Panasonic Lumix S5 II: vytvorený pre videomakerov

0

Panasonic na začiatku januára predstavil novú full frame bezzrkadlovku Lumix S5 II. Je to prvá bezzrkadlovka od Panasonicu s fázovým autofocusom. Okrem toho disponuje mnohými ďalšími parametrami, ktoré majú potenciál zaujať. Sú však oproti prvej generácii rozdiely až tak výrazné? A oplatí sa upgrade?

Navhnutý pre videomakerov

Lumix S5 II je full frame bezzrkadlovka určená najmä pre videotvorcov. Naznačujú to aj prvky, ktoré sa nachádzajú na tele fotoaparátu. Medzi nimi sú napríklad viditeľné prieduchy aktívneho chladenia, či výrazné červené tlačidlo na vrchu fotoaparátu, ktoré je určené na spustenie nahrávania.

Lumix S5 II padne príjemne do ruky a jednoducho sa ovláda. Prispieva tomu aj joystick, ktorý prešiel zmenou a po novom je teraz osemsmerový. Vylepšený bol aj výklopný dotykový displej, ktorý je jasnejší a má lepšiu reprodukciu farieb. Panasonic Lumix S5 II má hmotnosť 740 gramov a veľkosťou je podobný napríklad s Canon EOS R5, alebo Sony Alpha a7 IV.

Oproti predchodcovi je fotoaparát vyšší práve o spomínané aktívne chladenie. Okrem toho sú telá veľkosťou veľmi podobné. Nezmenené zostalo aj rozmiestnenie ovládacích prvkov, takže ak si mal Panasonic Lumix S5, určite sa tu nestratíš. Nachádzajú sa tu aj 2 sloty na pamäťové SD karty, ktoré podporujú rýchlostnú triedu UHS-II.

Medzi konektory bol pridaný veľký HDMI port, keďže predchádzajúci model disponoval iba HDMI micro. To je výhoda aj oproti niektorej konkurencii. Napríklad Canon EOS R5C disponuje iba konektorom HDMI micro. Medzi ďalšiími vstupmi/výstupmi nájdeme samozrejme vstup na mikrofón aj slúchadlá, konektor na diaľkovú spúšť a je tu aj USB-C, ktoré využiješ aj na nabíjanie.

Batéria Panasonicu Lumix S5 II vydrží aj niekoľko hodín intenzívneho natáčania. Pri testovaní bola výdrrž vždy cca 3-4 hodiny, pri natáčaní do 4K rozlíšenia pri 30 aj 60 snímkoch za sekundu.

Dokonalý pre video?

Rozlíšenie snímača Lumix S5 II je 24 Megapixelov. Zaujímavejšie sú však špecifikácie pre nahrávanie videa. Zvládne natáčať video až v 6K do 10-bit pri vzorkovaní 4:2:0 a do 25 a 30 snímkov za sekundu. 6K video dokáže Lumix S5 II nahrávať iba vo formáte 4:3. Čo to pre teba znamená? Ak vieš, že video, ktoré nahrávaš, potrebuješ vo formáte na šírku aj na výšku, napríklad ak chceš vytvoriť video na YouTube, ale zároveň aj na TikTok, práve vtedy môže mať 6K pre teba najväčšie využitie. Ak totiž orezávaš formát 4:3 na sírku alebo na výšku, v oboch prípadoch je orezaná plocha menšia.

Rozlíšenie 4K je možné natáčať pri 30 aj 60 snímkoch za sekundu do 10-bit a pri vzorkovaní 4:2:2. To znamená, že v postprodukcii sa môžeš hrať s farbami od výmyslu sveta. Nahrávanie v 4K 60p je však možné iba po orezaní senzoru na APS-C. Čo je však zmena oproti prvej Lumix S5, pri 4K 60p v APS-C je taktiež možné nahrávať vo vzorkovaní 4:2:2. Do všetkých spomenutých rozlíšení umožňuje Lumix S5 II natáčať do V-logu, čo prináša ďalšie možnosti v oblasti color gradingu. Vďaka zabudovanému aktívnemu chladeniu je možné nahrávať Cinema 4K v 30 aj 60p neobmedzene dlhý čas.

Mnohí tvorcovia videa ocenia aj možnosť nastaviť si shutter speed do stupňov, kedy si stačí navoliť 180 stupňov a foťák si potom dopočítava všetko sám. Nie je potom napríklad potrebné odstupňovanie, kedy pri 30 snímkoch za sekundu je potrebné nastaviť shutter speed na 1/60 a pri 60 snímkoch za sekundu na 1/125.

Automatické fázové zaostrovanie

Asi najzásadnejším vylepšením oproti predchádzajúcemu modelu, ale aj ostatným modelom Panasonicu, je fázový autofocus. S ním prichádza aj zvýšený počet ostriacich bodov, ktorý bol zvýšený z 225 na 779. Sledovanie objektov je tak jednoduchšie a fotoaparát dokáže zachytiť omnoho menšie detaily. S príchodom fázového autofocusu pribudli aj možnosti ako napríklad uzamknutie a sledovanie vybraného objektu, ktoré funguje skutočne dobre, dokonca aj pri natáčaní športu.

Automatické ostrenie a jeho spoľahlivosť bola odskúšaná najmä pri natáčaní dostihov a behu. Autofocus fungoval výborne a nebol s ním absolútne žiadny problém. Asi najväčšie pozitívum bola rýchlosť preostrovania bez toho, že by foťák nevedel, na čo zaostriť. Autofocus je veľmi plynulý a nemá problém s ostrením v protisvetle ani pri slabšom osvetlení, napríklad keď natáčaš pred západom slnka, kedy už je svetlo dosť ostré. Čo sa týka sledovania objektov, zvládne sledovať ľudí, zvieratá, ale aj veci a dopravné prostriedky.

Stabilný obraz a odolná konštrukcia

Lumix S5 II disponuje vynikajúcou 6,5 krokovou stabilizáciou obrazu, ktorú som si vyskúšal aj pri behu, kedy som pri natáčaní skúšal bežať priamo s bežcami. Záber bol aj napriek veľkým otrasom použiteľný. Ak k tomu použiješ napríklad aj gimbal, nebudeš mať žiadny problém s roztrasenými zábermi.

Panasonic Lumix S5 II je odolný aj voči prachu, striekajúcej vode a teplote až do -10 stupňov celzia. A aby sme zostali aj pri tej teplote, aj keď má Lumix S5 II aktívne chladenie, nestalo sa, že by sa muselo zapínať. Ani v situácii, kedy bol fotoaparát na monopode na priamom slnku a S5 II nahrávala viac než pol hodinu, ani vtedy sa neobjavili žiadne známky prehriatia, či úbytku batérie.

Špecifikácie sú výborné a Panasonicu Lumix S5 II, najmä za tú cenu, nie je takmer čo vytknúť. Práca s ním je veľmi príjemná a je vhodný aj na profesionálnejšiu prácu. Ak ťa o tomto fotoaparáte zaujíma viac, budeme radi, ak si pozrieš video, ktoré je priradené k tomuto článku.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X