Zobral som Canon RF 100-400mm f5.6-8 na fotenie zvierat

1

Objektív Canon RF 100-400 f5.6-8 IS USM vyzerá na prvý pohľad veľmi tmavý a plný kompromisov. Ja som ho ale zobral priamo do terénu na fotenie a točenie zvierat. Bolo to na celodennom workhsope, ktorý organizoval fotograf Patrik Rolín. Aj keď clona f/8 pôsobí odstrašujúco, dalo sa s ňou vyčarovať veľa pekných obrázkov s odpichnutým pozadím. Všetko to bolo ale o kompozícii.

Možno niekedy uvažujete nad tým, že by ste chceli začať fotiť alebo natáčať prírodu, zvieratá či šport. Na to je však objektív s ohniskom 70 – 200 mm krátky. Ako cenovo dostupný objektív s dlhšou ohniskovou vzdialenosťou sa núka napríklad objektív Canon RF 100 – 400 mm s premenlivou clonou f/5.6 – 8.0. Aj keď clonové čísla tohto objektívu neznejú príliš oslňujúco, nie je to tak zlé, ako to na prvý pohľad vyzerá.

Ľahký a skladný

Canon RF 100-400 f5.6-8 IS USM váži iba 635 gramov a je dlhý 16,5 cm. Vďaka jeho menším rozmerom nie je problém objektív zbaliť do akéhokoľvek batohu. Objektív má tri prstence, ako sme už zvyknutí pri Canon EF objektívoch. Konkrétne zoomovací, ostriaci a control ring, čiže ovládací prstenec, ktorému môžeme priradiť vlastnú funkciu. Priemer filtra je potom 67 milimetrov, takže veľkosť, pre ktorú nie je problém zohnať filtre. Na tele objektívu sa potom ešte nachádzajú klasické voliče ako sú Lock, prepínanie AF/MF a prepínač, resp. vypínač stabilizácie obrazu, ktorou tento objektív taktiež disponuje.

Stabilizácia je 5,5 kroková, čo znamená, že s objektívom sa naozaj dobre pracuje aj z ruky. Rovnako aj fotky/videá vo videu nižšie sú robené bez použitia statívu. Dokonca aj pri ohnisku 400 mm to nebol žiadny problém. Clona objektívu je na 100 mm f/5.6 a na 400 mm je clona f/8. Objektív je navyše tichý, takže pre tých, ktorí si tento objektív kúpia pre začiatok fotografovania prírody alebo zvierat je to určite plus.

Kvalitné video aj pri vysokej clone

Pozreli sme sa na video výstup cez program DaVinci Resolve. Pri natáčaní záberov bol použitý fotoaparát Canon EOS R3. Použitý formát nahrávania bol MP4, takže podobný výstup bude aj pri Canon EOS R6, R5 alebo aj z nižších modelov, ako napríklad Canon EOS R7.

Pri záberoch je viditeľné, že aj pri ohnisku 400 mm a clone f/8 je fotografovaný/nahrávaný objekt, v tomto prípade sova, pekne odpichnutý od pozadia. Zároveň aj na 400 mm je možné zábery natáčať z ruky. Chvenie obrazu je pri tom skutočne minimálne. Pri fotografovaní menších zvierat alebo objektov, napr. vtákov však stále nemusí byť 400 mm dostačujúcich. Preto môže byť dobrou voľbou použitie fotoaparátu s APS-C senzorom, napríklad Canon EOS R7.

Druhý záber, kde hlavným objektom bola taktiež sova, ju máme takpovediac v rovine s pozadím. Preto nebolo možné vytvoriť úplne najkrajšie rozmazanie pozadia, avšak stále sa s tým dá dobre pracovať. Navyše, ak sa dokážete dostať dostatočne blízko k objektu, záber vyzerá naozaj zaujímavo.

Tretí snímok je už menej presvetlený. V okolí bolo viac stromov a tým prenikalo menej svetla. Väčšina záberov bola vytvorená pri hodnote ISO 1000. Pri vyššom ISO už môže byť viditeľný šum. V tomto zábere bola sova komponovaná tak, aby pozadie bolo čo najďalej. V popredí máme taktiež rozmazaný konár stromu, čo dodáva záberu dynamiku. Na natáčanie ďalších snímkov sme sa presunuli na voľné priestranstvo, kde sa filmované objekty nachádzali ďalej od fotoaparátu.

Hranica 1/1000

Pri fotografovaní statických objektov je výstup fotografií bezproblémový a kvalitný. Objektív zvláda takéto situácie na jednotku. Fotky sú v porovnaní s videom kontrastnejšie, ale s tým by sa dalo pracovať, najmä pri fotení do formátu RAW. Rovnako ako pri videu, aj pri fotografiách aj na clone f/8 je objekt pekne odpichnutý od pozadia.

Menšie komplikácie nastali pri fotení pohybujúcich sa objektov, v tomto prípade letiace vtáky. Bolo potrebné skrátiť čas uzávierky na 1/1000, avšak aj to bol hraničný čas na to, aby to stačilo. V niektorých situáciách by sa žiadala aj vyššia rýchlosť uzávierky, avšak v tom už je limitujúca clona f/8. Pri fotografovaní na otvorenom priestranstve, kde bol dostatok svetla boli výsledné fotografie oveľa lepšie.

Za cenu okolo 600 eur je objektív dostatočne kvalitný, najmä pre začiatočníkov v oblasti fotografovania alebo natáčania zvierat či prírody. Kvalitnejšie alternatívy môžu byť totiž drahšie aj o 2000 eur, napríklad objektív Canon RF 100-500 mm f/4.5 – 7.1, ktorý má aktuálne cenovku nastavenú na 2699 eur.

V tomto videu si pozrieme:

  1. Objektív Canon RF 100-400 – jeho konštrukciu a možnosti nastavenia, ktoré nám ponúka
  2. Výsledné fotky a videá – všetky obrazy som vyhotovil z ruky, v lepších aj horších svetelných podmienkach. Pozrieme sa ako to objektív zvládol.
  3. Zhodnotenie – pre koho bude tento objektív ideálny a pre koho nie. Aká je jeho alternatíva a či je dobrý pomer ceny a výkonu.
1 Komentár
  1. Ján Kundrát povedal(-a)

    Pekný večer.
    Ja. mám Canon EOS 70D, keby som chcel objektív RF 100-400 F5,6-8,0 to ešte musím dokúpiť nejaký medzičlen?

    S pozdravom
    Ján Kundrát

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X