Spoločnosť Fujifilm vypočula prosby svojich fanúšikov, vyrobila prvé telo so stabilizovaným čipom a predstavila nového lídra vo svojej kategórii X!
Hlavné prednosti sú rozhodne stabilizovaný snímač v piatich osiach, režim redukcie blikania osvetlenia – najmä pri halových športoch – a horný stavový displej a väčší EVF hľadáčik s 0,75x zväčšením, ktorý má rozlíšenie 3,69 Mpx. Šikovné je tiež automatické prepínanie medzi elektronickou a mechanickou uzávierkou. Srdce prístroja je snímač veľkosti APS-C, X Trans CMOS III s rozlíšením 24,3 milióna pixelov.
Odolné telo voči prachu a striekajúcej vode je z horčíkovej zliatiny. Výrobca dokonca v mauáli udal, že aparát by mal pracovať aj v mrazoch (-10), čo sa nevyskytuje ani pri high end zrkadlovkách.
Hornej časti tela dominujú kruhové voliče a horný stavový displej. Voliče sú primárne určené na voľbu expozičného času a citlivosti. Na stavovom displeji sa dozviete klasické informácie ako čas, clonu, kompenzáciu expozície, citlivosť, vyváženie bielej a formát, do ktorého snímate. Hneď pri spúšti je tlačidlo kompenzácie expozície, čo som naozaj ocenil. Na kruhových voličoch nájdete aj režimy snímania a režimy merania expozície. Zadnej časti dominuje 3-palcový výklopný displej, skupinové voliče, joystick na ovládanie – napríklad zaostrovania, tlačidlá na prehrávanie, mazanie snímok, expozičný zámok a tlačidlo AF-ON, s ktorým radi niektorí fotografi ostria. Tlačidlo rýchlej voľby Q spolu s joystickom a zadným „palcovým točítkom“ som využíval najviac, viete s ním urobiť najdôležitejšie úkony.
V prednej časti nájdeme tlačidlo prepínania režimov ostrenia C, S, M, synchro terminál a programovateľné tlačidlo.
Na ergonómii tiež konštruktéri popracovali a fotoaparát dobre padne do ruky. Nič neprekáža, všetko je na svojom mieste a keď som zložil grip, až tak veľmi pri malých objektívoch nechýbal.
Battery grip nesie 2 batérie, čo pri apetíte na energiu „Fujiny“ veľmi oceníte. Obsahuje aj prepínač boost, čo znamená, že do práce sa zapoja viaceré batérie a zvýši sa aj počet záberov za sekundu alebo aj predlžuje doba snímania videa. S gripom by mal aparát celkovo „ožiť“, ale pre mňa bol dosť rýchly aj bez gripu (nefotil som športy). Ďalšou možnosťou využitia battery gripu je aj možnosť nabíjať fotoaparát a batérie v ňom. Snímanie je tradične tiché, mechanická uzávierka jemne a nerušivo „cvaká“. (Keď to porovnávam s trieskajúcimi Nikonmi či s niektorými inými zrkadlovkami.) Srdcom prístroja je snímač veľkosti APS-C, X Trans CMOS III s rozlíšením 24,3 milióna pixelov. Elektronický hľadáčik 3,69 milióna bodov v strede aparátu je fajn, okamžite som sa v ňom orientoval. Dostatočné rozlíšenie neťahalo oči, oneskorenie je len 0,005 sekundy.
Fotoaparát má dvojicu slotov na pamäťové karty (SD, SDHC, SDXC). Má sánky na blesk, ktorý si nájdete v balení. Zaostrovanie je vylepšené oproti modelu X-T2, kde sa zlepšila citlivosť, malo by fungovať aj pri F11. AF modul má 325 bodov, z toho 169 bodov je s fázovou detekciou umiestnených najmä v strede. Video dokáže natočiť v 4K a aj spomalené zábery na 120fps, a pridaný bol nový videoprofil Eterna. Potešila ma veľmi jednoducho vytvoriteľná panoráma. Opäť tradične jednoduchý bluetooth prenos obrázkov a bezdrôtové ovládanie fotoaparátu. Citlivosti je možné nastaviť v rozsahu ISO 200 – 12800 a rozšírené od ISO 100 do 51200. Sériové snímanie dosahuje rýchlosti až 14.0 sn/s pri elektronickej uzávierke, 8.0 sn/s pri mechanickej uzávierke a 11.0 sn/s s mechanickou uzávierkou a battery gripom.
V praxi
Fotografoval som portréty počas rozhovoru v knižnici, za šera ,na „plnú dieru,“ na pevné sklo – teleobjektív za použitia stabilizácie. Porovnával som to so zrkadlovkou Nikon D5 a teleobjektívom 70-200/2,8. Čo sa týka ostrosti – kombinácia tohto čipu a procesoru plus pevné sklo od Fuji mali navrch. Keď som fotografie zaradil medzi ostatné snímky, kde som zamiešal fotky zo zrkadlovky, tak nebol rozdiel na prvý pohľad veľký, ale pri zväčšení bolo vidieť rozdiel najmä v ostrosti. Čo ma prekvapilo, je veľmi citlivá spúšť, kde som občas fotil, aj keď som nechcel. Ale potom som si nejako zvykol. Chýbali mi dve polohy – zaostrené a expozícia. Nastavení módov ostrenia je skutočne veľa a je zreteľne popísané, aby ho užívatelia pochopili. Skúšal som viacero nastavení, ale občas sa mi zdalo, že niekedy sa neviem trafiť ja alebo fotoaparát. Mal som teda troška viac odpadu pri fotení, ako som čakal. Fotografie boli niekedy preostrené, chyba však mohla byť v obsluhe. ☺ Dynamický rozsah bol veľmi dobrý, nemusel som robiť veľké kompromisy medzi prepalmi a podexponovanými časťami fotografii. Rýchlosť snímania a ostrenia bola bez najmenších problémov v rôznych prostrediach. Aj keď bolo pozadie za objektom strakaté, alebo bol rozdiel svetla a tieňa, autofokus to väčšinou zvládol. Myslím si, že aj najmä vďaka face detection. Šum pri citlivosti 2000 stále necítiť – redukciu šumu som mal na minimálnych hodnotách. Aj napriek malému čipu sa fotograf mohol pohrať s hĺbkou ostrosti. Horný displej je skvelá pomôcka a pre mňa so zvykom na zrkadlovky som často využil pohľad naň. Užil som si aj výklopný displej, čo mi pomohlo pri rôznych uhloch fotografie, kde som nemusel „vyzametať“ telom priestory, kde som fotil, ani fotiť naslepo. Stabilizácia pri videu je veľký prínos, čo som si vyskúšal na vlastnej koži pri točení spravodajských videí a bol som spokojný. Používal som pevné objektívy 90 mm F2 LM WR a 16 mm F1.4 R WR a zaujala ma jedna vec. Nie, že by som chcel zhodiť tieto pevné sklá, ale rozdiel medzi objektívom 16-55/2,8 a týmito sklami nebol napríklad taký prevratný, ako pri pevnom skle a transfokátore pri full frame čipe a zrkadlovkách. Hlavne čo sa týka ostrosti a prenosu tónov.