Pamäťová karta – dostupné typy a dôležitosť formátovania

8

Na trhu je dostupné množstvo pamäťových kariet a jednotlivé fotoaparáty používajú rôzne z nich. Hlavnými parametrami kariet sú ich kapacita, rýchlosť prenosu dát, cena a spoľahlivosť. Väčšina DSLR používa karty typu Compact Flash alebo Secure Digital, pretože tieto karty sú spoľahlivé, rýchle, majú priaznivý pomer kapacita/cena a dosahujú najvyššie kapacity.

Niektoré fotoaparáty volia stratégiu maximálnej univerzálnosti či bezpečnosti, a tak majú sloty pre dve karty. V menu je možné potom nastaviť, či budú fotografie ukladané na obe karty súčasne (maximálna bezpečnosť dát), alebo iba na jednu kartu s tým, že výber karty sa taktiež uskutočňuje cez menu. Ďalej býva možné dáta medzi kartami aj rôzne kopírovať a podobne.

Compact Flash (CF)

Síce ide o jeden zo starších a objemnejších druhov pamäťových kariet, ale pri fotoaparátoch typu DSLR nie je ich väčší rozmer nijakým problémom. Na trhu existuje typ I a typ II s tým, že jediný vzájomný rozdiel je hrúbka karty. Karta CF typ I je 3,3 mm hrubá, pričom karta CF typ II je hrubšia o 1,7 mm. Elektrické signály sú však rovnaké. Štandard CF II bol vytvorený len preto, aby bolo možné vyrobiť pamäť s vyššou kapacitou. CF karta typ I bude teda pracovať v slote I aj II, ale CF typ II nepôjde mechanicky zastrčiť do slotu určeného pre CF typ I. Všetky dnešné DSLR však majú slot umožňujúci použitie kariet CF typ I aj II.

CF karty sa líšia nielen kapacitou a hrúbkou, ale aj rýchlosťou zápisu a čítaním. Poznáme tak karty rôznych rýchlostí (8x, 20x, 133x) a s vyššou rýchlosťou pôjde nahor aj cena. Vyššia rýchlosť zápisu je extrémne užitočná najmä pri sériovom snímaní. Rýchlosť reálneho zápisu a čítania dát je však závislá nielen od vlastností karty, ale aj od konštrukcie elektronického rozhrania vo fotoaparáte. Do fotoaparátu s pomalým rozhraním je potom zbytočné kupovať rýchle karty. Rýchlosť rozhrania fotoaparátu v technických parametroch nebýva uvedená, a tak je nutné sledovať recenzie.

Snaha zrýchliť dnešné karty Compact Flash  viedla k definícii štandardu UDMA, ktorý umožňuje prenos dát až rýchlosťou 300x (46 MB/s). Táto rýchlosť sa ale dosiahne len v UDMA kompatibilných zariadeniach (čítačka kariet, DSLR). Štandard je spätne kompatibilný, takže UDMA karta bude pracovať pomalšie, no bez problémov aj v starších zariadeniach.

Secure Digital (SD) a MultiMedia Card (MMC)

Pamäťové karty Secure Digital (SD) sú evolučným nástupcom kariet MultiMedia (MMC) a sú v súčasnosti najrozšírenejším typom karty v DSLR. Karty MultiMedia sa už nevyrábajú. Pôvodný model karty SD mal technické obmedzenie veľkosti na 2 GB. Preto bol vytvorený nový formát, a síce tzv. SDHC (Secure Digital High Capacity alebo tzv. SD 2.0), ktorý umožňuje tento limit prekonať a dosiahnuť kapacitu až 32 GB. Dôležité je poznamenať, že karty SDHC pracujú iba v SDHC kompatibilných zariadeniach.

SDXC (Secure Digital eXtended Capacity) je ďalšie rozšírenie štandardu pamäťových kariet SD tak, aby bola umožnená ich väčšia kapacita, ako je 32 GB, čo je limit predchádzajúceho štandardu 2.0 alebo SDHC. Limit nového štandardu SDXC je 2 TB, inak 2 048 GB. Staršie SDHC karty budú pracovať na nových SDXC zariadeniach bez problémov. Horšie je to s novými SDXC kartami, ktoré by síce v starších ,,ne-SDXC“ zariadeniach pracovať mali, ale kvôli novo použitému file systému exFAT sa vyskytujú rôzne problémy. A ak sa stane, že v nich fungovať budú, nevyužije sa celá kapacita karty a plná rýchlosť prenosu.

MemoryStick (MS)

Karty MemoryStick používa vo svojich fotoaparátoch Sony.  Existujú vo viacerých variantoch – Duo (zmenšená verzia), Pro (zrýchlená verzia so zvýšenou kapacitou) či MagicGate (s ochranou autorských práv). Sony používa vo svojich fotoaparátoch variantu Pro Duo či rýchlejší Pro – HG Duo, obe s limitom 32 GB.

XQD Card

Tento štandard bol pôvodne vyvinutý pre flash pamäť a používa rozhranie PCI Express. Bol ohlásený v roku 2010 firmami SanDisk, Sony a Nikon a bol okamžite prevzatý CompactFlash Association. Finálnu podobu nadobudol v decembri 2011. Karta XQD môže dosiahnuť kapacitu až 2 TB a prenosovú rýchlosť 1 až 4 GB/s. Vďaka tejto vysokej rýchlosti je určená najmä pre kamery a fotoaparáty s vysokým rozlíšením. Nikon D4 však zostáva zatiaľ jedinou XQD kompatibilnou zrkadlovkou.

xD Picture Card

Tento formát používali firmy Olympus, FujiFilm a Toshiba a názov bol odvodený z ,,eXtreme Digital“. Dnes sa už tieto karty v DSLR nepoužívajú a aj Olypmus prešiel na karty SD.

Akú veľkú kartu potrebujete?

Odpoveď závisí od toho, koľko fotografií potrebujete nechať na karte, kým ju skopírujete do PC. Iné nároky tak budú pri fotení v ateliéri a iné pri niekoľkomesačnom cestovaní po exotických krajinách, bez elektrického prúdu, notebooku a podobne. Počet fotografií , ktoré je možné uložiť na jednu kartu, je rôzny. Veľkosť JPEG súborov závisí od obsahu fotografie a od stupňa kompresie.

Formátovanie karty        

Pamäťová karta je dátové médium podobne ako hard disk počítača a má aj rovnaký systém súborov (File system, File Allocation Table, FAT). Ten zaisťuje základnú organizáciu dát ako sú zložky, názvy súborov, ich atribúty a podobne. Formátovanie karty je proces, pri ktorom si fotoaparát tento základný systém súborov na karte založí a kartu tak inicializuje presne podľa svojich potrieb. Formátovanie vždy vymaže všetky dáta na karte! Formátovanie je súčasne najrýchlejší spôsob vymazania všetkých snímok.

Aj keď sa väčšina kariet predáva už sformátovaných a rada fotoaparátov je schopných si okamžite po vložení karty do slotu množstvo dôležitých parametrov obnoviť, je viac než vhodné kartu vždy formátovať pred každým fotografovaním, v prípade, že vám nevadí vymazanie starých dát na karte. Formátovanie totiž opravuje všetky logické problémy, ktoré sa na karte vyskytnú. Častým zdrojom takýchto porúch je vysunutie karty z fotoaparátu počas zápisu, zasúvania alebo vysúvania karty do alebo z čítačky, neočakávané vypnutie a podobne. Všetky tieto prechodové javy môžu poškodiť systém súborov, ktorý potom hlási rôzne chyby, poruchy zápisu, chyby čítania atď. Sformátovanie karty založí úplne nový systém súborov, a tak všetky tieto problémy opraví a predchádza tým poškodeniu či strate dát.

Systém súborov                 

Hádam všetky dnešné DSLR podporujú systém súborov FAT16 aj FAT32. Starší systém FAT16 podporuje pamäť do maximálnej kapacity 2 GB, nad 2 GB je nutný systém FAT32. Napríklad Windows XP automaticky naformátuje médiá do 512 MB ako FAT16 a väčšie médiá ako FAT32. Limit systému súborov typu FAT32 je potom 32 GB.

Niektoré fotoaparáty umožňujú na pamäťovej karte vytvárať a prípadne aj ľubovoľne pomenovať zložky, do ktorých budú nové snímky ukladané. Je možné tak založiť podobne ako v PC napríklad zložku ,,ZIMA“ a do nej ukladať fotky. Jednotlivé snímky v súbore sa potom obvykle číslujú v rozsahu 000 až 999 s tým, že začiatočné meno súboru (IMG, PIC, DSC …) je buď pevné alebo tiež voliteľné.

8 Komentárov
  1. Lubo povedal(-a)

    ten Nikon na XQD Card nie je D4, ale D5

    1. Lubo povedal(-a)

      myslel som, že nielen D4 zvláda XQD

  2. Lubo povedal(-a)

    a taktiež to ide v D500 takže sú „dva“ Nikony čo to zvládnu v XQD

    1. Marian Trizuliak povedal(-a)

      Prakticky Nikon ma aktualne 4 zrkadlovky s podporou XQD kariet.

  3. Marian Trizuliak povedal(-a)

    @Lubo: So zrkadlovkou Nikon D4 Nikon predstavil aj novy format vysokorychlostnych kariet XQD. Nikon D5 sa da na niektorych trhoch obstarat v dvoch variantoch, CF alebo XQD. D500 ma 1 slot pre XQD a jeden pre SD/SDHC/SDXC karty.

  4. Peter povedal(-a)

    Čaute je dobre alebo ako by ste poradili. Mám 2 sloty fotit fotenie+zaloha alebo fotenie + fotenie 🙂 myslim preplnenie. Vdaka

    1. Peter Brichta povedal(-a)

      Ahoj Peter,
      osobne odporucam fotit dualny zapis. Cize Raw + Raw. Ked zlbne nahodou jedna karta, tak stale mas tie iste zabery na druhej karte. Ked nastavis pretecenie (na druhu kartu sa zacne zapisovat az po zaplneni prvej), tak sa ti moze stat, ze tesne pred koncom prides o zabery.

      1. Peter povedal(-a)

        Ďakujem Peter 🙂

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X