Canon EOS R8. Najľahší full frame od Canonu

4

Canon EOS R8 je najľahším full frame fotoaparátom od Canonu. Takto to tvrdí výrobca. Fotoaparát aj s batériou váži menej než 500 gramov, čo naozaj nie je veľa. Rovnako aj rozmermi sa jedná o podobne veľký foťák ako Canon EOS RP. Aj napriek malým rozmerom sa však Canon EOS R8 drží dobre v ruke a grip je dostatočne veľký. Foťák nemá byť vlajkovou loďou, ani profesionálnym prístrojom na natáčanie filmov. Nikto však vyslovene nepovedal, že ním byť nemôže. Primárne je však určený pre niekoho, kto chce full frame bezzrkadlovku za rozumnú cenu.

24 megapixelov je dosť, jeden slot na kartu až tak nie

Canon EOS R8 má 24 megapixelový plnoformátový snímač s vysokou citlivosťou a veľkým dynamickým rozsahom. Tento snímač je rovnaký, ako má aj Canon EOS R6 Mark II. Tieto parametre robia z foťáku prístroj vhodný práve aj na natáčanie videí. R8 však nemá IBIS, čiže stabilizáciu na čipe. Tento nedostatok by mohol mnohých odradiť. Aspoň čiastočne môže tento nedostatok kompenzovať digitálna stabilizácia.

Medzi ovládacími prvkami nájdeš všetko potrebné. Jedinou vecou, ktorá mnohým môže chýbať, je joystick. Čo sa týka rozloženia, ak si zvyknutý na Canon, alebo je toto tvoj prvý foťák, tak si zvykneš okamžite. Medzi konektormi sa nachádza vstup na mikrofón, slúchadlá, USB-C, ktoré je možné použiť aj na nabíjanie, konektor pre diaškovú spúšť a mini HDMI. Na fotoaparát za túto cenu je malý HDMI port úplne v poriadku.

Canon EOS R8 má iba jeden slot na SD kartu. Toto môže byť faktor, ktorý odradí profesionála používať tento foťák. Ak totiž pamäťová karta „odíde“ pri nejakom dôležitom fotení a natáčaní, pri profesionálnej práci by to mohol byť veľký problém.

Otravný výklopný displej a malá batéria

Fotoaparát má výklopný, otočný, dotykový displej, ktorý sa vyklápa do strany. Takto to má vyriešené väčšina nových foťákov. Pri pridržiavaní si foťáku za objektív a pri manuálnom ostrení môže displej byť aj na obtiaž, pretože bráni ruke v plynulom pohybe. Na vlogovanie je na druhú stranu takýto displej ako stvorený.

Canon EOS R8 má veľmi malú batériu LP-E17. Pri natáčaní 4K videa vydržala batéria iba 30-40 minút. Preto je vhodné si dokúpiť naraz viacero bateriek, kľudne aj 5 batérií.

Kvalitné 4K video

Canon EOS R8 zvládne natáčať 4K video bez cropu až do 5O snímkov za sekundu. V danej cenovej kategórii to je zatiaľ vzácnosť. Video je downsample zo 6K a natáča video v 10-bitoch a so vzorkovaním 4:2:2. Vďaka tomuto je možný aj pokročilý color grading a celkovo postprodukcia na vyššej úrovni. Do 10-bit je potom možné natáčať iba pri C-logu. Ten ti však prináša ďalšie možnosti v color gradingu a celkovo postprodukcii.

Pri natáčaní do C-log, 10-bit a ISO 800 je na obraze pozorovateľný šum. To nie je pre full frame snímač typické. Možno je to však iba nedostatok sample kusu. Okrem toho obrazu pri videu nie je čo vytknúť.

Chladenie Canon EOS R8 môže byť malým nedostatkom. Napríklad pri natáčaní 4K videa v exteriéri, pri 10 stupňoch sa po chvíli na displeji objavilo odpočítavanie vypnutia fotoaparátu v dôsledku prehriatia. Pri natáčaní v interiéri do C-log a v rozlíšení 4K sa fotoaparát prehrial po 34 minútach. Pri držaní v rukách by sa možno prehrial aj rýchlejšie. Opäť je to však možno iba nedostatok predprodukčného kusu. Nedostatkom priamo pri natáčaní videa je, že R8 nedokáže meniť teplotu farieb v Kelvinoch, ak je práve spustené nahrávanie.

Autofocus fotoaparátu je na vysokej úrovni, bezproblémov a kontinuálne zaostrí rýchly pohyb či zaostrí na oko. Dokáže ostriť na ľudí, predmety aj na zvieratá a to všetko bez väčších problémov.

Bude Canon EOS R8 vhodný na natáčanie videí? Aké parametre táto bezzrkadlovka na video má? Pre koho je určená? Sleduj video a dozvieš sa viac.

4 Komentárov
  1. Peter povedal(-a)

    V poslednej dobe robíte recenzie len z pohľadu kameramana, ale nie z pohľadu fotografa. V prvom rade sa jedná o fotoaparáty a nie kamery. A dosť je cítiť zaujatosť voči Canon.

    1. Alex Hýbl povedal(-a)

      Dobrý deň Peter,

      momentálne sme hľadali fotografov na testovanie techniky. Filmmakera sme mali, takže to bol dôvod, prečo sme mali viac recenzií práve z tohto pohľadu. Fotografa sme však už našli, takže sa môžete tešiť na recenzie určené aj pre fotografov. Čo sa týka zaujatosti voči akejkoľvek značke, naši testeri majú vždy úplne voľnú ruku a recenzia sa vždy odvíja od ich vlastného názoru. Snažíme sa nezasahovať do týchto názorov, aby boli recenzie čo najviac objektívne. Pokojne nám napíšte, čo by ste si predstavovali inak. Každý názor si veľmi ceníme.

    2. Pavol Varga povedal(-a)

      Dobrý deň prajem. Tým, že som kameraman tak robím recenzie z pohľadu kameramana a to že fotoaparát je určený len na fotenie už dávno neplatí. Inak by nemal Canon, Nikon, Sony, Panasonic fotoaparáty, ktoré su vlajkové lode a sú určené z veľkej miery na natáčanie videa, niektoré fotoaparáty sú dokonca lepšie na video ako na foto. Dokonca si myslím, že tie značky tie fotoaparáty aj vyrábajú aby boli určené na video. Sám som mal už 7 fotoaparátov, od rôznych značiek a používal som ich len na video.
      Čo sa týka výklopného displeja, povedal som si len svoj názor, ale to som aj v recenzii spomenul prečo mi to vadí.
      Ďakujem za sledovanie videí a dúfam, že budete spokojní aj s video-recenziami od fotografa, ktorý bude dané fotoaparáty recenzovať z pohľadu fotografa.

  2. Peter povedal(-a)

    Jedna hlúpa otázočka na autora článku. Prečo recenzujete fotoaparat z pohľadu kameramana? Je to stále fotoaparát primárne určený na fotenie. Na natáčanie videa sú iné stroje. A kebyže sa živím natáčaním videa, tak nebudem točiť na fotoaparát a riešiť to aký mám úchop a ako mi zavadzia výklopný display. Fotograf tieto veci ocení. Kameramanovi to je na obtiaž. O cene to nie je.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X