Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports

0

Dnes si predstavíme a ukážeme teleobjektív od Sigmy, Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports pre Sony E. Okrem bajonetu pre Sony však nájdeš aj verziu pre bajonet L-mount.  Ide o objektív z radu Sigma Sport, ktorý je vylepšenou verziou predošlých objektívov tejto značky s ohniskovým rozsahom 70-200 mm.

Nielen pre šport

Z názvu vieme vyčítať, že sa jedná o objektív pre full frame snímače a najmä na športovú fotografiu, resp. video. Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports váži 1345 gramov, čo je pomerne dosť, avšak rozmery zostávajú rovnaké aj pri zoomovaní, pretože disponuje vnútorným ostrením aj zoomom. Veľkosť závitu pre filter je 77 milimetrov, čo je pre zmenu menej ako u iných objektívov podobného rozsahu.

Objektív je samozrejme aj stabilizovaný. Stabilizácia obrazu funguje skutočne dobre a obraz sa nijak neprirodzene netrasie, dokonca ani pri maximálnom zoome 200 mm.

Vzhľad, prepínače a nešťastné prstence

Čo sa týka prstencov, tak v smere od predného člena idú v poradí: prstenec zoomu, ostrenia a clony. To, že prstenec zoomu je úplne vpredu nie je vždy najpohodlnejšie pre ovládanie. Manuálna clony mnohých poteší, no ak ju ovládaš radšej cez svoj fotoaparát alebo kameru, prepneš ju do polohy „A“ a nemusíš nič riešiť.

Po prstencoch tu nájdeme aj značné množstvo prepínačov. Konkrétne prepínanie medzi automatickým/manuálnym ostrením, prepínač rozsahu ostrenia, stabilizácie a prepínač, ktorému vieš priradiť ľubovoľné funkcie. Na tele nájdeš aj statívovú objímku, ktorú však bohužiaľ nedáš dole. Môžeš s ňou však aspoň otáčať, aby si si ju prispôsobil podľa seba, prípadne aby ti čo najmenej zavadzala.

Tvorcom videa bude chýbať lineárne manuálne zaostrovanie

Ostrenie objektívu Sigma 70-200 mm f/2.8 DG DN OS Sports je nelineárne, čo je trošku nešťastné riešenie pre tvorcov videa, najmä ak rád robíš jemné preostrovačky. Musíš sa teda spoliehať na automatiké ostrenie. To je však pri Sony fotoaparátoch absolútne spoľahlivé, takže sa nemusíš obávať. To isté platí aj o novšie fotoaparáty od Panasonicu s bajonetom L-mount.

Autofocus je podľa Sigmy rýchly a spoľahlivý. Disponuje duálnym motorčekom HLA. V praxi však až tak rýchly nie je, najmä pri športe. Je však možné, že je to skôr zámerná softvérová prekážka od Sony. Kontinálny autofocus tým pádom sklamal. Motorček automatického ostrenia navyše mierne počuť.

V skratke sa teda jedná o síce väčší a ťažší objektív, avšak s výbornou svetelnosťou a optickou stabilizáciou. Cenovo je priaznivejší oproti GM objektívom od Sony, avšak stojí lepšia cena za pomalší autofocus? To už je potom najmä na tvojom rozhodnutí. Vo videu pod článkom ti klasicky prinášame okrem samotnej recenzie aj ukážky práce s objektívom.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

X