Ako fotiť blesky?

1

Síce sa jedná o veľmi rizikový objekt fotenia, výsledok je doslova dych berúci. Zábery bleskov v ich plnej kráse patria medzi fotografické skvosty, a ak sa fotografovi za jeho život podarí zachytiť aspoň jeden, patrí táto fotografia medzi tie vôbec najcennejšie. Fotenie bleskov je totiž veľmi náročné a vyžaduje si okrem kvalitného fotoaparátu a potrebných nastavení aj trpezlivosť a kúsok šťastia. Zaujíma aj vás, ako fotiť blesky?

Dodržujte bezpečnostné zásady

Na začiatok musíme spomenúť niekoľko bezpečnostných zásad, ktorých nedodržiavaním sa v búrke a s fotoaparátom v ruke ocitáte v bezprostrednom ohrození života. Blesky nikdy nenaháňajte na veľkých otvorených priestranstvách a už vôbec nie v blízkosti elektrického vedenia. Takisto, v dostatočnej vzdialenosti od vody či skalnatých brál a previsov. Za žiadnych okolností nemôžete pri fotení bleskov v prírode používať statív, ktorý je vodivý, a teda môže blesk pritiahnuť.

Výber stanovišťa a vhodného obdobia fotenia

Aj so zohľadnením uvedených zásad je prvým krokom k foteniu bleskov výber toho správneho stanovišťa. Z bezpečnostných dôvodov je ideálne fotiť z interiéru, napríklad priamo z okna domu, prípadne z auta. Aby mali zábery oveľa zaujímavejší charakter, snažte sa do scény zakomponovať aj predmet – strom, skalu či napríklad panelák. Ak sa vám podarí zachytiť blesk, fotografie bude vyzerať efektnejšie so zaujímavým objektom v zábere. Samozrejme, na blesk v danej scéne nemôžete čakať celé dni. Preto nezabúdajte sledovať mapy oblačnosti, napríklad na Slovenskom hydrometeorologickom ústave, z ktorých môžete vyčítať, kde a kedy sa búrka očakáva.

Odporúčame fotiť s dlhou expozíciou

Blesk je veľmi rýchly a jeho trvanie je kratšie, ako reakčný čas človeka pri stlačení spúšte. Preto nemá cenu skúšať svoje reflexy. Vybrať sa však môžete viacerými cestami. Buď budete stláčať spúšť náhodne a možno sa vám podarí blesk zachytiť, prípadne si nastavíte samospúšť v daných časových intervaloch. Oveľa istejšia a profesionálnejšia metóda je nastaviť si expozičný čas na vyššie hodnoty, pokojne na desiatky sekúnd. Čím dlhšie bude zrkadlovka daný obraz exponovať, tým je vyššia šanca, že sa do obrazu pritrafí aj blesk. S dlhými expozičnými časmi foťte blesky z interiéru a vždy použite statív.

Blesky v prírode

Nezabúdajte zvoliť správny objektív a previesť odporúčané nastavenia

Aj výber a nastavenie objektívu hrá veľkú úlohu pri fotení bleskov. Preferuje sa používať skôr širokouhlé objektívy s vyšším záberom, ktoré zväčšujú šancu na zachytenie blesku. Nastavenia sú individuálne a závisia od konkrétnej situácie. Existujú však univerzálne odporúčania:

  • Clona sa zvyčajne nastavuje na stredné hodnoty, teda f/8 až 11. Pri voľbe clonového čísla ale zohľadnite aj aktuálne svetelné podmienky. Od clonového čísla sa samozrejme odvíja aj potrebný expozičný čas
  • Zaostrovať na expozíciu, v ktorej chytáme blesky, sa neoplatí automaticky. Prepnite sa preto do manuálneho režimu a zaostrite do nekonečna
  • Aby sme sa vyhli zrnitosti záberov pri dlhých expozičných časoch, nastavte citlivosť ISO na najnižšie hodnoty (100, prípadne 200)

Pred ostrým fotením si nezabúdajte nastavenia vyskúšať a ak je záber príliš tmavý alebo svetlý, tak nedostatky dolaďte. Ak to váš fotoaparát umožňuje, nastavte si tiež výstupný formát záberov na .raw. Odchytené blesky v tomto formáte ľahšie prevediete do dokonalosti následnými počítačovými úpravami.

Uložiť

Uložiť

1 Komentár
  1. Peter povedal(-a)

    Ja by som pri fotení bleskov ešte vypol „redukciu šumu pri dlhších expozičných časoch a to v „MENU“ fotoaparátu..zamedzíme tým dlhé čakanie na ďalšie exponovanie snímkov.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X