Modifikátory svetla a ich vplyv na fotografiu

1

Povedzme si to úprimne. Fotografia je vlastne iba zachytávanie svetla na svetlocitlivý materiál. Kedysi to bol film, predtým koloidné striebro. Dnes je to digitálny snímač. Ale princípy ostali v zásade rovnaké. Teda nie úplne. Kedysi sa fotografi museli spoliehať iba na prírodné svetlo – teda slnko. Neskôr zistili, že svetlo sa dá odrážať pomocou odrazných dosiek. A potom sa im podarilo vymyslieť prvé umelé zdroje svetla. Štúdiové záblesky. Samotný záblesk bol obrovský pokrok! Fotografom však vždy niečo chýba a tak začali rozmýšľať, ako upravovať kvalitu svetla. A tu došli na rad všetky modifikátory. Niektoré sú staršie a používajú sa už pár desiatok rokov. Iné sú zas novinky, ktoré sú na trhu len zopár mesiacov. A určite pribudne aj niečo prevratné, čo bude na trhu až o pár dní!

Je toho naozaj veľa, presvedčte sa z ponuky modifikátorov v e-shope AQT.sk. My sme pripravili video, kde si postupne ukážeme, ako modifikátory svetla ovplyvňujú jeho kvalitu a ktorý modifikátor koľko z výkonu uberie. Aby ste mali porovnanie čo najpresnejšie, budeme používať záblesk Fomei T400 TTL a ku každému obrázku dopíšeme, na aký výkon bol blesk nastavený.

Štúdiové reflektory

Reflektory alebo fotograficky aj hrnce, sú modifikátory, ktoré produkujú najtvrdšie svetlo zo všetkých. Je to iba usmernenie toku svetla. Nijako sa nemení jeho kvalita, ani žiadna difúzna látka neuberá na jeho výkone.

Samozrejme, aj štúdiových reflektorov je niekoľko druhov. Delia sa podľa priemeru, ktorý zároveň aj udáva, aký bočný rozptyl má svetlo. Čím je číslo menšie, tým väčší je rozptyl do strán. Čím je číslo väčšie, tým menší je rozptyl. Je to vlastne veľmi podobné ako pri ohniskovej vzdialenosti.

Beauty dish

Pokračujeme v tvrdých zdrojoch svetla. Teda môžem si dovoliť povedať, že – v polotvrdých zdrojoch. Beauty dish upravuje svetlo na niečo medzi tvrdým a mäkkým svetlom. Je to veľmi špecifické svetlo. Pozrite si fotografie a uvidíte, aké svetlo to reálne produkuje.

Štúdiové dáždniky

Najskladnejší, najlacnejší a najrýchlejší spôsob, ako upraviť kvalitu svetla. Štúdiový dáždnik je presne ten modikátor, ktorý má asi každý fotograf. Práve vďaka cene a skladnosti je to variant, ktorý má v obľube veľmi veľa fotografov. Rýchlo sa rozloží a pomerne ľahko sa s ním pracuje.

Softboxy

Samozrejme, softboxov je niekoľko desiatok v rôznych rozmeroch a tvaroch. Je to najjemnejší zdroj svetla. Čiže zdroj svetla, ktorý nám už výrazne mení kvalitu svetla. A, samozrejme, aj uberá výkon.

1 Komentár
  1. Adrian povedal(-a)

    Super recenzia… skoda ze si nedaval fotky vedla seba na jednu obrazovku pre priame porovnanie.. To sa ale vyriesilo fotkami pod clankom… Cakam na pokracovanie svetelny vykon verzus vzdialenost. Tam to bude zaujimave. Vela ludi si neuvedomuje a bude prekvapenych aky enormny pokles svetelneho vykonu nastava so zvetsujucou sa vzdialenostou subjektu od svetelneho zdroja. Tesim sa na prakticku demonstraciu..

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X