krajinkárov. Ako športového a reportážneho fotografa ma zaujali rýchle reakcie, absolútne presný a neskutočne rýchly systém automatického ostrenia a rýchlosť sekvenčného snímania.
Výsledok zoznámenia
Toto je časť, ktorá sa mi píše najhoršie. Nebojte sa, nie pre negatívne skúsenosti. Práve naopak. Tento fotoaparát je famózny!!! Spája rýchlosť, pohotovosť a spoľahlivosť s vysokým rozlíšením a dynamickým rozsahom. Stáva sa z neho univerzálny fotoaparát na množstvo fotografických zámerov. Ambasádori predstavili svoju tvorbu – od krajinky, cez makro, reportáže a šport, k štúdiovej a produktovej fotografii. Je to neuveriteľné. Fotografovalo sa absolútne príjemne. Z fotoaparátu som cítil sebavedomie pri každej jednej scéne. Mal som nasadené rôzne objektívy, siahal som aj po pevných objektívoch. Najbližšie sú mi, samozrejme, svetelné zoomy, naša známa reportážna trojica, s ktorými som sa hral najdlhšie. Musím povedať, že i napriek veľkému rozlíšeniu, pri použití aj starších verzií objektívov, sa nijakým spôsobom neprejavili nejaké neprekonateľné nedostatky. Nasadil som pevnú Nikkor AF-S 105mm f/1.4E – a musel som sa posadiť. A poriadne nadýchnuť. Takú úroveň detailu, kontrastu a farieb som ešte nikdy nevidel. Roním slzu, odovzdávam fotoaparát a odchádzam. Tento zážitok sa slovami ťažko opisuje. Ďakujem za pozvánku a už sa neviem dočkať, kedy sa mi podarí tento fotoaparát dostať na dlhšie testovanie a pripravím ďalšiu recenziu.