7 rád, ako zachytiť profesionálne portréty

Fotenie portrétov
0

Zdá sa vám, že portréty známych osobností na obálkach časopisov sú zobrazené na niekoľkonásobne vyššej úrovni ako portréty členov vašej rodiny vo vlastnom fotoalbume? Potom skúste pri fotení portrétov zaexperimentovať a vyskúšať niečo nové. Prečítajte si našich 7 rád.

Zvoľte správny objektív

Od portrétu sa očakáva detailné a čo najkvalitnejšie zobrazenie tváre. A práve tomu sa musí prispôsobiť aj použitý objektív. Na fotenie tvarí z malých vzdialeností sú preto ideálne objektívy s pevným ohniskom, najčastejšie s ohniskovou vzdialenosťou od 50 do približne 105 mm a vysokou svetelnosťou f/0,95 až do cca f/2,8. Nikdy nepoužívajte ohnisko menšie ako 50 mm, pretože to by takmer s určitosťou spôsobilo mierne deformácie tváre na výslednej fotografii.

Používajte čo najmenšie clonové číslo

Objektív je však potrebné aj správne nastaviť, pričom dôležitá je clona. Tá ovplyvňuje hĺbku ostrosti, a teda dominantné zobrazenie portrétu človeka na fotografii. Snažte sa preto fotiť s čo najmenším clonovým číslom, približne 1,8 až 2,8. Docielite tým nielen jemné rozostretie pozadia a zvýraznenie tváre, no tiež si vytvoríte ideálne podmienky aj pri fotení za nedostatku svetla.

Ostrite vždy len na oči

Na ostatných ľuďoch nás asi najskôr zaujmú oči. Tie totiž skrývajú mnoho tajomstiev, na ktorých odhalenie je potrebné danú osobu postupne spoznať. Preto ak chcete, aby portréty získali osobitého ducha, vždy ostrite priamo na oči. Ideálne tak, aby boli obe oči v rovine ostrosti. Ak to nie je možné dosiahnuť, napríklad pri fotení zboku, potom ostrite na to oko nachádzajúce sa bližšie k objektívu.

Vytvorte ideálne svetelné podmienky

Aby portrét získal potrebnú kvalitu a zároveň boli dotvorené jednotlivé osobné charakteristiky konkrétnej tváre, musia byť na fotenie vytvorené vhodné svetelné podmienky. Samozrejme, najlepšiu službu poskytne prirodzené svetlo, najmä to odrazené, rozptýlené, nie však priame slnečné žiarenie. Ak fotíte portréty v prírode, najvhodnejšie svetelné podmienky preto budú, keď je vonku pod mrakom, prípadne počas západu slnka. Na odraz svetla a zlepšenie svetelných podmienok je možné použiť odrazovú dosku. V interiéri sa zas nezaobídete bez umelých zdrojov svetla, prípadne použitia blesku. To však zvážte, pretože blesk často spôsobuje vznik rušivých elementov na výslednom zábere.

Svetlo prispôsobte pohlaviu

Iné osvetlenie svedčí ženským a iné zas mužským črtám tváre. Na to jednoducho nesmiete zabúdať. Pre ženy je skôr ideálne mäkké svetlo, teda so zdrojom s veľkou plochou (veľké okno, exteriér pod mrakom), ktoré má tendenciu zjemňovať nedokonalosti tváre. Naopak, mužom svedčí skôr tvrdé svetlo, teda tvorené zdrojom s malou plochou (žiarovka). Lepšie totiž vykreslí jednotlivé štruktúry tváre či fúzy, ktoré sú symbolom mužskosti a často nositeľom ich charizmy.

Zachyťte len časť tváre

Nikde nie je napísané, že každý portrét musí zobrazovať kompletne celú tvár. Buďte pri fotení kreatívni a skúste do záberu vložiť len jej určitú časť, orezať čelo či napríklad staviť na fotografiu z profilu. V takýchto prípadoch však nezabúdajte na správne osadenie portrétu na fotografiu, teda kompozíciu. Riaďte sa napríklad pravidlom tretín.

Pohyb v portréte

Síce sa možno budete báť fotiť portrét s objektom v pohybe z dôvodu rizika rozmazania záberu, s profesionálnou technikou sú tieto obavy zbytočné. Na inak statickú fotografiu pohybom dostanete dynamický prvok, ktorý portrét zatraktívni a dodá mu punc profesionality. Dynamiku portrétu dodáte veľmi jednoducho, napríklad s pomocou ventilátora, ktorý vytvorí efekt vanúcich vlasov.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X