Novinka Nikon D6 – prvé skúsenosti

0

Ihneď po oznámení vývoja top modelu Nikon D6, som sa nesmierne tešil a intenzívne očakával, kedy Nikon uvedie túto chuťovku na trh. Stalo sa tak 12. februára 2020 a ja som mal ani nie 48 hodín od uvedenia na trh možnosť tento fotoaparát držať v rukách a dôkladne si ho prehliadnuť. Napriek zmiešaným pocitom podľa papierových parametrov, musím povedať, že zoznámenie bolo viac než príjemné a v niektorých ohľadoch aj prekvapujúce. Stálo to za to.

Súhrn hlavných vlastností

  • Snímač CMOS fullframe (FX) s efektívnym rozlíšením 20,9mpix, pracujúci v rozsahu ISO 100 až ISO 102 400, rozšíriteľné až na ISO 3 280 000
  • Úplne nový obrazový procesor Expeed 6 s vyšším výkonom a nižšou spotrebou elektrickej energie
  • Prepracovaná architektúra fotoaparátu – viaceré prvky dostali vlastný procesor, čoho dôsledkom bude rýchlejšia práca s fotoaparátom (ostrenie, prenosy,…)
  • Úplne prepracovaný ostriaci systém so 105 ostriacimi bodmi, pričom všetky sú krížové, s citlivosťou v rozpätí od -4,5EV až do +20EV
  • Podpora detekcie tváre a sledovania objektu snímania (áno, poznáme už zo Z fotoaparátov)
  • Až 17 rôznych skupín ostriacich bodov, s možnosťou plného nastavenia v menu (nižšie sa tomu povenujem viac)
  • Až 14 záberov pri sériovom snímaní bez predsklopenia zrkadla, s plným meraním expozície a preostrovaním
  • Úplne nový Multi-Cam37K systém merania expozície a detekciou scény, so 180 tisíc meracími bodmi
  • Telo z horčíkovej zliatiny, plne utesnené proti poveternostným podmienkam (na toto sme už zvyknutí)
  • Podpora Nikon SnapBridge (Wifi, Bluetooth), pričom Wifi pripojenie umožňuje priamo z tela prenášať zábery do počítača
  • Samostatný GPS prijímač zabudovaný priamo v tele fotoaparátu
  • Nová batéria EN-EL18b s výdržou až 3580 záberov na jedno nabitie (podľa CIPA štandardu)

Ostriaci systém ako hlavná devíza

Iba 105 ostriacich bodov? Hmmm…. sklamanie? Rozhodne nie!!! Matematika síce nepustí, avšak tu neplatí v absolútnom vyjadrení. 105 ostriacich bodov, ktoré sú k dispozícii v D6, sú všetky krížového typu – vyššia presnosť a citlivosť. Body sú preto umiestnené o niečo bližšie k sebe a ostrenie je tak zase o kúsok presnejšie. Všetky body majú citlivosť v rozpätí od -4,5EV až do +20EV, podobne ako v Z-etkách. Super!!! Ostriaci systém má podobne ako D5 vlastný procesor, ktorý však ešte zrýchlili a ostrenie je tak okamžité a bez akéhokoľvek zaváhania presné. Mal som možnosť používať D5, kde ostrenie bolo veľmi-veľmi rýchle, avšak u D6 je rýchlosť a reakcie ostriaceho systému ešte o niečo rýchlejšie (pri D5 som bol presvedčený, že rýchlejšie to už nepôjde… a ide to).

Ostriace body sú zoskupované do skupín, toto všetci poznáme. Avšak pri modeli D6 sa podarilo priniesť až 17 možných kombinácií. Super – avšak pri zmene ostrenia a teda potrebe zmeniť skupinu na iný typ, bude potrebné sa preklikávať medzi všetkými… alebo aj nie. D6 ma možnosť C1 a C2 nastavenia – keď si v menu predvolím najpoužívanejšie skupiny, resp. si ich prednastavím pred fotením, a následne pri fotografovaní si už vyberám len z týchto dvoch. Niekomu sa môže zdať, že obmedzenie na 2 skupiny je málo, avšak spomeňme si z minulosti, že kým sme mali len jedno nastavenie skupín, stačilo nám to. Tu treba ešte podotknúť, že nie každý profesionál používa skupiny ostriach bodov. Tí, čo áno, ocenia nové zoskupenie ostriacich bodov a navyše aj možnosť prednastaviť výber pred fotením.

Ja ostrenie pomocou skupín ostriacich bodov síce používam, no najčastejšie používam ostrenie na 1 ostriaci bod. Vďaka menšej vzdialenosti medzi ostriacimi bodmi, Nikon uviedol jedno špeciálne nastavenie. Pri výbere ostrenia na jeden ostriaci bod, pribudla možnosť „wide“. V praxi to znamená, že ostriaci bod ostrí v priestore o niečo širšom, využívajúc informácie o ostrení aj z najbližších priliehajúcich ostriacich bodov. Presnosť ostrenia sa takto zvýši najmä v situáciách, keď fotografovaná scéna, detail, nemá dostatočný kontrast a pri bežnom nastavení by mohlo dôjsť k nepresnému zaostreniu.

Poslednou novinkou ostrenia je možnosť „AF fine tune“, ktorá dostala niekoľko zmien. Ak si dobre spomínate, pri použití zoom objektívu, ste mohli doteraz nastaviť len „priemernú“ hodnotu doostrenia pri jednotlivých ohniskách. V D6 máte možnosť nastaviť hodnotu doostrenia pri širokom aj dlhom ohnisku. S použitím LiveView viete doostrenie ešte korigovať. Príjemná optimalizácia. Navyše, fotoaparát si zapamätá objektív podľa sériového čísla, nielen podľa modelu ako to bolo doteraz.

Ovládanie a ergonómia

Keď som dostal do rúk D5, tak mi krásne sadla do rúk (áno, veľké dlane) a ovládanie bolo viac než príjemné a veľmi intuitívne. D6 posunula ergonómiu ešte ďalej. Miesta, kde máte opretý palec, sú viac vykrojené a fotoaparát tak sedí ako prilepený. Toto sa týka aj pri vertikálnom použití spodného gripu. Paráda. Joystick pre výber ostriacich bodov sa o trošku zmenšil, je menej vystúpený, takže sa ešte o niečo lepšie ovláda a výber ostriach bodov je tak o kúsok rýchlejší. Z pohľadu ovládacích prvkov sa v podstate neudiala žiadna zmena. Kruhové voliče sú o niečo príjemnejšie, dávajú menší odpor, takže používanie je o niečo príjemnejšie. Tlačidlá sú subjektívne o niečo mäkšie, takže sa fotoaparát veľmi príjemne používa.

Pribudla jedna novinka – možnosť používať Kensington zámok. Toto ocenia najmä športoví fotografi, ktorí často fotoaparát umiestňujú do vzdialených miest, a odpaľujú ho na diaľku (duálny záznam s teleobjektívom aj „širokáčom“, poprípade v halách časté snímanie zhora). Táto možnosť bola zatiaľ iba u konkurencie, aj to iba u niektorých objektívov.

Pamäťové karty

Áno – CFexpress, duálny. Moja prvá otázka na Nikon smerovala k podpore XQD kariet. Odpoveď je jednoznačná – áno, podpora XQD kariet bola ponechaná, dokonca fotoaparát nezníži svoj výkon pri použití pomalších kariet (ehm… XQD sú síce rýchle, no CFexpress sú dramaticky rýchlejšie karty). Predošlý model D5 bol na trh uvedený v dvoch modeloch – s duálnym CompactFlash slotmi alebo XQD – teraz už len jeden model s podporou XQD alebo CFexpress. Už si treba len počkať, kým výrobcovia konečne uvedú na trh aj čítačky CFexpress kariet. Žiaľ, napriek rovnakým fyzickým rozmerom a konektorom, nie sú čítačky XQD kariet schopné čítať CFexpress… Mrzuté, budeme si musieť počkať.

Napájanie a konektivita

Neprekvapilo ma, že s týmto modelom uviedol Nikon aj novú batériu – Nikon EN-EL18b. Síce navonok je identická so staršími modelmi, avšak má vyššiu kapacitu a životnosť. Podľa CIPA štandardu dokáže D6 s touto batériou vyhotoviť až 3580 záberov na jedno nabitie. Ale pozor – CIPA štandard je dosť náročný na testovanie. Už pri D5 som vedel pri bežnom fotení dosiahnuť takmer trojnásobnú životnosť na jedno nabitie. U D6 očakávam podobný výkon, takže dostať sa cez 7000 záberov (RAW) na jedno nabitie asi nebude problém. Osobne s D5 som na viacerých eventoch fotil do JPEG formátu a dokázal som na jedno nabitie pri sériovom snímaní 10 záberov za sekundu, plnom preostrovaní AF-C, nasnímať aj cez 20 tisíc záberov. Tu nie sú prípustné kompromisy.

Novinkou v tejto triede je doplnenie podpory pre Nikon SnapBridge, takže fotoaparát má zabudované Wifi a Bluetooth. Nikon napriek tomu ponechal podporu pre externé Wifi transmitter WT-6, takže profesionálne nasadenie a potreba okamžite prenášať zábery editorom bola ponechaná. Zabudované Wifi však oproti iným modelom umožňuje zábery prenášať priamo do počítača, takže editácia na mieste bude zase o niečo rýchlejšia (áno, často sa fotí do JPEG formátu, takže editor spravidla robí len drobné korekcie a orez). Fotoaparát má zabudované GPS, ktoré slúži, samozrejme, na geotagging avšak aj pre synchronizáciu času. Úprimne – tu sa trochu obávam výdrže batérie, nehovoriac pri fotení v interiéri signál tak či onak nebude.

Nikon ponechal aj možnosť pripojenia cez LAN, podobne ako staršie modely až do rýchlosti 1Gbps. Novinkou je samostatný procesor pre LAN kartu, takže prenos súborov bude o niečo rýchlejší a nebude zaťažovať hlavný obrazový procesor.

Nič prekvapivé – podpora USB-C. Úprimne som toto očakával už pri D5, takže tu som bol od začiatku presvedčený o tomto spôsobe pripojenia. Tu treba len podotknúť, že absentuje podpora pre PD (power delivery), takže fotoaparát nebude možné cez tento port aj dobíjať.

Bez kompromisov… alebo?

Žiaľ, z krátkeho testovania som si nemohol odniesť žiadne snímky, nakoľko sme mali v rukách predprodukčný kus, takže na tie si ešte budeme musieť pár týždňov počkať. Neprekvapí, neohúri… alebo? Nemôžem v tomto momente hovoriť o žiadnej revolúcii. Je to evolúcia a je viac než dôstojná. Hlavným ťahákom bude rýchlosť, odolnosť a spoľahlivosť, zdokonalený ostriaci systém a ergonómia, Áno, našinec v tomto momente bude intenzívne premýšľať, prečo by mal D5 vymeniť. Ale profesionál, ktorý ocení nový ostriaci systém, presnejšie meranie expozície, kultivovanejší a tichší chod závierky, podľa mňa váhať nemusí. Ak jeho D5 dožíva, mal by urobiť posun vpred. Ja by som tak urobil.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X