Ako fotiť krajinu na smartfóne – 2. časť

0

V predchádzajúcej časti nášho miniseriálu sme vám prezradili, kedy je najvhodnejšia doba na fotografovanie a začali sme s dôležitým pilierom každej fotografie – kompozíciou. A v tejto téme budeme dnes pokračovať.

5.\ Hľadajte symetriu

Ľudia zbožňujú symetriu, náš mozog je tak od prírody nastavený. Dôvodom môže byť napríklad to, že my, ľudia, sme tiež symetrickí – a preto podvedome k symetrii inklinujeme. Môžeme to vidieť najmä v architektúre miest, ktoré sme postavili. Je teda jasné, že fotograf najjednoduchšie nájde symetriu práve v nich a v ďalších výtvoroch človeka. Uvidíme ju však pri troche snahy a šťastia aj vo voľnej prírode, v detailoch listov, či v dokonale tvarovanom strome. Fotografia je symetrická vtedy, keď jedna jej strana je zrkadlovým obrazom druhej. To môžete dosiahnuť nielen na horizontálnej a vertikálnej osi, ale aj na diagonále. Takáto kompozícia je absolútne vyvážená, pre oko zaujímavá – a na ľudí nepôsobí rušivo. Pri fotkách, kde je vyváženosť dosiahnutá symetriou, sa pravidlo tretín, uplatňuje len v jednom smere. Symetria vo fotografii nemusí byť vždy úplná. Čiastočnú môžete vidieť napríklad na lesnej ceste, ktorá od vás ubieha priamo do stredu fotky. Línie cesty, ktoré sa zbiehajú, vytvárajú symetriu a jej os je v tomto prípade vertikálna. Obraz pravej a ľavej časti nie je úplne totožný, ale je natoľko podobný, že ho tak ľudské oko vníma.
Takéto príklady nájdete všade okolo seba. Symetriu však môžete získať aj využívaním odrazov vo vode, čo je pri fotení krajiny jedna z najjednoduchších možností. Uistite sa, že horizont je totožný s osou symetrie. Odraz dokáže pretaviť krásnu scénu v ešte krajšiu fotografiu. Takže ak sa nachádzate niekde v okolí pokojného jazera, alebo vidíte na zemi mláku, skúste ich využiť vo svoj prospech. V prípade, že sa vám nepodarí trafiť os symetrie, alebo ju nakloníte do strany, keď mala byť vodorovná, nezúfajte. V aplikácii môžete neskôr urobiť orez a fotku rotovať presne tak, ako potrebujete.
Niekedy však práve porušenie symetrie môže byť zaujímavým prvkom vo vašej fotke. Pridaním nesymetrického prvku  môžete diváka prekvapiť a upútať jeho pozornosť na tento objekt ešte viac.

Odraz vo vodnej hladine

6.\ Využite vodiace línie

Ďalším silným nástrojom sú vodiace línie, ktoré vašim fotografiám dodajú potrebnú hĺbku. Keď sa na ne pozeráte, vaše oko nemá inú možnosť, musí línie sledovať. Vďaka tomu dokážete rozpovedať príbeh. Keď sa divák pozerá na cestu, alebo na stopy, ktoré ubiehajú do diaľky, vyvoláva to v ňom silnú emocionálnu odozvu. Človek má pocit, akoby sa vydával na dobrodružnú cestu. Ak teda fotíte krajinu a vidíte chodníček v tráve, železnicu, alebo plot, nebojte sa ich do svojej fotky zakomponovať a pokúste sa fotiť tak, aby línie smerovali od vás, do diaľky. Podľa možností sa vyhnite kompozícii s líniami, ktoré smerujú pohľad mimo fotografiu bez toho, aby nás ňou najprv previedli. Takáto kompozícia bude vnímaná ako znepokojivá a rušivá.

Vodiace línie

7.\ Zarámujte scénu

Ak chcete, aby sa divák pri pohľade na vašu fotografiu, zameral na určitú časť odfotenej krajiny, dosiahnete to aj pomocou rámovania. Využite konáre stromov, s ktorými je to jednoduché najmä v zime, kedy z nich opadajú listy. Alebo použite okná, mosty, kmene stromov alebo čokoľvek, čo vytvorí na fotke prirodzený rám. Okrem toho, že takýmto spôsobom „vypichnete“ hlavný objekt, dodá to vášmu záberu kontext. Divák vďaka nemu získa novú predstavu o tom, kde bola fotka vytvorená. Rámovať môžete rôznymi spôsobmi, napríklad len z jednej strany, alebo aj zo všetkých štyroch.

8.\ Využite negatívny priestor

Keď sa nachádzate na nádhernom mieste, môže sa vám stať, že vás jeho krása úplne ohromí. Chcete, samozrejme, túto atmosféru zaznamenať a preto sa snažíte na fotku dostať úplne všetko. Uvedomte si však, že menej je niekedy viac. Občas práve tým, že vynecháte niektoré prvky scény, dokážete vytvoriť fotku, ktorá zachytáva náladu prostredia omnoho lepšie. Pre vytvorenie takejto snímky môžete využiť napríklad veľké množstvo negatívneho priestoru. Čo to vlastne je? Pozitívny priestor na fotke je oblasť, v ktorej tvary a objekty existujú – a kde sa teda niečo zaujímavé deje. Negatívny priestor je presný opak. Miesto, kde tvary a objekty nie sú. Býva často reprezentovaný rozostreným, prípadne farebne jednotným pozadím. Prázdne miesta záberu vám v skutočnosti pomáhajú upútať pozornosť na hlavný objekt, pretože sa v scéne nič iné nenachádza. Ak chcete dosiahnuť minimalistickú kompozíciu, mali by ste vo fotke nechať veľké množstvo negatívneho priestoru.

Krajinkárska fotografia je vhodná na tvorbu minimalistických kompozícií. Napríklad obyčajné pole, prípadne veľká vodná plocha a modrá obloha. Môžete fotiť počas hmly, alebo v zasneženej krajine. Vďaka takýmto podmienkam do záberu bez problémov dostanete množstvo negatívneho priestoru. Ak fotíte hmlu, alebo oblohu a chcete získať minimalistickú kompozíciu, nie je na škodu veci posunúť expozíciu o pol čísla, prípadne o jedno číslo vyššie. Vďaka tomu dostanete kresbu do šedých častí fotky a veľká plocha negatívneho priestoru bude pôsobiť o čosi homogénnejšie. Ak používate iPhone, expozíciu nastavíte tak, že najskôr kliknete na obrazovku a potom potiahnete prstom hore, alebo dole – podľa toho, či chcete obrázok svetlejší, alebo tmavší. Pri minimalistickej kompozícii nezabudnite na váš hlavný objekt. Môže to byť osamotený strom, ale tiež niečo zaujímavejšie, ako napríklad človek, s ktorým ste práve na výlete.

Ako fotiť krajinu na smartfón

9.\ Dajte fotkám mierku

Stalo sa vám, že ste odfotili krásnu scénu, obrovské hory, alebo hlboký kaňon, ale keď ste sa pozreli na výslednú fotku, vôbec ste nemali pocit, že by bol objekt, ktorý fotíte, taký veľký? Už sme spomínali, že ak sa nachádzate priamo na mieste, ktoré chcete zaznamenať, vnímate ho všetkými zmyslami. Počujete, cítite, ale najmä vidíte omnoho viac. Toto vám pomáha uvedomiť si, aké veľké sú objekty okolo vás. Ak spravíte fotografiu, prevádzate skutočnosť, na ktorú sa pozeráte, do dvojrozmerného priestoru – rovnako ako maliar, ktorý maľuje. Musíte nájsť spôsob, ako v tomto prostredí divákovi vysvetliť, že hory sú naozaj obrovské. Najjednoduchšie to dosiahnete vtedy, ak do snímky zakomponujete informáciu o mierke. Do záberu umiestnite niečo so známym rozmerom, napríklad ľudskú postavu. To divákovi okamžite pomôže, aby si uvedomil, akú veľkosť má krajina, ktorú ukazujete. Ak ste na výlete a je s vami váš známy, môžete ho poprosiť, aby sa postavil na konkrétne miesto. To vám pomôže dosiahnuť peknú kompozíciu. Skúste mu povedať, aby sa nepozeral priamo do fotoaparátu, ale skôr do diaľky, na scénu, ktorú fotíte. Vďaka tomu sa divák môže ľahšie s osobou na snímke stotožniť. V prípade, že ste na výlete sami a nemáte takúto možnosť, vždy si môžete pripraviť záber a čakať na okoloidúceho, ktorý vám doňho vojde. Ak ste na mieste, kde naozaj nie je nikto iný, môžete telefón na niečo položiť, alebo pripevniť vďaka príslušenstvu na statív a zapózovať si vo výslednej fotografii aj sami.

Zaujímavé však? Určite sa už nemôžete dočkať, kedy si vyskúšate tieto rady aj v praxi. My vám prajeme veľa pekných fotografických momentov – aj relaxu v prírode.

 

Predchádzajúca časť Nasledujúca časť

 

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X