Ak chcete zaujať fotografiou, mali by ste sa zamerať najmä na detaily. Preto sa vo svete fotografie teší obrovskej obľube makro, ktoré necháva príležitosť vyniknúť práve detailom. Nie každý však dokáže fotiť makro snímky tak, aby bol výsledok práce naozaj kvalitný a niesol adekvátnu výpovednú hodnotu. V nasledujúcom článku sa preto dozviete niekoľko základných informácií a pravidiel fotenia makra.
Základom pre každý makro snímok je potrebné technické vybavenie, ideálne osvetlenie, vhodný objekt fotenia, trpezlivosť pri kompozícii záberu a kreativita. Ak čo i len jedným z týchto prvkov nedisponujete, pravdepodobne sa vám nepodarí vytvoriť taký záber, aký by vyhovoval vašim očakávaniam. Na druhej strane je však fotenie makra jednoduché, pretože hľadanie vhodného objektu vám nezaberie príliš veľa času. Určite aj vo svojom blízkom okolí nájdete predmet, ktorý si doslova žiada detailné zobrazenie.
Nízka citlivosť, experimenty s clonou a nevyhnutnosť statívu
Zabúdať nesmiete tiež na niekoľko pravidiel makra. A to aj tie týkajúce sa základného nastavenia fotoaparátu a objektívu. Fotíme zvyčajne s čo najnižšou citlivosťou tak, aby sme znížili riziko vzniku šumu. Nastavujeme ju preto na hodnotu ISO 200 až 800. S clonou musíte naopak experimentovať. Všetko závisí hlavne od vzdialenosti objektívu od objektu fotografie. V prípade, že je malá, môže sa použiť aj vyššie clonové číslo, pri ktorom dosiahneme žiadané rozostrenie pozadia. To by mimochodom malo byť čo najjednoduchšie, aby detail vyznel čo najdôveryhodnejšie. Preto voľte skôr jednofarebné pozadia, ideálne biele. Pri fotení makra tiež nezabúdajte na použitie statívu, pretože prevedené nastavenia citlivosti a clony si pravdepodobne budú vyžadovať dlhší expozičný čas.
Najideálnejšie je použiť makro objektív
Samozrejme, najlepšiu službu počas fotenia makro záberov vám poskytne špeciálny makro objektív, ktorý je stavaný práve na toto použitie. Ten má schopnosť zväčšiť zobrazovaný objekt, a to bez akejkoľvek zmeny výslednej kvality fotografie. Makro fotografie sú totiž charakteristické tým, že objekty zobrazujú najčastejšie vo väčšej, než ich životnej veľkosti.
Predsádky, medzikrúžky či reverzné krúžky. Aj tieto doplnky ku klasickému objektívu umožnia fotenie makra
Ak makro objektív nevlastníte, pomôžu vám aj doplnky pre objektívy určené na fotenie makra. Napríklad predsádky, ktoré sa skrutkujú na objektív rovnako ako fotografické filtre. Predsádky sú vlastne šošovky s charakteristickým parametrom dioptrickej mohutnosti. Čím je tento parameter vyšší, tým väčšie priblíženie dokážu sprostredkovať. Naopak, príliš vysoké mohutnosti často znižujú kvalitu záberu. Preto sa odporúča použitie predsádok s dioptrickou mohutnosťou 1 až 5D.
Alternatívou predsádok sú tzv. medzikrúžky. Ich funkciou je skracovať najkratšiu zaostrovaciu vzdialenosť daného objektívu, čím bude dosiahnuté väčšie priblíženie k objektu makro záberu. Nevýhodou medzikrúžkov je, že znižujú svetlosť záberov, preto sa používajú len s objektívmi s vysokou svetelnosťou.
Fotiť makro sa dá aj obráteným objektívom, a to s použitím špeciálneho komponentu nazývaného reverzný krúžok. Ten naskrutkujeme na zrkadlovku namiesto objektívu a naň zas objektív, ale obrátene. Tento spôsob je však využívaný len zriedka.