Jeden z mojich najobľúbenejších učiteľov fotografie zvykol hovoriť, že fotografom sa človek stáva až vtedy, keď nafotí kvalitnú reportáž. Napriek tomu, že vtedy som sa nad tým nezamýšľala, dnes mu už dávam za pravdu. A nielen ja.
Aby sme sa však na začiatok zle nepochopili, tento článok nie je o zľahčovaní iných fotografických žánrov. Každý druh fotografie sa totiž s rastúcimi skúsenosťami fotografa stáva zložitejším a vyžaduje si profesionálnejší prístup. Ten sa, samozrejme, odrazí na výslednom produkte. Reportážna fotografia si však už od svojich začiatkov vyžaduje viac schopností ako iný žáner. Ako teda už na prvýkrát správne nafotiť reportáž? Volám sa Paula, ako fotografka navštevujem najradšej rómske osady, a mám pre vás zopár tipov.
1. Vyberte si správne miesto a udalosť
Reportáž by mala spĺňať dve dôležité funkcie. Poskytnúť divákovi pohľad na udalosť, ktorá sa už nikdy nemusí zopakovať, a tiež – čo najviac ho zaujať. Na začiatok je najlepšie zvoliť si niečo, čo sa neodohráva každý deň. Môže to byť napríklad vystúpenie pouličného cirkusu alebo nejaký pochod. Je tiež dôležité prejsť si viacerými okruhmi tém, z ktorých si každý fotograf časom vyberie tú, na ktorú sa chce zamerať. Mnoho fotografov si neskôr zvolí všednejšie námety, pri ktorých sa snažia poukázať na veci, ktoré ostatní prehliadajú. Nie je to však pravidlom.
2. Dobrá technika
Nepochybujem o tom, že niekde na svete môže existovať talent, ktorý dokáže nafotiť špičkovú reportáž aj s kvalitnejším mobilným fotoaparátom. Ale pravdepodobnosť, že ste to práve vy, je nízka. 🙂 Ak chcete fotiť reportáže kvalitne, časom vám určite nebude stačiť jednoduchý kompaktný fotoaparát. Najlepšie je zvoliť si kvalitnú zrkadlovku či bezzrkadlovku, kde si môžete meniť objektívy. Na úvod by vám mal stačiť základný objektív (18-55mm). Keď budú ale vaše fotky lepšie, určite aj sami pocítite potrebu prispôsobiť skúsenostiam aj techniku. Nič však nepredbiehajte! Objektívy nie sú lacnou záležitosťou a mnoho nadšencov investuje do techniky, ktorú vo svojom ,,vybranom‘‘ štýle nevyužije. Ideálnou voľbou pre reportáže sú zoomovacie a širokouhlé objektívy, ktoré dokážete prispôsobiť akýmkoľvek situáciám.
3. Rýchlosť
Ak sa človek chce stať naozaj dobrým reportážnym fotografom, musí svoje reakcie prispôsobiť danému momentu. Pri akejkoľvek udalosti, ktorú sa fotograf snaží zachytiť, sú potrebné rýchle reakcie. Daný moment a čaro okamihu sa totiž nemusí už nikdy zopakovať. Pre úplných začiatočníkov preto odporúčam skúšať si pohotovo nastaviť fotoaparát v rôznych podmienkach. Rýchlosť nastavenia zrkadlovky závisí od zvyku a časom to človek dostane “do oka”.
4. Kompozícia a uloženie fotky
Pre tých, ktorí sa nenarodili s dokonalým výtvarným cítením, môže byť tento bod mierne problematický. Dôležitý okamih, skvelé svetlo či pekný výraz tváre, totiž dokáže kvôli zlej kompozícii stratiť na sile. Nikdy sa teda nesnažte objekt umiestniť silou-mocou do stredu fotografie! Existuje pravidlo tretín či zlatý rez, ktoré často oku lahodia viac než stredová kompozícia. Najlepšie je naučiť sa to na vlastných chybách. 🙂 Po nafotení prvej reportáže si svoje zábery vytlačte a pozrite sa na kompozíciu s odstupom času ako divák. Zistíte tak tiež, že výškový formát je pre reportáž nepraktický a nepôsobí tak dobre ako fotky na šírku.
5. Buďte všímaví a zdvorilí
Posledný bod nie je o zrkadlovke, ani o objektívoch, no neznamená to, že je menej dôležitý. Práve naopak. Ak nie ste paparazzi, ktorý sa snaží odfotiť oscarovú herečku bez makeupu, nemá zmysel robiť ľuďom napriek a fotiť proti ich vôli. Skúste si všímať veci, ktoré si za iných okolností nevšímate. Napríklad pouličného psa, ktorý pije vodu spolu s mačkou. Alebo starčeka, ktorý zdvíha papier zo zeme.
velmi zaujimavy a inspirativny clanok od talentovanej fotografky