Zopár tipov na zjednodušenie práce

1

Fotografia je tvorivá činnosť, ktorá si vyžaduje čas na prípravu, aj na realizáciu. Sú však časti roka, „nadáva“ sa im aj produkčné obdobie, kedy by deň mohol mať aj 40 hodín a aj tak sa nič nestíha. Teda aspoň u nás, komerčných a reportážnych fotografov. Svadobní fotografi zas majú „svoje“ obdobie v apríli až v septembri. Práve v tomto čase je veľmi dôležité mať svoj systém, aby práca bola čo najefektívnejšia a počas 24 hodín sme toho stihli čo najviac.

Spolu s kolegami fotografmi sme pre vás vypracovali sériu tipov na to, ako zvládnuť produkčné obdobie a neprísť pritom o vlastné nervy. Naše rady, samozrejme, vychádzajú z osobných skúseností, ktoré sme získali v priebehu niekoľkých rokov komerčnej  tvorby.

Príprava pred fotografovaním

Všetci sme sa zhodli, že samotná príprava je najdôležitejšia časť každého fotenia. Obhliadka terénu, kde sa bude pracovať na nejakom podujatí, alebo kampani, totiž dokáže zachrániť veľmi veľa. Je potrebné si všímať základné prvky – prirodzené svetlo a jeho využitie, blesk a jeho odrážanie, priestor a určite aj dostupnosť elektriny. Niekoľkokrát sa mi už stalo, že som telefonoval kamarátovi, aby mi na fotenie doniesol 50-metrový bubon s elektrickým káblom. Ak nie je možnosť pozrieť si priestor osobne, tak si treba vyžiadať fotografie aspoň na telefón. A čo najviac!

Ďalšia veľmi dôležitá vec pri takomto fotení, je konzultácia. Ideálne s iným fotografom, ktorý sa tiež venuje tomuto žánru. Na svetelnú techniku, ktorú potrebujete na prácu, si môžete vybrať asistenta. Ten okrem pomoci s kuframi a brašňami môže mať občas tiež nápad, čo sa dá lepšie spraviť, či nasvietiť. A určite si niekedy nechajte poradiť!

Myslite vopred aj na to, aké svetlá, modifikátory, či foťáky si vezmete so sebou. Vyberte si brašne tak, aby boli pohodlné na používanie počas celého dňa. Je dobré mať systém aj v samotných batohoch. Vďaka tomu fotograf alebo asistent presne vie, kde sa čo nachádza a prácu to veľmi urýchli.

Na každom fotení sa však môže stať, že aj napriek dokonalej príprave nie všetko pôjde presne podľa plánu. Pripravte sa teda vždy na to, že niečo sa „pokašle“, zlomí, roztrhne, či pokazí. Práve preto je tu aj plán B! Vždy si vezmite jedno náhradné svetlo, ja si dokonca beriem naviac aj jedno baterkové. Pripravte si do zásoby aj sadu káblov – napájacích, synchronizačných, USB, HDMI, pamäťové karty, či filtre. A pre istotu odporúčam aj náhradnú sériu odpaľovačov na blesky, tam si vždy berte iného výrobcu na rozdielnej frekvencii.

Ak pracujete na väčšej produkcii, tak nezabudnite na spoločné stretnutie pred fotením. Vďaka tomu každý člen tímu vie, čo má robiť a za čo je zodpovedný. Priamo na „pľaci“ to dokáže extrémne ušetriť čas a najmä nervy.

Počas fotografovania

Priamo na fotení budete z veľkej časti vychádzať práve z toho, čo ste si pripravili. Viete, kde máte uloženú techniku, kde nájdete konkrétne svetlá a poznáte povinnosti každého člena tímu. Takže keď vizážistka bude končiť s mejkapom, štylistka už musí byť pripravená a asistent vie, že môže začať rozkladať svetelnú scénu. Nebojte sa povedať asistentovi, akú svetelnú scénu chcete, aby vytvoril. Fotograf je tu predsa na to, aby sa mohol koncentrovať iba na fotenie. Asistent mu má prácu uľahčiť a postarať sa o svetlá, statívy, či prípravu theteringu do počítača. Tým, že delegujete tieto činnosti na pomocníka, môžete sa vy sami s čistou hlavou sústrediť už len na klienta, predstavy, nálady, emócie a finálne fotografie.

Po fotografovaní

Keď už je práca za vami a klient odchádza spokojný, nastal čas na balenie techniky. Tu budete opäť ťažiť zo svojej prípravy. Viete už, kde a ako je potrebné zbaliť techniku a nestane sa vám tak, že na niečo zabudnete. Jednoducho necháte otvorené všetky kufre, batohy a brašne a skontrolujete, či niekde nie je voľné miesto. A ak áno, tak si ľahšie spomeniete, čo by tam malo byť.

To isté platí aj pri návrate do štúdia, domu, či skladu. Uložte si veci vždy tam, kam patria a vyhnete sa problémom pred ďalším fotením.

Pamäťové karty si rozdeľte na tie, ktoré treba stiahnuť a tie, ktoré už stiahnuté sú. Ja som si našiel systém „popolníkov“. Popolník Halloween sú karty na stiahnutie a popolník Within Temptation sú karty, ktoré sú už stiahnuté a môžem si ich zobrať na ďalšie fotenie. Podobne to mám aj s baterkami. Baterky pri nabíjačke sú prázdne a plné mám odložené v batohu a pripravené na fotenie.

Spracovanie fotografií

Spracovanie fotografií – to je téma na dlhú debatu. Každý má totiž iný systém a prístup k zálohovaniu. Keďže ročne robím približne 200 až 220 rôznych fotení, musel som si nájsť vlastný spôsob nahrávania a archivovania. Fotografie upravujem v programe Capture One od Phase ale myslím si, že sa tento systém dá použiť aj v Lightroome. V PC mám priečinky rozdelené podľa dátumov vo formáte „rok-mesiac-deň-fotenie.“ Takto viem veľmi rýchlo nájsť konkrétny projekt a stačí mi aj dátum, kedy sa to fotilo. Vždy si vytváram nový session a ten uložím do priečinka ku konkrétnemu foteniu. Potom zábery importujem priamo cez Capture One a hneď ich dám pomenovať vo formáte „iniciály-dátumfotenia-názov-číslo.“ Moje fotografie teda vyzerajú takto: PB-2017_05_07-WingsForLife-0001.CR2. Toto systémovanie máme v smerniciach z Red Bullu a keďže mi vyhovuje, používam ho na všetky fotenia.

V okamihu, keď sa mi fotografie stiahnu, dám ich kopírovať na externý disk. Keď ich spracujem, nanovo ich prepíšem. Ďalšia záloha sa mi robí  každú hodinu na iný externý disk pomocou Time Machine (zálohovací software).

Po spracovaní fotografií celú knižnicu, teda JPEG aj RAW súbory, presuniem na prvý externý disk a zo svojho počítača ich zmažem. Výsledné snímky v JPEG-u nahrávam na druhý disk – a pre istotu a ľahkú dostupnosť aj na Cloud. Vďaka tomu mám po celý čas fotografie zálohované na troch miestach.

Ako teda vidíte, práca fotografa nie je len o fotení. Najviac času zaberie príprava a spracovanie, čo je zároveň najdôležitejšou časťou celého tohto zaujímavého procesu.

1 Komentár
  1. Aleš Tvrdý povedal(-a)

    Fíííha, skvelý článok. Ďakujem!

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X