Kirill Umrichin fotí v raji tuleňov. Vieme, s akou technikou sa mu to podarilo.

0

Cestovateľská vášeň, nutkanie podstupovať adrenalínové aktivity a zároveň láska k fotografovaniu? Ruského dobrodruha a vizuálneho umelca Kirilla Umrichina zaviedla kombinácia takýchto záľub až na odľahlé Komandorské ostrovy. Do riedko obývanej a málo prebádanej destinácie na kraji sveta sa priplavil útlou jachtou Liberty.

Na vlnách Beringovho mora necelých 200 km východne od Kamčatky sa aj s členmi tímu stali v tejto nehostinnej destinácii priekopníkmi kite surfingu. Zároveň Umrichin zdokumentoval miestnu faunu a zachytil aj drsný život siedmich stoviek obyvateľov Nikolského – jediného sídla v rámci tejto časti vulkanického archipelu. Kirill bol vyzbrojený fotoaparátmi Nikon D850, Nikon D5 a novinkou Nikon Z 7.

Projekt bol unikátnym prepojením človeka s prírodou – pokorným splynutím s krajinou a živlami. „Samotné surfovanie na vodách, na ktorých sme to robili ako úplne prví, bolo pripomienkou skutočnosti, že hoci sa naša planéta pocitovo nepretržite ´zmenšuje´, ešte stále ponúka tajomstvá na objavovanie, obdivovanie a zaznamenávanie,”  upozorňuje Umrichin, absolvent Fakulty fotožurnalistiky na Inštitúte novinárstva a literárnej tvorby v ruskej metropole. „Daná lokalita je charakteristická úžasnými voľne žijúcimi zvieratami vrátane vorvaňovcovitých veľrýb a kosatiek, vzácnych morských vtákov a štvrť milióna tuleňov, čo znamená približne pätinu ich celosvetovej populácie,” približuje Kirill reálie oblasti, ktorá administratívne patrí do Aleutského okrsku a nachádza sa na brehu takmer 8 kilometrov hlbokej Aleutskej priekopy.

„Informácií o týchto ostrovoch je veľmi málo, takže pri plánovaní som sa musel spoľahnúť na pomoc ľudí z Komandorskej prírodnej rezervácie. To, čo nás čakalo, však bolo oveľa mohutnejšie, než sa dalo predpokladať,“ spätne uznáva rodák z Krasnogorska v Moskovskej oblasti. „Každý, s kým som konzultoval, ma varoval, že môj plán je veľkou výzvou. Iných ľudí by to možno odradilo, ale vo mne to vzbudilo ešte väčšiu túžbu. K dispozícii bolo minimum snímok z Komandorských ostrovov, takže sme mali v podstate nulovú predstavu, ba dokonca sme boli bez istoty, či naša loď zvládne okolité vody,“ s úsmevom poukazuje Umrichin na guráž sedemčlennej posádky a dodáva: „Všetci sme boli plní nadšenia, ale aj obáv.“

Na lodi panovala extrémna zima a väčšinu odvážlivcov postihla morská choroba. Určitú kompenzáciu im následne dodala priazeň počasia – podľa miestnych to bolo najkrajšie leto, aké si pamätali. Jednoduché to však aj tak nebolo. „Problémom bolo dostať sa do blízkosti zvierat. Fotografovanie z paluby je náročné, pretože musíte dávať pozor, aby ste si nepoškodili výbavu, a snažiť sa o čo najstabilnejšiu pozíciu pri záberoch. Navyše, ste odkázaní na milosť zvierat: tuleňa neprinútite pozerať sa vašim smerom, húf dvadsiatich veľrýb sa len kvôli vám nevynorí na hladinu a vták na povel nepreletí dostatočne nízko. Treba pracovať s tým, čo máte. Vyžadovalo si to čas, trpezlivosť a odolnú fotografickú techniku. O to väčšiu radosť nám priniesli výsledky,“ netají Umrichin.

„Pri fotografovaní za takýchto okolností je flexibilnosť nesmierne dôležitá. Dianie totiž diktuje príroda a zvieratá – ste na ich ihrisku a nezostáva vám iné, než prijať pravidlá. Znie to ako klišé, ale naozaj musíte čakať nečakané. Ja som pri príprave mohol akurát predvídať a zohľadniť čo najviac scenárov, aby som potom už priamo v akcii dokázal prispôsobiť a zachytiť kratučké čarovné okamihy,“ popisuje Kirill.

Na vysokorýchlostné snímanie extrémnych športov si Kirill vybral Nikon D5 so 153 zaostrovacími bodmi a 99 krížovými snímačmi. Obrazová kvalita fotoaparátu Nikon D850 s rozlíšením 45,4 MP v kombinácii s objektívom AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8E FL ED VR mu zase umožnila zachytiť detaily unikátnych zvierat. Umrichin tiež mal príležitosť otestovať nový fotoaparát mirrorless Nikon Z 7, ktorý mu v kombinácii so zoom objektívom NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S pomohol nasnímať dramatické snímky krajiny, ale aj intímnejšie profilové zábery.

„Bola to pre mňa vysnívaná expedícia – ako pre fotografa, ale aj cestovateľa, projektového manažéra a zároveň športovca,“ rekapituluje ambasádor Nikonu Umrichin.

Výbava Kirilla Umrichina na expedícii:


● Fotoaparáty:
    Nikon Z 7 
    Nikon D850 
    Nikon D5

● Objektívy:
    NIKKOR Z 24 – 70 mm f/4 S 
    AF FISHEYE NIKKOR 16 mm f/2,8D 
    AF-S FISHEYE NIKKOR 8 – 15 mm f/3,5 – 4,5E ED 
    AF-S NIKKOR 24 – 70 mm f/2,8G ED 
    AF-S DX NIKKOR 35 mm f/1,8G 
    PC-E Micro NIKKOR 45 mm f/2,8D ED 
    AF-S NIKKOR 70 – 200 mm f/2,8E FL ED VR 
    AF-S NIKKOR 400 mm f/2,8E FL ED VR 
    Telekonvertor AF-S TC-14E III

Program Špeciálne projekty spoločnosti Nikon Europe

Program Špeciálne projekty spoločnosti Nikon Europe ponúka príležitosť vyslancom spoločnosti Nikon – talentovaným a vplyvným fotografom z celej Európy – realizovať svoje projekty snov. Tento program je súčasťou trvalého poslania spoločnosti Nikon podporovať inšpiratívnych fotografov a poskytnúť im platformu na realizáciu projektov, ktoré sú predmetom ich vášne, a súčasne vytvárať komunitu vizuálnych umelcov, ktoré majú ambície robiť veci odlišne.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X