Ako fotografovať s LED svetlami?

0

Fotografovanie s LED svetlami je oproti foteniu s bleskom odlišné. Ak chceme používať LED svetlo, je potrebné poznať niekoľko parametrov a zodpovedať si niekoľko otázok, ako napríklad: Budem ho používať na fotky aj video? Z akej vzdialenosti chcem nasvecovať scénu? Koľko svetla už predtým bude v miestnosti? Pri bleskoch je väčšinou až prebytok svetla a nie je potrebné príliš riešiť okolité prostredie. Pri LED svetlách, nech je akokoľvek výkonné, pridávame svetlá presne podľa prostredia, v ktorom sa fotografuje alebo natáča a preto je vhodné poznať vopred úmysel, s ktorým sa svetlo bude používať.

Napríklad pre zvýraznenie osoby a potlačenie tieňov by postačovalo napríklad LED svetlo Fomei LED RGB 80B, ideálne aj s použitím softboxu. Pre docielenie efektu výraznej postavy a tmavého okolia je však potrebné silnejšie svetlo. Všeobecne pri LED svetlách platí, čím výkonnejšie, tým lepšie. Najmä pri pestrejšej tvorbe, ak sa natáča na rôznych lokáciách, v rôznych vzdialenostiach od fotografovaného subjektu, vždy je lepšie mať viac výkonu svetla.

Pre koho sú LED svetlá určené?

LED svetlo je vhodné pre každého začiatočníka, pretože veľká výhoda týchto svetiel je, že pri nasvietení fotograf vidí, ako presne je tá scéna nasvietená. Pri bleskoch je možnosť iba nasvietenie pilotnou žiarovkou, ktorá však nie je tak intenzívna. Najlepšie je dokonca na začiatku pracovať bez akýchkoľvek modifikátorov svetla, aby sa každý začiatočník čo najlepšie naučil so svetlom pracovať.

Jednou z ďalších výhod LED svetiel je, že umožňujú používanie poloautomatických režimov pri fotení, čiže prioritu clony, uzávierky alebo prioritu ISO.

Nevýhody LED svetiel

Pri používaní menej výkonných svetiel, ako napríklad Fomei LED RGB 80B, v kombinácii so softboxom značné množstvo svetla ubudne. Stále však dokáže nasvietiť portrét a podobné malé scény. Pri použití z väčšej vzdialenosti už o svetlo značne prichádzame. Z tohto dôvodu je lepšie používať výkonnejšie svetlá, ktoré nasvietia scénu aj z väčšej vzdialenosti. V takom prípade je lepšie použiť výkonnejší zdroj svetla, napríklad svetlo s 300 Wattmi, Fomei LED DMX 300B. Ideálny „zlatý stred“ medzi profesionálnymi svetlami je svetlo s výkonom 150 Wattov, napríklad Fomei LED DMX 150B.

Pri nasvecovaní scény zblízka je totiž dokonale nasvietená určitá časť fotografovanej osoby či objektu, ale nie je celá osoba nasvietená rovnomerne. Pre rovnomerné nasvietenie je potrebné čo najviac vyrovnať vzdialenosti.

LED svetlá najmä pri fotografovaní nedávajú fotografovi takú kontrolu nad úrovňou svetla. Preto napríklad pri produktovej fotografii je lepšie používať blesky.

Druhy LED svetiel

Okrem veľkých svetiel, ako boli Fomei LED RGB 80B alebo Fomei LED DMX 300B existujú aj malé zdroje svetla, ako napríklad Fomei LED Mini RGB 12, alebo Fomei LED Ring SMD 32W. Okrem klasických svetiel existujú aj LED tyče, resp. trubice ako napríklad Fomei LED Bar RGB 25.

Veľmi populárny typ svetiel sú kruhové LED ring svetlá. Tie sú často používané u vizážistov, ale aj fotografov či kameramanov. Výhoda takéhoto svetla je, že svieti na fotografovanú osobu zo všetkých strán. Rovnako plocha svietiacej plochy je pomerne veľká. S týmto typom svetla je možné nasvietiť scénu takým štýlom, akoby to bol klasický softbox.

LED panely

Ako ďalšie svetlo tu máme LED panel, ktorý je vhodné použiť, keď nie je čas na kreativitu, ako napríklad pri rozhovoroch. Tento typ svetla je jednoduchý a rýchly na používanie. LED panely existujú väčšie aj menšie. V prípade tých menších je vhodné ich pri fotografovaní držať v ruke a vtedy má fotograf úplnú kontrolu nad svetlom.

Ako druhý príklad LED panelu máme Fomei LED 52D. Tento zdroj svetla je rozmerovo väčší a má aj vyšší výkon, konkrétne 50 Wattov. Takéto svetlo má výhodu v tom, že aj na väčšiu vzdialenosť dokáže kvalitne nasvietiť postavu a zvýrazniť fotografovaný objekt pred pozadím.

Tyčové LED svetlá

Tyčové, alebo trubicové svetlá je možné použiť pri kreatívnej práci a zároveň je možné ho schovať pri natáčaní a vytvára niečo ako ambientné osvetlenie. Zároveň dokáže osvetliť naozaj veľkú plochu. Trubicové svetlá prinášajú možnosť hrať sa s tieňmi a určiť, kde budú ostré tiene a kde mäkké.

Tyčové svetlá, ako napríklad Fomei LED Bar RGB 25, majú väčšinou možnosť svietenia vo farbách celého farebného spektra. Disponujú rôznymi svetelnými efektami, napríklad blikanie a podobne. Trubicové LED svetlá sú zároveň ideálne aj ako protisvetlo scény.

Hobby svetlá

Fomei disponuje aj radom svetiel pre hobby fotografov a kameramanov, medzi ktoré patrí napríklad Fomei Terronic Basic Hobby LED 48/48. Každé svetlo disponuje výkonom 48 Wattov a veľkou výhodou je cena, za ktorú však dostanete plnohodnotné nasvietenie scény. Výhodou je, že v balení sa už nachádzajú aj softboxy a stojany pre svetlá.

Hobby svetlá Terronic sú vhodné napríklad aj pre študentov, resp. do školského štúdia, kde si študenti budú trénovať fotenie, nasietenie scény a podobne.

Bajonetové svetlá

Najväčšia výhoda bajonetových svetiel, ako sú napríklad Fomei LED RGB 80B, Fomei LED DMX 150B, alebo Fomei LED DMX 300B, sú najväčšie možnosti, ako svetlo z nich modifikovať. Pre bajonety totiž existuje veľké množstvo modifikátorov a fotograf či kameraman si môže svetlo upravovať ako len chce. Avšak sú väčšie a kvôli tomu sa s nimi horšie manipuluje.

Už svetlo s výkonom 150 Wattov, najmä pri fotení portrétov, dáva veľké množstvo svetla a výkon je viac než dostačujúci. Svetlá od Fomei sa dodávajú aj s reflektorom, ktorý umocňuje intenzitu svetla. Reflektor však vyžaruje ostré svetlo, ktoré nemusí byť vždy ideálne. Preto je niekedy vhodnejšie použiť softbox, ktorý svetlo zmäkčuje.

Oveľa viac o LED svetlách, fungovaní a práci s nimi sa dozviete vo videu priloženom nižšie. Zároveň v ňom fotograf Ján Novák odpovedá na otázky, ktoré diváci položili počas streamu.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X