Hobby fotograf Rado Černický získal Slo­va­kia Na­ti­onal Award 2019. Ako sa mu to podarilo?

Golden Waves
0

Na udeľovaní cien Slovakia National Award 2019 bol mimoriadne zaujímavý fakt, že ju získal niekto, koho živí úplne iná profesia a nie fotografovanie. Strojár Radoslav Černický je nadšený krajinkár a snímka, ktorá zachytáva krásy južnej Moravy mu priniesla nečakaný úspech. Slovakia National Award 2019 je časťou  známej fotografickej súťaže Sony World Photography Awards a víťazné fotky budú predstavené ako súčasť výstavy Sony World Photography Awards Exhibition 2019 v Londýne, v galérii Somerset House od 18. apríla do 6. mája.

– Vaše meno nedávno obletelo Slovensko. Nestáva sa totiž až tak často, aby renomovanú súťaž vyhral niekto, kto sa fotografovaním neživí…

Fotky do súťaže som poslal už ako povinnú jazdu bez toho, že by som niečo čakal. Popravde som ani nesledoval termín vyhlásenia výsledkov a úprimne, na takéto veľké súťaže aj pozabudnem… Vždy si pomyslím a zasmejem sa, že poslal som, zúčastnil som sa a nevyhral. 🙂 Keď som v pošte (v SPAME) omylom klikol na ten mail (informácia o výhre a pokyny ako ďalej postupovať), nevedel som, či si robí niekto srandu alebo je to naozaj… V emaile však stálo aj to, že mám hneď obratom poslať originál fotky a vyplniť doplňujúce údaje o mne, o tom, čo to pre mňa znamená a pod. Všetko by bolo OK, ale termín bol v ten deň, čo som to omylom našiel v SPAME… Nikdy tam nechodím (maže sa mi automaticky po čase) ale vtedy som omylom v mobile tam klikol. 🙂 No tak som to nakoniec stihol, resp. keďže som bol v práci, zalarmoval som manželku a rýchlo navigoval, čo má robiť, kde poslať a ostatné veci. A následne čakal podľa pokynov do 26.2., či to tak bude aj naozaj, lebo stále som akosi tomu nechcel veriť… A bolo. 🙂

– Ako a kde vznikla víťazná snímka Zlaté vlny?

Vznikla na Južnej Morave v okolí Kyjova. Sú tam úžasné vlnité polia a v podstate skoro všade, kde sa tam pozriete, je čo fotiť. Už len počkať na správne svetlo a hľadať teleobjektívom zaujímavé výrezy – kompozície… Chodím tam už druhý rok a snažím sa prejsť všetky známe fotopointy, ale hľadať aj niečo nové. Fotka vznikla však úžasnou náhodou a po technickej stránke som mal obavy, či bude vôbec dobre zaostrená… Šiel som autom po ceste medzi poľami (cesta úzka na 1,5 auta – slúži hlavne pre poľnohospodárske autá) a predo mnou bola veľká skupina japonských turistov alebo filmárov, fotografov (netuším). Ukazovali mi, aby som na chvíľu zastal (niečo tam asi kamerovali, fotili). Tak som zastal a čakal asi 5 minút a nedalo mi to, vyšiel som von a za ich chrbtami zbadal toto pole. Krásne svietilo a tak som rýchlo vytiahol foťák a len tak z ruky na „hulváta“ 😀 som to cvakol bez statívu, káblovej spúšte s pomyslením, že hádam to bude fajn. Na displeji to vyzeralo ostré, ale doma na veľkom monitore často zisťujem, že to je mierne rozmazané. V tomto prípade to bolo perfektné aj z ruky a na monitore krásne ostré.

Golde Waves, Rado Černický
Golden Waves

– Aká bola Vaša cesta k foteniu a prečo práve takáto vášeň?

Pochádzam z Kremnice a odjakživa som mal vzťah k prírode. A aj pred pár rokmi sme sa sťahovali z BA bližšie k prírode (Malým Karpatom) do Rohožníka, aby sme boli s tou prírodou viac spojení. Počas každého výletu, túry, som rád fotil a hrozne sa mi páčili tie wau fotky na internete a stále som si hovoril, že raz tak fotiť ako oni, tak paráda. Tak som si raz povedal, že musím sa o tom, ako to fotiť, dozvedieť viac. Zaregistroval som sa na fotografickej stránke a začal študovať fotoškolu. Foťák sme nemali nejaký dobrý a veľa sa na ňom nedalo vyskúšať, tak to bolo skôr len o teórii a pozeraní si obrázkov rôznych nastavení na foťáku a googlení výrazov, ktorým som absolútne nechápal. Po cca. 1,5 roku (rok 2012) som sa odhodlal kúpiť si svoju prvú zrkadlovku a všetky tie informácie uviesť do praxe. No…katastrofa teda…fotky horšie ako zo starého foťáku…tak som pátral prečo a kde robím chyby. Zistil som, že na všetko treba aj poriadnu prax a veľmi dôležitý je aj postproces… A tak som začal opäť študovať a učím sa dodnes a sem tam sa podarí aj nejaká pekná fotka. 🙂

– Kde čerpáte inšpiráciu? 

Sledujem rôznych fotografov na internete, tak možno nevedome aj od nich, ale ťažko povedať. Ono viac-menej tie najlepšie fotky, ktoré mám, vzniknú súhrou perfektných podmienok. Ono ma všetko, ako napríklad zakomponovať a podobne, napadne tam na mieste. A už tam vložím len nejaké tie pravidlá a teóriu a cvakám… Niekedy sa napr. stane, že podmienky sú tak „nudné“, že ani foťák nevyberám z batohu a len si tak sedím a vychutnávam to prostredie a nasávam tú energiu, čo ide z prírody.

– Ste známy ako krajinkár. Akú oblasť a prečo máte pred objektívom najradšej?

Tak toho času na fotenie moc nemám. Som rád, keď sa podarí aspoň raz za mesiac niekam vybehnúť, pofotiť, a keď v tom čase nevyjdú podmienky, tak nedonesiem ani fotky. Takže som rád akejkoľvek oblasti a kraju. Moja srdcovka je však Trnovník nad Kremnickými Baňami. Tá oblasť mi pripomína detstvo a je tam naozaj krásny výhľad.

– Akú techniku používate pri fotení?

Telo: Nikon D7200, Objektívy: Tamron SP 70-300mm f/4-5.6 Di VC USDNikkor 85mm f/1,8G AF-SNikkor 35mm f/1.8 G AF-S DXNikkor 50mm f/1.8G AF-S, Tokina AF 11-16 mm f/2.8 AT-X Pro DX II, Statív: Manfrotto MK190XPRO4-3W + šedé filtre.

– Okrem fotenia je dôležitá aj postprodukcia – stojí vás to veľa času? V akých programoch fotky upravujete?

Postproces je veľmi dôležitý. Paradoxne fotky z Moravy, ako je aj táto výherná, sú na PP najľahšie – nízky dynamický rozsah. Takúto jednu fotku mám vyvolanú – upravenú do 30 minút. Oveľa dlhšie ale trvajú fotky napr. so slniečkom a panorámy s veľkým dynamickým rozsahom… Tam to už je na hodiny a k fotke sa vraciam aj niekoľkokrát po sebe. Nechám ju „odležať,“ aby si oči oddýchli na jeden – dva dni a zas sa k nej vrátim. Niekedy to s PP aj preženiem a nechám sa na prvýkrát uniesť atmosférou a idem po dvoch dňoch odznova. 🙂 Základné úpravy (chromatická aberácia, súdkovitosť, vinetácia, základný šum a doostrenie,…) riešim v Lightroome a potom už prechádzam do Photoshopu, kde už riešim fotku zväčša lokálne (kontrast, tiene, svetlá, farby…).

– Aké máte sny a túžby v rámci svojej fotografickej profesie? A neprišiel už čas začať sa jej venovať profesionálne? Ako to vidíte?

Ja vždy snívam v tomto smere tak opatrne. Treba žiť v realite a aj z tejto výhry sa teším hlavne po robote, kedy už nemám aspoň na chvíľu hlavu plnú čísiel a úloh. 🙂 Teraz je mojím snom na tento rok pofotiť čosi v Dolomitoch, a cez zimu (už asi len budúcu) pochodiť Veľký Choč, Ďumbier… Tento rok som mal v pláne, ale akosi to zas časovo nehralo so mnou. Venovať sa fotografovaniu profesionálne by bolo úžasné. Neviem však, ako na to – a beriem to skôr ako romantickú predstavu. 🙂 Rád by som využil tento rozhovor a aj touto cestou poďakoval mojej manželke Mary a dcérke Zuzke, ktoré ma v mojom, tak časovo náročnom hobby podporujú. ĎAKUJEM.

A my ďakujeme Vám za rozhovor!

 

Viac o Radoslavovi Černickom a jeho práci:  www.radoslavcernicky.com, @radoslav_cernicky_photo 

Doterajšie úspechy: 

– TOP20 umiestnenie s fotkou Waves of Moravia na najväčšej medzinárodnej fotosúťazi CEWE „Our world is beautiful“ za rok 2017 (súťaže sa zúčastnilo 22.000 účastníkov z 94 krajín sveta a viac ako 183.000 fotografií)
– 2. miesto s fotkou Stred Európy v súťaži CEWE Cestovanie a dobrodružstvo 2018
– 1. miesto s fotkou Waves of Moravia na medzinárodnom festivale Hory a mesto 2018
– 1 .miesto s fotkou Magic morning v medzinárodnej fotosúťaźi 35AWARDS v kategórii Fog (do súťaže bolo zapojených 1789 fotografov z 82 krajín a spolu bolo prihlásených 4068 fotiek)
– 2x čestné ocenenie od IPA 2018 (International Photography Awards) za fotky Magic morning a Symbol of Little fatra
– 1x čestné ocenenie od TIFA (TOKYO INTERNATIONAL FOTO AWARDS 2018) za fotku Symbol of Little Fatra
– 1. miesto s fotkou Podersdorf am See vo fotosúťaži #feelaustria (organizátor ePhoto.sk a turistická organizácia Rakúska Österreich Werbung)

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X