Canon EOS R3 očami wildlife fotografa

0

Canon EOS R3 síce nie je oficiálne vlajkovou loďou Canonu, v tomto smere stále čakáme na Canon EOS R1, napriek tomu môžeme Canon EOS R3 zaradiť na vrchol aktuálnej ponuky Canonu v kategórii bezzrkadloviek. V dnešnom videu sa v krátkosti pozrieme na prvé skúsenosti a hodnotenie R3-ky z pohľadu fotografa a filmára zvierat: ,,Mal som možnosť s ňou niekoľko dní fotiť počas jelenej ruje a viaceré jej vlastnosti ma nadchli.”

Vrstvený snímač: Koniec artefaktom a deformovanému obrazu

Oproti ostatným R-kovým modelom ako Canon EOS R5 alebo Canon EOS R7 prináša R3 vylepšenú technológiu prekladaného snímača. Jej výhoda je v špeciálnom usporiadaní snímača, ktorý má štruktúru nazývanú Back-Side Illuminated (BSI) a je rozdelený na viac vrstiev (preto sa nazýva vrstvený alebo prekladaný). Na rozdiel od tradičných snímačov umožňuje prekladaný snímač spracovanie viac dát súčasne, čo zvyšuje rýchlosť snímania, zvyšuje citlivosť snímača a zabraňuje nechceným deformáciám alebo efektu “rolling shutter”. Tento snímač predurčuje R3 na fotenie rýchlych akcií alebo pohybov zvierat. 

Optimalizovaný pre výkon: 14bit RAW pri 30 snímkoch za sekundu

Canon EOS R3 je vybavený novým 24,1 MP prekladaným BSI CMOS full frame snímačom, ktorý umožňuje snímať až 30 snímok za sekundu (RAW alebo JPEG) pomocou úplne nehlučnej elektronickej uzávierky a až 12 snímok za sekundu s mechanickou uzávierkou​. Pri rýchlom sériovom snímaní bola kvalita výsledných RAW fotiek posunutá na vyššiu úroveň vďaka 14 bitovému spracovaniu dát aj pri elektronickej uzávierke a maximálnej rýchlosti. V nižších radoch ponúka Canon v tomto režime iba 12bitové spracovanie. 

Zvládanie šumu: Nižšie rozlíšenie prináša výhody aj nevýhody

V dnešnej dobe sa dá rozlíšenie 24 MP označiť za relatívne nízke, avšak na drvivú väčšinu prípadov dostatočné a veľmi dobre použiteľné. Je však pravda, že pokiaľ fotíte skôr statické scény a potrebujete zachytiť čo najviac detailov (krajinky, architektúra), R3-ka vás pochopiteľne príliš nenadchne. 

Pri žánri wildlife vidím naopak viaceré výhody. Nižšie rozlíšenie umožňuje vysoký výkon opísaný vyššie. Okrem toho menšie množstvo pixelov na rovnakej ploche snímača znamená, že sú väčšie a počas expozície na ne dopadne viac svetla. Vďaka tomu zvláda R3 šum veľmi dobre. Najnižšia hodnota ISO 100 je, pochopiteľne, veľmi čistá, ale tento trend pokračuje až do ISO 1600, kde začína byť šum mierne viditeľný ale veľmi ľahko potlačiteľný. Šum narastá s rastúcou citlivosťou, ale zdá sa byť zvládnuteľný až do hodnoty cca ISO 8000. Aj pri vyššich hodnotách ISO sa stále s fotkou dá pracovať a úpravami dosiahnuť použiteľný výsledok. 

Zabudnite na neostré fotky: Najvýkonnejší AF aký som kedy vyskúšal

Automatické zaostrovanie ma doslova nadchlo počas situáciue, keď mi ešte skoro ráno, za šera, prebehol jeleň cez močiar s vysokou vegetáciou. S hodnotami F4.0, 1/50s a ISO 16 000 som fotil skôr dokumentačne, napriek tomu si AF poradilo vynikajúco a väčšina fotiek je dobre zaostrená, aj keď pohybovo rozmazaná kvôli dlhšiemu času.

Canon EOS R3 poskytuje veľké množstvo nastavení, vďaka ktorým si fungovanie zaostrovania môžete prispôsobiť vlastným potrebám. Celkovo je AF jednou z najpresvedčivejších vlastností R3. Rýchlosť a presnosť aj za slabého svetla je neskutočná, minimálne o jeden level posunutá napríklad oproti Canon EOS R6 alebo R7.

Určený do tvrdých podmienok: Konštrukcia a ovládanie

R3 má odolnú konštrukciu so zabudovaným vertikálnym gripom, podobne ako si to pamätáme z rady 1D alebo 1DX. Nie je však taká ťažká, váži iba cca 1kg (s kartou a batériou), čo je super na dlhšie presuny. 

Telo je odolné voči vode aj prachu a tak sa nemusíte pri výpravách do prírody aj počas náročných podmienok báť, že sa fotoaparátu niečo stane. Výborné je aj celkové ovládanie, takmer všetky tlačidlá sú ľahko dostupné jedným prstom a programovateľné v menu.

Už ho len tak neprehrejete: Nahrávanie videa

Ak zvažujete nad Canon EOS R3 pre natáčanie videa, určite sa vám budú páčiť rozlíšenie 6K, schopnosť zaznamenávať RAW video aj pokročilé AF so schopnosťou detekcie zvierat. Veľkou praktickou výhodou je efektívnejšie chladenie, ktoré veľmi chýbalo v R5.  Tá sa nám často pri dlhšom filmovaní hlavne v teplejšiom prostredí prehrievala. Vysvetľovať frustráciu zo situácii, keď príde konečne zviera pred objektív a namiesto filmovania chladíte telo, asi veľmi netreba. 

S R3 sa nám to zatiaľ nestalo ani raz, výhodu má možno vo väčšom tele, ktoré tak má väčšiu plochu na odvod tepla. Ale určite si dal Canon záležať aj na ďalších technologických vylepšeniach. Prehrievanie R5 totiž bolo (a je) jednou z jej najväčších slabín.

Canon R3 na wildlife?

Z môjho pohľadu v sebe kombinuje R3 viaceré vlastnosti ideálne na fotenie zvierat. Vysokú rýchlosť snímania pri najvyššej kvalite pre zachytenie rýchlych akcií, ktoré sa v prírode len tak neopakajú. Presné a rýchle ostrenie si dokáže poradiť aj so zložitými situáciami a výrazne tak zvyšuje šancu, že si domov prinesiete ostré fotky. Výborné je aj zvládanie šumu, ktoré umožňuje snímať aj za šera, kedy sú mnohé zvieratá najaktívnejšie. Vďaka robustnej a odolnej konštrukcii sa navyše nemusíte starať o techniku, ale môžete sa sústrediť na záber a kompozíciu. 

Za najväčšiu nevýhodu považujem vyššiu cenu, ktorá sa však pri tejto triede očakáva. Pre niektorých môže byť odrádzajúce rozlíšenie 24MP, napriek tomu je podľa mňa Canon EOS R3 zatiaľ najlepšie telo, aké Canon vyrobil.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X