Objektív je oko vášho fotoaparátu

0

Objektív je základným príslušenstvom každej digitálnej zrkadlovky. Bez objektívu je telo zrkadlovky k ničomu. Preto objektív s telom zrkadlovky tvoria nerozlučný pár a vždy je potrebné posudzovať výkon celej sústavy. A tak každého čaká okrem výberu tela aj výber objektívu, a často nielen jedného.

Poradiť vo všeobecnosti s výberom objektívu je skoro nemožné. Za roky praxe sme sa stretli s toľkými rôznymi požiadavkami, že na niektoré by sme sami ani za niekoľko rokov neprišli. A predsa boli tieto požiadavky regulárne a logické! Najlepším spôsobom, ako si niečo správne vybrať, je tomu porozumieť…

Kľúčová otázka, ktorú je potrebné položiť si pred výberom objektívu, je:

 Čo, kde, kedy a ako budem fotografovať?

Nároky na objektív pri fotografovaní na výstavu fotografií (každá s veľkosťou 1 x 2 m) budú iné ako pri fotografovaní na obálku časopisu A4 alebo pri tvorbe fotografií do rodinného albumu 10 x 15 cm. A z iného pohľadu – zatiaľ čo reportážny alebo svadobný fotograf ocení pohotovosť zaostrenia a široký rozsah zoomu, športový fotograf  bude potrebovať ultrasvetelné dlhé teleobjektívyhorolezec vysokú odolnosť a nízku váhu.

Ideálny objektív preto neexistuje      

Každý je kompromis – z jednej strany nás limituje príroda svojimi fyzikálnymi zákonmi, z druhej strany cena a zložitosť, z ďalšej strany váha a rozmer. Ale aj napriek tomu, že objektív bude vždy kompromis, nezabúdajte, že práve objektív tvorí oko vášho fotoaparátu a nastavuje tak limity vašej práce! Preto čím kvalitnejšie telo DSLR s väčším rozlíšením, tým aj vyššie nároky na objektív. Nasadiť na zrkadlovku za niekoľko tisíc eur setový objektív za 150 eur je znehodnotenie investície do zrkadlovky.

Bajonet      

Základnou úlohou bajonetu je zabezpečiť jednoducho rozoberateľné, ale súčasne pevné a prachotesné spojenie objektív – telo DSLR. V každom modernom objektíve je dnes mikroprocesor, a tak vedľa mechanického pripojenia realizuje bajonet aj prepojenie elektrické. Najmä nekompatibilita elektrických signálov a protokolov je príčina občasných komplikácií v komunikácií zrkadlovka – objektív,  a to nie len u alternatívnych výrobcov objektívov, ale aj v rámci rôznych generácií objektívov a tiel značkových výrobcov.

V súčasnosti je na trhu niekoľko výrobcov DSLR, ktorí si väčšinou vyrábajú aj svoje vlastné objektívy s vlastnou konštrukciou bajonetu. Do tejto triedy patrí Nikon, Canon, Sony, Olympus, Pentax a Sigma. Výrobcovia DSLR Fuji a Kodak používajú bajonety Nikon či Canon a vlastné objektívy nevyrábajú. Naopak existujú nezávislí výrobcovia objektívov, ktorí vyrábajú objektívy pre väčšinu výrobcov DSLR – Sigma, Tokina, Tamron či Voigtländer.

Zatiaľ čo nákup novších objektívov je pomerne jednoduchý – stačí sledovať bajonet – situácia u starších objektívov je bohužiaľ dosť neprehľadná, a tak nezostáva nič iné ako z dokumentácie konkrétnej zrkadlovky zistiť, aký bajonet a aké typy objektívov podporuje a s akým obmedzením sa prípadne musí počítať. Najlepšie ale je celú sústavu v predajni dôkladne preveriť.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X