Hľadáčik pravých zrkadloviek, elektronický hľadáčik a tajnosti okolo nich

Hľadáčik zrkadlovky
0

Ako už bolo povedané, podstatnou technickou súčasťou pravej DSLR je hľadáčik, či využíva hranol, alebo systém zrkadiel. Hranol je síce drahší a ťažší, poskytne ale jasnejší a brilantnejší obraz. Nie je to však zďaleka všetko, čo je pri hľadáčiku dôležité.

Zväčšenie (Magnification)

Asi najdôležitejším parametrom hľadáčika je jeho zväčšenie.  To udáva, aké veľké sa javia predmety v hľadáčiku v porovnaní s pozorovaním voľným okom. Dá sa prirovnať k veľkosti plátna v kine- je rozdiel, či pozorujete širokouhlé plátno z 5. rady, alebo malé plátno z 30.rady. V prípade, že je zväčšenie hľadáčika napríklad 0,7x, znamená to, že obraz v hľadáčiku sa javí  0,7x menší než pozorovaný voľným okom.

Zväčšenie hľadáčika je však štandardizované pre fyzický objektív 50 mm, a tak pre spravodlivé porovnanie je potrebné zväčšenie hľadáčika deliť crop faktorom fotoaparátu. Napríklad profesionálny fotoaparát Nikon D4 má senzor rovnakej veľkosti ako kinofilm (tzv. full frame, kde crop faktor = 1) a zväčšenie hľadáčika 0,7x. Populárne amatérske DSLR majú síce zväčšenie hľadáčika 0,78x ,ale crop faktor okolo 1,5x, takže skutočné (porovnateľné) zväčšenie je ,,iba“ 0,5x.

Pokrytie (Coverage)

Pokrytie je ďalší dôležitý parameter, ktorý hovorí, koľko percent plochy snímky uvidíte v hľadáčiku v porovnaní s tým, čo bude skutočne vyfotografované. Pokrytie býva okolo 95-100%, a tak zaznamenané na fotografii býva o niečo viac, ako je vidieť v hľadáčiku.

Bod oka (eyepoint)

Bod oka udáva maximálnu vzdialenosť, o ktorú sa môžete oddialiť od očnice hľadáčika, aby v ňom bolo stále vidieť celý obraz. To je užitočné najmä pre ľudí s okuliarmi, ktorí nemôžu kvôli okuliarom priložiť oko až k očnici. Typický bod oka je okolo 20 mm.

Dioptrická korekcia (Dioptric correction, Dioptric adjustment)

Dioptrická korekcia mení optické parametre hľadáčika, a tak simuluje okuliare. Pomocou dioptrickej korekcie si tak každý môže nastaviť subjektívne najostrejší obraz v hľadáčiku.

 

Elektronický hľadáčik (EVF, SLR-like)

Na porovnanie je užitočné poznať aj princíp tzv. elektronického hľadáčika (Elektronic Viewfinder, EVF). Jedná sa o fotoaparáty, ktoré namiesto optického alebo priehľadného hľadáčika majú hľadáčik, ktorým sa dívate na malý vstavaný LCD displej. Hovorí sa mu preto elektronický hľadáčik (EVF). Na tomto displeji je vidieť presne to, čo vidí senzor, a preto to pripomína skutočný pohľad objektívom ako v pravej zrkadlovke. Zariadenie s EVF má teda rysy zrkadlovky, v skutočnosti tam ale žiadne zrkadlo nie je- iba elektronika. Preto sa týmto fotoaparátom niekedy hovorí elektronická zrkadlovka (SLR-like).

Vyzerá to lákavo a je to aj v súčasnosti veľmi obľúbená konštrukcia. Na rozdiel od pravej digitálnej zrkadlovky s optickým hľadáčikom má elektronický hľadáčik niekoľko výhod a niekoľko nevýhod:

VÝHODY:

  • Dá sa pohodlne fotografovať cez zadný displej aj cez hľadáčik a v oboch prípadoch je obvykle vidieť to isté
  • Pretože sa dívate na displej, je možné do obrazu jednoducho premietať mnoho užitočných fotografických informácií
  • Displej plne ukazuje, ako bude fotografia vyzerať z hľadiska vyváženia expozície, farieb atď.
  • Umožňuje živý a okamžitý náhľad rôznych efektov – čiernobiele fotografovanie, nočné fotografovanie, infračervené fotografovanie atď.
  • Je možné natáčať video cez hľadáčik

NEVÝHODY:

  • Obraz na displeji v hľadáčiku je pomerne hrubý, typické rozlíšenie totiž býva iba cca 480 000 pixelov, a to zodpovedá iba 800×600 pixelom (zhruba rozlíšenie bežnej televízie). To je ale bohužiaľ stále príliš náročné napr. na ručné zaostrovanie
  • Obraz na displeji v hľadáčiku je iba veľmi približný z hľadiska farieb a expozície, a preto môže byť zavádzajúci
  • Obraz na displeji v hľadáčiku sa vždy zobrazuje s určitým oneskorením – najprv musí byť snímok vyfotografovaný, potom spracovaný obrazovým procesorom a až potom môže byť zobrazený v hľadáčiku či na zadnom displeji. Toto oneskorenie komplikuje fotografovanie akčných scén
  • Aj obyčajné sledovanie obrazu v hľadáčiku vybíja batériu

Aký je princíp funkcie elektronickej (nepravej) zrkadlovky? Hádajte

  • Názov elektronická zrkadlovka vznikol:
  1. Vďaka búrlivému rozvoju elektroniky, ktorá už dokáže v súčasných zrkadlovkách realizovať zrkadlo plne elektronickou cestou
  2. Je to názov pre fotoaparáty, ktoré pracujú iba na 230 V
  3. Je to normálna zrkadlovka, ale zrkadlo má vylepšenú odrazivosť vďaka použitému laserovému brúseniu
  4. Vlastnosti elektronickej zrkadlovky sú podobné ako v prípade klasickej zrkadlovky, ale výsledok sa nedosahuje pomocou zrkadla, ale čisto elektronickou cestou
  5. Taký fotoaparát neexistuje
  • Správne je bod č.4 – Elektronická zrkadlovka nemá v skutočnosti žiadne zrkadlo a obraz sa priamo z hlavného senzoru zobrazuje na displeji v hľadáčiku. Je to teda princíp známy napríklad vo videokamerách
  • Systém má niekoľko výhod (napríklad scénu je možné presne zarámovať), má ale aj pár nevýhod (napríklad hrubosť obrazu v hľadáčiku)

V angličtine sa názov elektronická zrkadlovka nepoužíva, namiesto tohto názvu  sa využíva SLR- like teda ,,zrkadlovke podobná“ alebo EVF (Electronic Viewfinder) – fotoaparát s elektronickým hľadáčikom.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X