Inšpirácia 2.0

0

Nasypem si popol na hlavu – nie som ten typ fotografa, ktorý dokáže pri práci sypať z rukáva jeden kreatívny nápad za druhým. Čo s tým? Čítajte a dozviete sa viac. 🙂

Pomôž si sám

Zažil som veľa situácií, kedy som musel fotografovať žáner, s ktorým som nemal žiadne, alebo len minimálne skúsenosti. Celkom logicky a prirodzene som teda mal obavu, ako to dopadne a ako budem vlastne pracovať. Predsa len – fotiť diplomatickú konferenciu, kde máte veľmi limitované podmienky a celý deň sa musíte pohybovať vo formálnom oblečení, spôsobí bolenie hlavy aj skúsenejšiemu fotografovi. Aby som teda nevyrobil úplný „fail“, musel som sa zodpovedne pripraviť. Vybavenie a oblečenie bolo otázkou len pár minút. Horšie však bolo odpovedať na otázku – čo a ako fotiť?

Vitajte v 21. storočí

Ako som písal na začiatku, niekedy musím vlastnú kreativitu trochu „postrčiť“. Potreboval som relatívne rýchlo nájsť nejakú inšpiráciu, preto som si sadol za počítač a začal som hľadať. Už o chvíľu som však musel svoje rozhodnutie prehodnotiť. Vyhľadávanie fotografií napríklad pomocou vyhľadávača spôsobilo, že som sa musel prehrabávať aj množstvom nie veľmi kvalitných a inšpiratívnych záberov. Siahol som preto po tablete a inštalácií viacerých mobilných aplikácií.

Sociálne siete pre fotografov

Ešte predtým som však dostal tip od kolegu Petra na aplikáciu Pinterest. Myslel som si však, že mi postačí vyhľadávač a nepotrebujem riešiť samostatnú aplikáciu. Omyl! Samozrejme, Pinterest je len jedna z mnohých aplikácií, pomocou ktorých sa viete dopracovať k očakávaným výsledkom. Stačilo len pár minút vyhľadávania v obchode s aplikáciami a dostal som slušné množstvo návrhov. Aplikácie ako spomínaný Pinterest, 500px, Instagram alebo Flickr sú nekonečnou studnicou inšpirácie. Stačí použiť správny reťazec slov pre vyhľadávanie a máte okamžite množstvo skvelých výsledkov. Nezabúdajte ale ani na aplikácie typu Flipboard, ktoré sú v podstate len agregátorom článkov. Áno, podobne ako náš magazín, dokážete inšpiráciu čerpať aj z článkov iných autorov a portálov. Ale aby nezostalo len pri mobilných aplikáciach – mnohé z nich majú aj svoje webové stránky s rovnakými, či podobnými funkciami. Existuje aj množstvo webov, ktoré agregujú, resp. umožňujú zverejňovať fotografie. Spomeniem 1x.com, picfair.com, shutterstock.com a flickr.com. Neváhajte a nechajte sa inšpirovať, stačí len správne vyhľadávať.

Správne otázky, správne výsledky

Pochopiteľne aj v aplikáciach, či na webe dostanete množstvo výsledkov. Mne sa najlepšie vyhľadáva s použitím tabletu a mobilných aplikácií. Patrím k tým lenivejším, takže pohodlné ležanie na posteli vždy poteší (rofl). Pri vyhľadávaní platí zásada, že ako presne položíte otázku, takú presnú odpoveď dostanete. Preto je veľmi dôležité správne definovať slová pre vyhľadávanie. Ak napríklad hľadáte fotografie motoristického športu, potom otázka „motor sport photography“ vyprodukuje obrovské množstvo výsledkov. Ak ale zúžite výber na „motor sport rallye winter,“ s istotou nájdete vo výsledkoch na prvých miestach inšpiratívne fotografie, ktoré potrebujete. Vyskúšajte si to.

Záver

Generické vyhľadávače (google.com, bing.com, …) dokážu s veľkou presnosťou dodávať výsledky k vašim vyhľadávacím otázkam. Ale vzhľadom na ich generické zameranie nemusia byť celkom presné. A keď máte málo času a potrebujete okamžitú inšpiráciu na mieste eventu, môže to spôsobiť isté komplikácie. Poďme teda hľadať trochu iným spôsobom. Ostáva už len jedno obmedzenie – dostupnosť dátového pripojenia. S tým ale veľa nenarobíme, takže si na to treba len dávať pozor. Máte nejaký dobrý tip? Tak neváhajte a podeľte sa v komentároch pod článkom.

P.S.: Tento článok nie je žiadnou propagáciou vyššie menovaných aplikácií alebo webových stránok.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X