12 tipov na dokonalé fotky z vášho mobilu

3

V posledných rokoch sa výrobcovia telefónov začali zameriavať nielen na kvalitu displeja a technické parametre, ale aj na kvalitu fotoaparátu. Vďaka tomu je dnes mobilný telefón schopný nielen dokumentárne zaznamenávať udalosti, ktoré sa pred ním dejú, ale môžete s ním dosiahnuť oveľa viac. Kvalitné fotografie však nevytvoríte len vďaka tomu, že používate skvelé technológie. Práve preto sme sa rozhodli, že vám dáme niekoľko tipov, ako zo svojho telefónu vyťažiť čo najviac.

Veľa ľudí si myslí, že mobil nie je možné použiť na tvorbu serióznych fotografií a väčšina fotografov vás o tom bude určite presviedčať. Váš smartfón nie je také kvalitné zariadenie, ako napríklad digitálna zrkadlovka, ale netreba zabúdať, že kvalita výsledku najviac záleží na tom, aký dobrý alebo talentovaný je samotný autor. Začiatočníkom sa často stáva, že investujú nemalé množstvo peňazí do nákupu nových technológií. Kúpia si fotoaparát, objektívy, rýchle karty a sú presvedčení, že vďaka perfektnému technickému vybaveniu vytvoria úžasné zábery. Toto ale môže byť veľká chyba! Zariadenie určite pomôže, ale nedokáže zabezpečiť, aby boli fotky krásne či kreatívne. Na to už potrebujete určité znalosti. So správnymi vedomosťami a dobrými nápadmi však môžete urobiť snímky do svojho rodinného albumu alebo na sociálne siete, pri ktorých vám ľudia nebudú veriť, že boli vytvorené telefónom. A práve toto by sme vás v našom miniseriáli chceli naučiť.

1./ Vyčistite si objektív

 Telefón najčastejšie nosíme vo vrecku, prípadne v kabelke či v ruksaku, a preto sa jeho objektív veľmi ľahko zašpiní. Pred každým fotením by sme mali šošovku pretrieť, aby nám šmuhy, či nalepený prach nepokazili záber.

2./ Nastavte vysokú kvalitu

 Ak požadujeme od svojho smartfónu tie najlepšie výsledky, nesmieme zabudnúť nastaviť kvalitu fotografie na najvyššiu možnú úroveň. Zaberie síce viac miesta v pamäti telefónu, ale v prípade, že urobíme krásny záber a rozhodneme sa ho vytlačiť, nebude nám menšie rozlíšenie stačiť.

3./ Zoznámte sa s možnosťami telefónu

 Pri každom telefóne sa tieto nastavenia, samozrejme, nachádzajú na inom mieste – a tu sa dostávame k ďalšiemu dôležitému bodu. Ešte predtým, ako začneme fotiť, je dobré poriadne sa zoznámiť s možnosťami nášho zariadenia. A to nielen so samotnými nastaveniami, ale aj s jeho technickými schopnosťami. To znamená, že ak náš telefón nefotí v tme najlepšie a výsledné fotografie sú zrnité a neostré, mali by sme sa snažiť takýmto podmienkam vyhýbať. Je potrebné overiť si silné a slabé stránky zariadenia a využiť ich vo svoj prospech.

Naša rada znie: Nebuďte leniví a venujte nejaký čas zoznámeniu sa s telefónom, prípadne si prečítajte manuál. Môže sa totiž stať, že v ňom nájdete tip, ktorý bude mať zásadný vplyv na vašu budúcu prácu. Naučte sa, kde sa nastavuje expozícia, obrazové režimy a ako zaostriť na konkrétny objekt. Môže sa napríklad stať, že budete mať zapnutý efekt orámovania fotografie. V takomto prípade ho vypnite. Rovnako vypnite aj akékoľvek iné kreatívne efekty, ktoré váš telefón umožňuje, napríklad aj čiernobiely filter či sépiu. Takéto efekty často pôsobia lacno a môžete nimi pokaziť aj inak celkom vydarenú fotografiu. Okrem toho, všetky efekty, ktoré by ste radi na záber použili, môžete aplikovať aj vo fáze postprocesu. V programe, ktorý použijete na editovanie fotografie ich nájdete určite viac, než pri samotnom fotografovaní. Netreba si robiť ilúzie, že vaša fotka bude bez následnej úpravy vyzerať ideálne, editovaniu sa aj tak pravdepodobne nevyhnete.

4./ Používajte vyváženie bielej

Ak váš telefón umožňuje manuálne vyváženie bielej, je dobré, keď to urobíte vždy po príchode do nového prostredia. Všade okolo nás sa vyskytujú zdroje svetla, napríklad rôzne typy žiaroviek, ktoré môžu mať rozdielne farby.  Ľudské oko má schopnosť sa na takéto zmeny svetla adaptovať a vy si preto ani nemusíte uvedomiť, že v jednej miestnosti máte svetlo žlté, zatiaľ čo v druhej je zelené. Fotoaparáty a kamery takúto schopnosť nemajú, a ak nechcete, aby mali objekty na vašich fotkách neprirodzené farby, je dobré si nastaviť biely bod, alebo inak povedané – spraviť vyváženie bielej. Neumožňujú to však všetky smartfóny – niektoré to robia automaticky, no pri tých lepších takúto možnosť obvykle nájdete. Môže vám pomôcť aj aplikácia tretej strany, ktorú si stiahnete z obchodu.

5./ Držte telefón správne

 Väčšina telefónov si expozičný čas nastavuje automaticky a tak sa môže stať, že vaše výsledné fotografie budú neostré. Inokedy telefónom zatrasiete, keď chcete stlačiť gombík spúšte. To sa deje aj napriek kvalitnej stabilizácii, ktorú dnešné smartfóny ponúkajú. Treba si preto dať pozor, aby ste telefón dobre držali. Správnym uchopením zabránite tomu, aby sa vám zariadenie v rukách triaslo. Základom je držať telefón v oboch rukách tak, aby ste prsty nemali pred objektívom. Najlepšie výsledky dostanete použitím hardvérových gombíkov. Nie všetky telefóny túto možnosť ponúkajú, mnohé však áno – a aj napriek tomu o tom vie len málo ľudí. Napríklad ak vlastníte iPhone a podržíte hardverovú spúšť, telefón dokonca urobí celú sériu fotografií a vy si vyberiete tú, ktorá sa vám najviac páči a nepremeškáte žiadnu akciu.

Ako správne držať smartfón

6./ Nepoužívajte Zoom

 Ak chcete, aby vaše fotky boli naozaj pekné, je veľmi dôležité, aby ste nepoužívali Zoom. Za žiadnych okolností! Ak máte možnosť, nebuďte leniví a urobte zopár krokov, aby ste sa dostali k fotografovanému objektu bližšie. Nezabúdajte, že v ruke držíte len telefón, nie digitálnu zrkadlovku. Objektív, ktorý máte zabudovaný vo svojom smartfóne má totiž pevné ohnisko, a preto je každé priblíženie objektu s pomocou Zoomu len softvérové. To znamená, že softvér telefónu vašu fotku umelo zväčší, čo jej na kvalite určite nepridá. Tento efekt teda môžete na fotku aplikovať v postprodukcii, ale treba si uvedomiť, že akékoľvek zväčšovanie fotografie výrazne znižuje jej výslednú kvalitu.

7./ Nepoužívajte blesk

Správne využitie svetla je odpoveďou na otázku, ako urobiť kvalitnú fotku. A týka sa to aj fotografovania s low-cost fotoaparátmi a mobilnými telefónmi. Váš smartfón pravdepodobne disponuje bleskom, povedzme si ale pravdu. Videli ste už niekedy dobrú fotografiu z mobilného telefónu, pri vzniku ktorej sa použil blesk? Takú by sme hľadali len veľmi ťažko. Vďaka blesku sú totiž fotografie väčšinou preexponované, teda určitá časť scény, na ktorú dopadlo svetlo blesku prisilno, je úplne biela a bez kresby. Navyše pri takýchto záberoch môžu byť aj farby posunuté do odtieňov, ktoré v skutočnosti fotografované objekty nemajú. Namiesto blesku skúste radšej využiť prirodzené zdroje svetla, ktoré na mieste fotografovania nájdete. Môže to byť slnko, svetlo odrazené od veľkého svetlého objektu, napríklad bielej budovy, alebo svetlá z výkladov obchodného domu. Nezabúdajte, že sa môžete hrať s tieňmi alebo jednoducho len nafotiť siluetu.

8./ Používajte mriežku

Jedna z najjednoduchších vecí, ktorá vám pomôže zlepšiť vaše fotky, je mriežka. Túto funkciu má skoro každý telefón a nájdete ju pod označením Grid, prípadne Gridline.  Mriežka vám pomôže umiestňovať objekty vo fotografii na správne miesta. Inými slovami, pomôže vám pri správnej kompozícii záberu. Mriežka v telefóne je odvodená od kompozičného princípu, ktorý sa používa vo fotografii, ale aj pri filme či maľbe, a ktorý sa volá pravidlo tretín. Dve horizontálne a dve vertikálne čiary vám rozdelia záber na deväť častí. Teória hovorí, že umiestnením dôležitých objektov na priesečníky týchto línií, alebo pozdĺž nich, dosiahnete vyváženú kompozíciu. Vďaka vodorovným líniám napríklad viete, kam umiestniť horizont. Zvislé linky vám pomáhajú umiestňovať snímaný objekt, ako je ľudská postava. Ďalšia vec, ktorá pomôže tvoriť zaujímavú kompozíciu, je zmena perspektívy. Hľadajte uhly, ktoré bežne na fotkách nevidíte. Kľaknite si, alebo ľahnite na zem. Foťte z rôznych strán, či vylezte na rebrík. Skúšajte čo najviac uhlov a určite nájdete tie najkrajšie.

Śmarfón, Mriežka fotoaparátu, Pravidlo tretín

9./ Buďte spontánni a pripravení

Najväčšou prednosťou telefónu so zabudovaným fotoaparátom je, že ho máte stále poruke. Takže keď sa deje niečo zaujímavé, ste hneď pripravení fotiť. Preto majte svoj telefón vo vrecku alebo priamo v ruke. Ideálne to je najmä vtedy, ak ste na dovolenke a necháte si aplikáciu fotoaparátu v smartfóne stále zapnutú. Takže vždy, keď telefón odomknete, fotoaparát sa spustí. Je to, samozrejme, náročné na batériu a tak sa uistite, že pred odchodom do terénu ju máte nabitú. Ak zapnete airplane mode, vaša batéria sa bude vybíjať pomalšie a nikto vás nebude pri fotení vyrušovať. V prípade, že plánujete fotografovať celý deň, nie je na škodu si so sebou zobrať aj nejakú externú batériu.

Nerozmýšľajte zbytočne a foťte všetko, čo sa vám páči a vtedy, keď chcete. Ak premýšľate, či niečo odfotiť, alebo nie, odfoťte to. Neváhajte, lebo správny moment môže rýchlo uniknúť. A v prípade, že sa vám nebude fotografia páčiť, môžete ju vymazať. Nezabudnite jednu vec odfotiť aj viackrát. V dnešnej dobe nie je žiadny problém uchovávať veľké množstvá dát a v prípade, že urobíte viacero fotografií jednej scény, môžete vybrať tú najlepšiu. Často sa stane, že človek, ktorého fotíte, zavrie oči, alebo do fotografovanej ulice práve niekto vojde a vy na fotke zachytíte vrch jeho hlavy. V prípade, že urobíte viac fotiek, vždy máte poistku a väčšiu šancu získať dobrý výsledok.

Vďaka štylizovaným fotografiám je vašim priateľom hneď jasné, kde všade ste boli a čo ste videli. Odfotíte sa totiž pred Eiffelovkou, či v budhistickom chráme. Omnoho zaujímavejšie sú však fotografie pri ktorých dotyčný nevie, že ho fotíte. A prečo to tak je? Momentky jednoducho efektívnejšie zachytávajú emóciu, ktorá je úplne prirodzená a tiež atmosféru prostredia. A ako sme už spomínali, najlepším spôsobom ako odfotiť peknú momentku, je robiť veľa fotiek. Rozmýšľajte nad tým, aký príbeh má vaša fotografia a čo chcete povedať ľuďom, ktorí sa na ňu budú pozerať.

10./ Používajte externé objektívy

 Ak chcete pri fotení získať ešte viac možností, použite externé objektívy, ktoré sa dajú pripnúť na váš telefón. Nájdete macro, fish eye, wide-angle, ale aj teleobjektívy, vďaka ktorým budú mať vaše fotky úplne inú kvalitu.  Dnes už nie je problém si ich zadovážiť a cenovo sa pohybujú v rozmedzí od 5 eur na známych zahraničných stránkach, až po naozaj kvalitné 100-eurové sklá.

Externé objektívy pre mobilný telefón11./ Buďte prieberčiví

Nájsť peknú kompozíciu a stlačiť spúšť je len prvým krokom pri tvorbe peknej fotografie. Rovnako dôležitá je aj následná úprava. Tú môžete robiť priamo v telefóne či v tablete, ale samozrejme, aj na desktope. Na ňom môžete fotky editovať napríklad v Adobe Lightroome či vo Photoshope. Na našom webe nájdete videá, ktoré sa touto tematikou zaoberajú. Pre začiatočníka je však, samozrejme,  jednoduchšie upravovať fotku priamo v telefóne. Existuje množstvo aplikácií, ktoré vám to umožnia. Radili sme vám, že máte robiť veľké množstvo fotografií. Keby ste chceli editovať každú jednu z nich, pustili by ste sa do roboty a už asi nikdy by ste neskončili. Preto musíte byť prieberčiví. Prezrite si všetky fotografie, ktoré ste urobili – a vyberte len tie, ktoré naozaj za niečo stoja. Keď budete svojim kamarátom ukazovať snímky z dovolenky, nikto nechce vidieť päťsto záberov. Vyberajte, trieďte – a až potom sa pustite do úprav.

12./ Najlepšie fotky sú tie, ktoré sa dajú chytiť

Napriek tomu, že vaše fotografie robíte na digitálny fotoaparát, prípadne na smartfón, ľudia najviac ocenia, ak si ich môžu zobrať do ruky. Keď svoje fotky upravíte, nezabúdajte, že ich môžete vytlačiť. A nielen to. Existuje množstvo spoločností, ktoré vo svojom portfóliu ponúkajú tvorbu fotokníh. Tie sú v rôznej kvalite – drahšie aj lacnejšie, s papierovým obalom, aj kožené. A vlastniť takúto knihu spomienok, ku ktorej sa môžete kedykoľvek vrátiť, je ten najlepší pocit.

 

3 Komentárov
  1. jany povedal(-a)

    viete odporučiť vami nejaké overené vami odskúšané sklíčka na telefón?

    1. Alex Hýbl povedal(-a)

      Dobrý deň Jany,

      príslušenstvo na mobilné telefóny v našom magazíne netestujeme a tiež sa odpoveď na Vašu otázku odvíja od modelu Vášho telefónu. Takže je mi ľúto, ale nejaký odborný názor na to nemáme.

  2. Marcela povedal(-a)

    Veľmi užitočné. Ďakujem.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X