Aký je objektív Tamron 50-400 mm Di III VC VXD f//4.5-6.3 pre Sony FE? V čom spočíva veľká výhoda objektívu s takým rozsahom zoomu? Ako sa natáča s takýmto objektívom? Dokážes s 400mm ohniskom natáčať aj z ruky, alebo potrebuješ statív pre takýto objektív?
Konštrukcia a telo objektívu
Pre fajnšmekrov, presné označenie objektívu je Tamron 50-400 mm f/4.5 – 6.3 DI III VC VXD. Je to objektív určený pre bezzrkadlovky, má stabilizáciu a disponuje lineárnym zaostrovacím mechanizmom, ktorý je vyvinutý priamo Tamronom. Objektív je zároveň chránený proti striekajúcej vode a proti prachu. Vďaka špeciálnym optickým členom XLD je redukovaná chromatická aberácia, čo ocenia možno viac fotografi. Chromatickú aberáciu pomáhajú odstraňovať aj ďalšie špeciálne členy LD, ktoré sú vyrobené zo špeciálnych skiel umiestnených vo vnútri objektívu. Na objektíve sú taktiež rôzne špeciálne antireflexné vrstvy.
Objektív má takmer tradične na svojom tele dva prstence. Bližšie k bajonetu sa nachádza ostriaci prstenec a ďalej je umiestnený prstenec zoomu, resp. zmeny ohniskovej vzdialenosti. Prstenec clony, ktorý je zvyčajný napríklad u objektívov od Sony, sa tu nenachádza. Ak by niekto potreboval prstenec clony a nepotrebuje napríklad prstenec ostrenia, je možné pomocou USB-C kábla a aplikácie Tamron Lens Utility prepnúť prstenec ostrenia, aby mal funkciu premeny clony.
Automatické ostrenie tohto objektívu, aj iných nových Tamron objektívov je tak dobré, že skutočne ten ostriaci prstenec možno ani nebude potrebný. Tamron 50-400mm f/4.5-6.3 zvládol bezproblémov automaticky zaostrovať aj hokej a iné športy. Zaostrovanie je elektronické, čiže „by wire“, točí sa dookola a objektív je natoľko dobrý, že ak niekto preferuje lineárne ostrenie pre presnejší pohyb prstenca, je možné si ho nastaviť pomocou aplikácie.
Na tele objektívu sa taktiež nachádza niekoľko prepínačov. Prvý z nich je prepínač Custom switch, ktorému pomocou aplikácie je možné priradiť rôzne funkcie, napríklad prepínanie AF/MF, prepínanie prstenca ostrenia na prstenec clony a pod. Druhý prepínač ovláda stabilizáciu obrazu, resp. úroveň samotnej stabilizácie. Vedľa prepínačov sa nachádza tlačidlo, ktoré súvisí s prepínačom Custom switch a je možné naň nastaviť napríklad limit ostrenia. Posledným prepínačom je Lock, ktorý slúži na to, aby zabránil nežiadúcemu vysúvaniu objektívu.
Aj napriek clone f/4.5-6.3 sa dobre používa
Objektív je vysúvací, čo pre niekoho môže byť kladná, pre iného záporná vlastnosť. Ak by sa objektív nevysúval, s najväčšou pravdepodobnosťou by bol väčší a ťažší. Vysúvanie objektívu funguje dobre, nie je ani príliš ľahké, ani príliš tuhé.
Najkratšia zaostrovacia vzdialenosť objektívu Tamron 50-400mm je 25 centimetrov pri 50 mm ohniskovej vzdialenosti. Pri clone f/4.5 sa na tomto ohnisku dajú spraviť skutočne pekné zábery. Vďaka rozsahu, ktorý ponúka má široké spektrum využitia. Samozrejmosťou je šport, koncerty a podobne. Vďaka stabilizácii je možné robiť zábery dokonca aj z ruky.
Ani pri používaní najdlhšieho ohniska 400 mm nie je problém so svetelnosťou. Najmä pri natáčaní či fotení športov ako je futbal, hokej, volejbal a pod, ktoré sa natáčajú/fotia pri dennom svetle alebo pri dostatočnom osvetlení. To znamená, že na športové akcie všetkého druhu môžeme Tamron 50-400mm f/4.5-6.3 len odporúčať.
Rovnako je možné objektív použiť aj pri natáčaní/fotografovaní koncertov. Ak je pódium dobre nasvietené, vďaka ohnisku 400 milimetrov je možné natočiť krásne detailné zábery hudobníkov, nástrojov a všetkého, čo sa na stage deje. Jednoducho, ak je v okolí dostatok svetla, Tamron 50-400mm f/4.5-6.3 je výborný pomocník aj pri využití celého rozsahu zoomu.
Má tento objektív aj nejaké mínusy? Pre koho je tento objektív určený?
Sleduj naše video a dozvieš sa viac.