Tentokrát si v našom magazíne ukážeme ďalší objektív od Panasonicu a bude to Lumix S PRO 70-200 milimetrov s bajonetom L-mount a clonou f/2.8, určený pre full frame snímače. Pred časom sme tu mali verziu s clonou f/4, preto by sme tento príspevok radi využili aj na malé porovnanie týchto objektívov. Aké sú odlišnosti okrem toho, že je tento objektív svetelnejší je aj väčší, ťažší a drahší? A oplatí sa doň investovať o približne 500 eur viac?
Konštrukcia s množstvom prepínačov
Na tele objektívu nájdeme niekoľko prepínačov, konkrétne volič režimov stabilizácie obrazu, resp. jej vypnutie. Ďalej sa tu nachádza volič rozsahu ostrenia, kedy je na výber medzi režimom plného rozsahu ostrenia, potom od 95 centimetrov do 5 metrov a od 5 metrov donekonečna. Na ostriacom prstenci nájdeme aj prepínanie medzi automatickým a manuálnym ostrením, kedy opäť ako pri všetkých objektívoch Lumix S PRO sa odkryje stupnica pre manuálne ostrenie. Okrem týchto prepínačov sú po obvode aj 3 tlačidlá medzi prstencom zoomu a ostrenia, pričom každému tlačidlu je možné priradiť nejakú funkciu. S prstencami zoomu aj ostrenia sa pohybuje plynule a aj tuhosť je na dobrej úrovni.
Je vysoká váha problém?
Objektív patrí k tým ťažším, aj vzhľadom na rozsah ohniskových vzdialeností. Konkrétne váži 1,5 kilogramu, a keď sa to skombinuje s fotoaparátom, napríklad s Lumix S5, tak váha tohto setu je viac než 2 kg. Podobne ako jeho „tmavší“ braček, aj v tomto prípade disponuje objektív vnútorným zoomom aj zaostrovaním, čo znamená, že pri zoomovaní sa objektív nijak nevysúva.
Aj napriek tomu, že rozsahom ohniska sa jedná o teleobjektív, jedná sa o celkom univerzálny objektív. Je dostatočne široký a aj dlhý na väčšinu vecí pre nakrúcanie v exteriéri. A rovnako fotograf sa nemusí báť použiť Lumix S PRO 70-200 f/2.8 aj na nejaký ten portrét, keďže tá clona f/2.8 k tomu aj navádza.
Žiletkovo ostrý výstup
Obrazová kvalita nesklamala, je to vynikajúci objektív, ktorý pomáha produkovať žiletkovo ostré video. Avšak, napríklad na nejaké cestovanie nie je úplne vhodný práve kvôli svojej váhe. Ako vhodný teleobjektív na cestovanie stojí za zmienku práve Lumix S PRO 70-200 mm s clonou f/4 alebo Lumix S 70-300 mm f/4.5-5.6, ktorý je síce tmavší, ale s takýmto objektívom pracuješ väčšinou vonku, kde by tá clona nemusela až tak vadiť. S clonou f/2.8, ktorá má až 11 lamiel sa spája aj krásny bokeh, dokonca pri výšších ohniskových vzdialenostiach aj na vyššej clone, ale teda rozostrenie pozadia je krásne.
Každopádne, aj keď je veľký a ťažký, kvalita obrazu je výborná. Napríklad nemá absolútne žiadny problém s aberáciou, čo dokazujú aj zábery z downhillu, kedy cyklista prechádzal takmer stále zo slnka do tieňa a opačne a aberácia tam nie je absolútne žiadna, takže toto je skvele vymyslené. Rovnako automatické ostrenie zvláda objektív dosť dobre. Dokonca aj pri použití s fotoaparátom, ktorý disponuje iba kontrastným autofocusom.
Veľká minimálna zaostrovacia vzdialenosť
Čo je trošku problém, rovnako ako pri verzii s clonou f/4, tak je minimálna zaostrovacia vzdialenosť. To robí z tohto objektívu veľmi ťažko použiteľný v interiéri, pretože tá je až 95 centimetrov. Objektív je samozrejme stabilizovaný a stabilizácia funguje super. Aj pri najväčšom priblížení sa dalo s objektívom pracovať aj z ruky. Každopádne stabilizácia je super a ešte v kombinácii so stabilizovaným telom.
Pre zhrnutie, jedná sa o kvalitný, ostrý objektív vhodný pre každého, kto potrebuje z obrazu dostať čo najvyššiu kvalitu. Najmä v prípade komerčných záležitostí. Negatívami sú však vysoká váha či veľká zaostrovacia vzdialenosť.
Oveľa viac o tomto objektíve, vrátane ukážok výstupu z neho si môžeš pozrieť vo videu nižšie.