Zrkadlovka Nikon D780 oficiálne uvedená na slovenský trh – boli sme pri tom

0

Nový rok v podaní Nikonu sa celkom podaril. Nový fotoaparát, 2 nové objektívy a ultrazoom. Novinky, ktoré neprekvapia, ale určite potešia. Povedzme si na rovinu, nie je lepší čas uviesť novinky ako hneď na začiatku roka, keď máme stále čistý stôl. Predstavenie Nikon D780 pre mňa bolo malým prekvapením – a to z viacerých dôvodov. Očakával som, že Nikon sa bude naďalej venovať a rozvíjať už len segment mirrorless fotoaparátov a klasické zrkadlovky budú postupne ustupovať. V podaní Nikon D780 ale môžem povedať, že ešte nenastal čas na zatracovanie klasickej konštrukcie, ale naopak je možné dopĺňať a rozširovať funkcie klasických zrkadloviek o možnosti mirrorless fotaparátov. A takým je určite Nikon D780.

Zhrnutie najdôležitejších parametrov:

  • 24,5mpix BSI (Back Side Illuminated) CMOS senzor
  • citlivosť ISO v rozsahu 100 až 51200, rozšíriteľné na ISO 50 až ISO 204800
  • 4K UHD s 30 snímkami za sekundu, bez cropu (!!!)
  • dual slot SDXC (UHS-II)
  • snímanie až 7 sn/s pri snímaní cez hľadáčik, až 12 sn/s pri použití elektronickej závierky v režime Live View
  • systém ostrenia s 51 ostriacimi bodmi; 273 ostriacich bodov v režime Live View s fázovou detekciou ostrosti
  • pokročilé utesnenie proti vlhkosti a absencia vstavaného blesku

Novinky

Určite je veľmi príjemné, ak je možné kombinovať funkcie mirrorless a klasických zrkadloviek. Je očividné, že niektoré funkcie nebude možné aplikovať, no iné sú prekvapivé. V prvom rade poteší možnosť nabíjať fotoaparát cez USB-C – áno, aj u zrkadlovky to ide! Stačí použiť správnu batériu EN-EL15b, a podobne ako mirrorless Nikon Z 6 a tiež Z 7, dokážete tento fotoaparát bez problémov nabíjať z USB-C portu, napr. adaptérom pre váš počítač.

Čo určite poteší, je použitie systému ostrenia, ktorý bol uvedený s modelom Z 6 – 273 ostriacich bodov priamo na snímači. Presnosť ostrenia v režime Live View sa týmto spôsobom posunie ešte ďalej – presnejšie a rýchlejšie ostrenie s použitím najnovších AF-P alebo AF-S objektívov. Citlivosť 6EV a 90 % pokrytie obrazového poľa ako na Z 6, sú určite devízou nového systému ostrenia. Pri fotografovaní cez hľadáčik sa však veľké nadšenie nekoná – ponechaný bol systém ostrenia s 51 ostriacimi bodmi ako v staršom modeli. Tu som očakával, že dôjde k posunu – očakával som aspoň rozšírenie rozsahu ostriacich bodov, no to sa rovnako nezmenilo. Nič zásadné, ostrenie je presné a rýchle, no očakával som posun ďalej.

Oproti staršiemu modelu D750 hodnotím pozitívne najmä zrýchlenie závierky – D870 umožňuje ísť až na čas 1/8000s (D750 – 1/4000s), čo tento fotoaparát stavia do pozície profesionálnych tiel pre rýchle akčné scény. A nielen pre šport – toto je často dôležité pri fotografovaní v exteriéri pri slnečnom počasí – skrátite expozičný čas a tým pádom nemusíte používať filter, alebo zbytočne cloniť a redukovať si tak krásny bokeh pri svetelnejších objektívoch. Drobnosť, ktorá má však veľa praktických aspektov. Pre milovníkov ND filtrov, resp. fotenia dlhých expozícií, poteší natívna podpora pre expozičný čas až 900s (!!!). Čo je pre mňa prekvapujúce, je obmedzenie snímania max. 3 snímok v režime Live View s použitím mechanickej uzávierky. Pri použití elektronickej uzávierky sa toto predĺži na 12 záberov za sekundu, čo pochopiteľne prináša svoje riziká. Žiaľ, toto bude daň za hybridné riešenie fotoaparátu. Nuž, stále je priestor na zlepšovanie.

Z pohľadu ovládania fotoaparátu vnímam pozitívne ponechanie klasického rozmiestnenia ovládacích prvkov, čo určite ocenia tí z vás, ktorí sa rozhodnú urobiť upgrade svojej D750 na novší model. Napriek tomu je tu doplnenie – samostatné AF-ON tlačidlo – hurá!!! Drobnosť – už nebude potrebné AF-L/AE-L tlačidlo premapovať, máte dedikované tlačidlo pre spustenie ostrenia. Drobnosť, ale určite poteší.

Ak ste si náhodou nevšimli, fotoaparát nemá vstavaný blesk. Konečne, snáď už to stredná a profi trieda fotoaparátov Nikon nebude obsahovať ani v budúcnosti. Dôvodov je veľa, ale hlavne zbytočné súčiastky a možnosť zatečenia vody. Nebojte sa – ak chcete používať Nikon CLS s vašimi bleskami, postačí aj najlacnejší Nikon SB-500 blesk a získate tak možnosť ďalej CLS systém používať. Samotné telo je tak omnoho lepšie utesnené a robustnejšie (radšej nespomínam, ako často som na mojej D810 tento blesk skoro utrhol pri behu s foťákom na popruhu).

Video funkcie vďaka novému snímaču a Expeed 6 procesoru boli tiež upravené, vylepšené. 4K/30 snímok za sekundu, možnosť pripojenia Atomos Ninja a N-log pri zázname do raw formátu – toto poznáme z Nikon Z 6, správne? FullHD/120fps – áno. Z dôvodu vyšších dátových tokov fotoaparát podporuje novší formát SDXC kariet – UHS-II s vyššími prenosovými rýchlosťami – nielen zápis, ale najmä čítanie tak bude o poznanie rýchlejšie. Tu už však budete potrebovať aj kompatibilnú čítačku kariet a rozhranie USB-C.

Celkové zhodnotenie

Prekvapivé, neočakávané. Musím povedať, že napriek môjmu skeptickému pohľadu na mirrorless, sa tento systém u mňa udomácnil a po zrkadlovke siaham len vtedy, keď potrebujem fotiť s druhým telom súbežne. Neznamená to však, že čas zrkadloviek je na konci. Dokazuje to aj D780. Viac než dôstojný nástupca 4 roky starého modelu, ktorého parametre určite predstavujú posun vpred. Uvidíme, ako sa usadí na trhu a či si nájde dostatok priaznivcov…. Alebo bude mirrorless budúcnosťou? Nechajme sa prekvapiť.

Oficiálne produktové fotografie

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X