Ako fotiť s ateliérovými bleskami?

0

Blesk a trvalé svetlo sú dve odlišné veci. V tomto článku a videu nižšie si priblížime práve prácu s bleskom, popíšeme viaceré druhy bleskov a v záverečnej pol hodine si aj niečo nafotíme.

Čo sú blesky a ako fungujú?

Štúdiový blesk je nástroj, ktorý má vpredu uprostred tzv. pilotnú žiarovku. Tá dokáže svietiť trvalo, aby nám ukázala, ako bude naša scéna osvetlená aj s bleskom. Ukáže tiene, odlesky a dokáže tak pomôcť vyobraziť scénu, kde sa bude fotografovať.

Hlavná funkcia blesku spočíva v tom, že blýska. To robí výbojka, ktorá je okolo pilotnej žiarovky. Je naplnená plynom, konkrétne xenónom. Ten vzplanie pri farebnej teplote 5500 K.  Výbojka sa vyznačuje vysokým výkonom, čo nám pri záblesku dáva veľké množstvo svetla. To napríklad aj dáva hlavnú výhodu oproti trvalým svetlám. Blesk dáva fotografovi vysokú kontrolu nad scénou a dovoľuje mu vyšperkovať výslednú fotografiu do dokonalosti. Oproti trvalým svetlám však blesk nedokáže meniť farebnú teplotu. Toto je možné dosiahnuť iba farebnými filtrami.

Komunikácia medzi bleskom a fotoaparátom funguje cez vysielačku, čo znamená, že nie je potrebné riešiť odpaľovanie blesku. Po stlačení spúšte fotoaparátu a cvaknutí uzávierky dá vysielačka signál blesku, aby ho v tej chvíli odpálil. Výbojka disponuje dvoma kontaktmi, ktoré sú pod prúdom a jedným tzv. zápalným. Keď blesk dostane informáciu, že sa má odpáliť, tak zápalný kontakt zapáli plyn vo výbojke a získame finálny záblesk.

Druhy bleskov

Ako prvý si predstavíme štúdiový blesk Digital Pro X. Ten je vyrobený z kovovej zliatiny a disponuje výbojkou Perkin Elmer, ktorá má garantovaných 150 000 zábleskov. Pilotná žiarovka je halogénová a má 650 W. Na zadnej strane sa nachádza displej, ktorý ukazuje všetky potrebné informácie o nastavení blesku.

Okrem štúdiových bleskov existujú aj batériové blesky, ktoré sú vhodné napríklad na cestovanie alebo kamkoľvek, kde nie je elektrická energia a je potrebné osvetliť nejakú scénu.

Pre ukážku sme vybrali veľký batériový blesk Digitalis Pro T600, ktorý slúži na profesionálnu prácu, kde je potrebné nasvietiť veľkú scénu. Tento blesk pri plne nabitej batérii dokáže blesknúť až 400-500-krát. Podobne ako Digital Pro X, disponuje zadným displejom, cez ktorý je možné ovládať jeho funkcie. Zobrazuje napríklad nastavený výkon, nastavený režim, kanál a mnoho ďalších informácií. Oproti štúdiovému blesku má vysokorýchlostnú synchronizáciu, vďaka čomu je možné zvýšiť rýchlosť uzávierky a blesk bude aj napriek tomu stíhať blýskať. Táto funkcia sa hodí najmä pri fotografovaní športu. Nie je problém dokonca aj s uzávierkou 1/8000.

Najobľúbenejšou kategóriou sú malé batériové blesky. Z nich sme na ukážku vybrali modely Fomei Digitalis Pro TX 120 a Pro TX 240. Číslo na konci názvu ukazuje počet Wattsekúnd, ktorými blesk dokáže osvietiť scénu. Disponujú rovnakým systémom aj ovládaním ako veľké batériové blesky. Veľkou výhodou je ich veľkosť. Ich výkon je však dostatočný na to, aby dokázali nasvietiť scénu v interiéri, ale aj v exteriéri.

Hobby blesky Terronic

Terronic je značka, ktorú Fomei distribuuje ako radu bleskov pre začiatočníkov alebo hobby fotografov. Blesky Terronic sú vhodné napríklad aj pre školy a vzdelávanie. Nedisponuje však krytom výbojky a pilotnej žiarovky. Na to je potrebné dávať veľký pozor, pretože po dotyku výbojky alebo pilotnej žiarovky, mohlo by sa narušiť povrchové napätie. Výbojka tak môže prasknúť, kvôli vysokej teplote, ktorá na mieste dotyku vznikne, alebo to zníži jej životnosť.

Pilotná žiarovka je halogénová s výkonom 75 Wattov. Ovládanie je príjemné, vzadu sa nachádza malý displej, cez ktorý je možné blesk ovládať. Veľkou výhodou je, že blesk má vstavaný prijímač, takže postačí vysielač na fotoaparáte.

Bowens bajonet

Jedná sa o pravdepodobne najrozšírenejší bajonet medzi ateliérovým príslušenstvom. Vďaka tomuto bajonetu môžeme používať reflektory, softboxy a rôzne ďalšie príslušenstvo. Bowens bajonetom disponujú všetky profesionálne blesky od značky Fomei a sú tak kompatibilné so spomínaným príslušenstvom, aj od iných značiek.

Jedným z hlavných dôvodov, prečo je Bowens bajonet tak populárny, je jeho univerzálnosť. Vďaka tomuto typu bajonetu je možné používať rôzne druhy osvetlenia a príslušenstva na bleskoch od rôznych výrobcov, ktoré sú kompatibilné s týmto typom bajonetu. Reflektory, softboxy, beauty dishy a ďalšie druhy ateliérového príslušenstva môžu byť jednoducho pripojené k bleskom, ktoré majú Bowens bajonet.

Oveľa viac o bleskoch, fungovaní a práci s nimi sa dozviete vo videu priloženom nižšie. Zároveň v ňom fotograf Ján Novák odpovedá na otázky, ktoré diváci položili počas streamu. Okrem toho je vo videu aj ukážka uvedenia blesku do prevádzky a používanie pri fotení s modelkou.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X