Začínaš s fotografovaním či videotvorbou, prípadne by si chcel posunúť svoje zábery z mobilu na niečo viac profi? Alebo si hobby fotograf/ka s nejakou zrkadlovkou a obzeráš sa po niečom novom? Keďže sa nám rok 2025 rozbehol, pripravili sme si pre teba výber najlepších setupov pre tvoje začiatky, prípadne rozbiehanie sa v tvojej foto/video tvorbe. Pozrieme sa na značky Canon, Sony, Nikon či Panasonic. Každému však môže vyhovovať niečo iné a ak si ani po prečítaní článku nebudeš istý, budeme radi ak prídeš to nášho showroomu AQT.sk na Kazanskej 1/B v Bratislave.
Canon: Full frame alebo APS-C?
V dnešnej dobe ti už takmer všetky bezzrkadlovky ponúkajú veľmi vysoké rozlíšenie fotografií a samozrejmomsťou sa stalo aj 4K video. Počas posledných rokov sa stali dostupnejšie aj fotoaparáty s full frame snímačom, o čom svedčí napríklad Canon EOS R8. Ten v čase písania tohto článku stojí na našom e-shope 1329 eur. A aký objektív k nemu? Napríklad Canon RF 28-70 mm f/2.8, ktorý sa perfektne hodí na fotenie aj natáčanie videa. Pomaly ale isto začínajú do Canon RF sveta prenikať aj objektívy značky Sigma, takže najmä pre APS-C bezzrkadlovky značky Canon sa bude výber značne rozširovať.
Ak ťa však tlačí rozpočet, super voľbou sú napríklad Canon EOS R50 či Canon EOS R10 ako zástupcovia so snímačom veľkosti APS-C. Dokážeš s nimi nafotiť naozaj pekné snímky a natočiť kvalitné 4K video. Obe bezzrkadlovky vieš u nás objednať aj v kite s objektívom RF-S 18-45 mm f/4.5-6.3 IS STM, ktorý sa na tvoje začiatky výborne hodí. V takom prípade sa zmestíš do ceny 1100 eur za celý setup. Ak si však úplný začiatočník, tak na úplný začiatok ti určite bude stačiť aj základný Canon EOS R100. Samozrejme, ak ťa objektív bude po čase limitovať, napríklad svetelnosťou, vďaka bajonetu Canon RF môžeš dokupovať APS-C objektívy, ale aj najkvalitnejšie full frame sklá.
Ťažký výber spomedzi Sony fotoaparátov
Bezzrkadlovky od Sony vynikajú napríklad pravdepodobne najlepším autofocusom na trhu s bezzrkadlovkami. Niet sa čo čudovať, keď ich prvá bezzrkadlovka uzrela svetlo sveta dávno predtým, než sa pridal napríklad Canon a Nikon, konkrétne ešte v roku 2013. Ak by sme mali vyberať spomedzi APS-C fotoaparátov, určite by sme odporúčali pozerať sa napríklad po Sony Alpha A6400 či A6700. Skvelým fotoaparátom je stále napríklad aj Sony Alpha A6600, ktorý je predchodcom modelu A6700. A aký objektív k tomu? Možností máš skutočne veľa, pretože okrem objektívov priamo od Sony sú na výber napríklad značky Tamron, Sigma či Samyang. Na mnohé objektívy týchto značiek nájdeš recenzie aj v našom magazíne. Vynikajúcou voľbou je napríklad objektív Tamron 28-75 mm f/2.8. Recenzie na tento objektív, z pohľadu fotografa aj videomakera nájdeš potom TU.
Ak ti záleží, aby tvoj fotoaparát disponoval full frame snímačom, skvelou voľbou zostáva aj po viacerých rokoch Sony Alpha A7 III. Aj keď je už na trhu niekoľko rokov, stále s ňou dokážeš vytvoriť skvelé fotografie a kvalitné 4K video. To samozrejme platí aj o vššie spomínaných APS-C modeloch. Sony Alpha A7 III však má výhodu väčšieho full frame snímača, ktorý ti ponúkne lepšiu hĺbku ostrosti či lepšie výsledky v horších svetelných podmienkach. Čo sa týka objektívov, rovnako neurobíš chybu s objektívom Tamron 28-75 mm f/2.8. Ak by si chcel objektív priamo od Sony, ponúka sa napríklad veľmi univerzálny objektív Sony FE 24-105mm f/4 G OSS. Výber objektívu je však veľmi individuálny a v prípade Sony sa ponúka naozaj široké spektrum značiek, ohnísk a svetelností.
Budget friendly Nikon
Ak zablúdime k značke Nikon, najmä spomedzi zástupcov APS-C fotoaparátov vieme nájsť veľmi zaujímavé kúsky za ešte zaujímavejšie ceny. Ak sa venuješ tvorbe videí, hneď na začiatok by som ti dal do pozornosti Nikon Z 30 a vlogger kit. V balení dostaneš telo, ktoré dokáže nahrávať 4K video, objektív s ohniskom 16-50 mm so svetelnosťou f/3.5-6.3 a rukoväžou s diaľkovým ovládaním. Nevýhodou, avšak najmä pre fotografov by mohol byť chýbajúci hľadáčik. V takom prípade sa núka Nikon Z 50 či Nikon Z 50 II. Ak ti záleží na svetelnosti, tak odporúčame kombináciu s ultrasvetelným objektív Nikon Z 50 mm s clonou f/1.4. Vďaka nemu získaš napríklad krásne rozostrené pozadie či schopnosť natáčať a fotiť v horších svetelných podmienkach.
Ak ti záleží na full frame snímači, tak najlacnejším variantom je Nikon Z 5 v kombinácii s objektívom Nikkor Z 24-70 mm a clonou f/4. Patrí však k tým pomalším fotoaparátom na trhu. Čo sa týka videa, samozrejmosťou je 4K video a spomedzi full frame fotoaparátov ide o veľmi slušný pomer cena/výkon. Čo sa týka značky Nikon, spomedzi objektívov nemusíš zostať nutne iba pri tejto značke, keďže na výber máš aj veľké nožstvo objektívov značky Tamron, napríklad aj pri Sony spomínaný Tamron 28-75 f/2.8, avšak pre bajonet Nikon Z.
Panasonic poteší videom, fotkami nenadchne
Značka Panasonic, resp. jeho fotoaparáty Lumix vynikajú skutočne vynikajúcim videom, najmä čo sa kvality týka. Narozdiel od konkurencie ponúka namiesto APS-C fotoaparátov formát Micro 4/3, ktorý však dáva aj do profesionálnych tiel. Donedávna bol však problém, že bezzrkadlovky od Panasonicu disponovali iba kontrastným autofocusom, ktorý je menej presný. V tomto prípade zostaneme pri kitoch a začneme rovno full frame bezzrkadlokou Lumix S5D v kombinácii s objektívom Lumix S 18-40 mm a clonou f/4.5-6.3. Tento mirrorless predstavil Panasonic pomerne nedávno, avšak ide o „oprášený“ starší Lumix S5. Ponúka len spomínaný kontrastný autofocus, avšak video ti poskytuje na skutočne profesionálnej úrovni. Ak by si chcel objektív s iným rozsahom či svetelnosťou, na výber máš okrem značky Panasonic aj široké spektrum objektívov od Sigmy. Napríklad Sigma 28-70 mm f/2.8.
Spomedzi fotoaparátov s formátom Micro 4/3 sme vybrali Lumix G100D, ktorý je navrhnutý práve pre tvorcov obsahu. Ponúka sa v kite s objektívom 12-32 mm a clonou f/3.5 – f/5.6. Ak sa venuješ najmä tvorbe obsahu na sociálne siete, práve tento foťáčik ti môže poslúžiť veľmi dobre. Samozrejmosťou je 4K video a kvalitné, kovové spracovanie. V tomto malom tele nájdeš aj stabilizáciu obrazu, takže tvoje videá budú vďaka tomu vyzerať profesionálne.
Príď k nám do showroomu
Dúfame, že ti tento článok pomohol aspoň trochu sa zorientovať v ponuke jednotlivých výrobcov, najmä, ak si začiatočník či hobby fotograf. Ak v tom stále nemáš jasno, prídi k nám do nášho showroomu v Bratislave na Kazanskej 1/B, kde ti naši skvelí odborníci poradia pri výbere fotoaparátu podľa tvojich preferencií. Tešíme sa na teba!