Ako eliminovať chyby pri fotení?

0

Fotograf a jeho fotoaparát – neoddeliteľná dvojica. Toto spojenie nie je len výsledkom ich neustálej interakcie, ale aj vďaka poznatkom, ktoré fotograf nadobudne o svojom nástroji. Keď sa fotograf snaží experimentovať a skutočne porozumieť svojmu fotoaparátu, dokáže predísť bežným chybám pri fotení.

Najefektívnejšie je fotiť s vlastnou technikou

Nie je náhoda, že aj profesionáli sa môžu cítiť neistí, keď im pred dôležitým zadaním dáte do rúk inú značku fotoaparátu. Nikto nie je dokonalý a to platí aj pre fotografa, bez ohľadu na jeho skúsenosti. Nikdy nemôže vedieť, ako sa nový prístroj, ktorý drží prvýkrát v rukách a nemá s ním žiadne skúsenosti, bude správať. V bežných situáciách sa väčšina fotoaparátov správa podobne a vytvára kvalitné snímky. Avšak v náročnejších podmienkach môžu fotoaparáty rôznych typov a značiek reagovať odlišne v oblastiach ako rýchlosť ostrenia, snímkovanie alebo počet ostriacich bodov. Nie je možné, aby profesionál vedel fotografovať so všetkým, čo dostane prvýkrát do rúk. Každý si musí na nový stroj zvyknúť fotografovaním v rôznych situáciách, aj keď vie, že vytvorené fotografie nikdy nepoužije. Môže však napríklad skúmať expozičnú stratégiu, hrať sa so svetlom, odrazom či kompozíciou atď. a po čase si už zvykne, aký prístup si vyžaduje konkrétny druh scény, ktorú má pred sebou.

Nekvalitnú fotku nezachráni ani počítač

Aj keď skúsení fotografi často upravujú svoje snímky pomocou post-processingu v počítači, neznamená to, že by mohli zachrániť nekvalitnú fotografiu. Ani najlepší počítačový program nedokáže opraviť fotografie s výrazným prepálením alebo podexponovaním. Pri zosvetľovaní podexponovaných snímok sa vlastne len rozťahuje histogram pôvodne obmedzenej oblasti a zväčšuje sa rozdiel medzi susednými farbami, čo vedie k zvýšeniu šumu v obraze. Preto je dôležité dbať na nastavenia fotoaparátu a prístup k scéne už pri samotnom fotení. Týmto spôsobom ušetríte čas, ktorý by ste inak museli stráviť dodatočnými úpravami fotografií.

Vytvorte si expozičnú stratégiu

Je vhodné vytvoriť si expozičnú stratégiu ešte pred fotením. Napríklad, ak sa chystáte fotografovať rodinnú akciu, pri takejto reportážnej práci je najlepšie spoliehať sa na automatický režim alebo polo-automatické režimy. Pri portrétoch a detailoch je vhodné používať celoplošné meranie s dôrazom na stred, ale nezabudnite ho po dokončení práce prepnúť na maticové meranie, ktoré je univerzálnym nástrojom pre fotografovanie. V situáciách, keď nemusíte rýchlo reagovať na zmeny prostredia (napríklad pri fotení krajín, architektúry alebo makrofotografiách), nastavte ISO na najnižšiu hodnotu (od ISO 50/100 do max. 200).

Ak chcete oddeliť hlavný objekt od pozadia, použite nízke clonové číslo, ideálne clonu f/2.8 a menej. Skontrolujte, či je expozičný čas dostatočne krátky na zabránenie pohybovej neostrosti a ak fotíte statické scény, odporúča sa použiť statív alebo inú stabilnú oporu. V prípade, že nemáte k dispozícii statív a hranica svetelnosti vám nedovoľuje udržať fotoaparát stabilný, zvýšte ISO alebo znížte clonové číslo. Nakoniec, nezabudnite urobiť skúšobnú fotografiu a skontrolovať jej histogram. Pokiaľ fotografia nevyhovuje vašim predstavám, skúste upraviť expozíciu pomocou expozičnej kompenzácie.

Dodržiavaním týchto tipov a vytvorením si vhodnej expozičnej stratégie budete mať väčšiu kontrolu nad výsledkami vašich fotografií a minimalizujete potrebu následných úprav na počítači. Pamätajte si, že správne nastavenie fotoaparátu a starostlivý prístup pri fotení môžu výrazne zlepšiť kvalitu vašich snímok.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X