Predstavme si takúto situáciu. Nafotíme nejaký event, upravíme foto, exportneme z raw-u do jpeg-u. Na záver zistíme, že ideme klientovi z celého dňa odovzdať niekoľko stoviek záberov! Áno, úlohou bolo nafotiť takmer všetkých účastníkov eventu. Vyzdieľate adresár alebo to pošlete nejakou službou pre zdieľanie veľkých objemov dát. A potom prídu na rad otázky od klienta: „Prosím Vás, fotky sú super, ale ako v nich máme vyhľadávať? Ako zistíme, kto je na fotke odfotený? Ako sa tam nájde?“ Hmmm…. vec na zamyslenie. 🙂
Našťastie – v 21. storočí, storočí internetu a pokročilých IT technológií, je možné nájsť na tento problém veľmi jednoduché riešenie. Určite to už niekomu napadlo a preto sa teraz musíme len správne opýtať múdrych vyhľadávačov. (pozn.: opisoval som to v predchádzajúcom článku). Ja som pri takomto hľadaní narazil na webovú službu s názvom picturemama.com.
Viac o samotnej službe
Ide o ďalšiu službu, pomocou ktorej dokážete na internete publikovať galérie fotografií. Takých je, samozrejme, veľké množstvo – čím je teda odlišná? Tvorcovia do galérie zakomponovali pokročilú technológiu pre rozpoznávanie tvárí (tzv. „face recognition„). Zaujímavé použitie. Poteší, keď za celou aplikáciou stojí partička nadšencov a renomovaný hráč na poli „face recognition systémov“ – Innovatrics. Neváhal som a požiadal som cez webový formulár o prístup. Služba je aktuálne vo fáze verejného beta testovania.
Ako to funguje?
Používanie je veľmi jednoduché a intuitívne. Po získaní prístupového kódu do aplikácie, sa prihlásite s použitím e-mailovej adresy, ktorú ste uviedli do žiadosti a prístupového kódu. Ten ste získali e-mailom. Potom sa otvorí vaše „admin“ rozhranie.
Kliknete v hornej časti na položku „My Albums“ a dostanete sa do časti, kde môžete vytvárať nové albumy a vykonávať aktivity nad už vytvorenými albumami.
Vytvoríte si nový album, alebo – na ukážku – si spolu prejdeme album, ktorý som nedávno na tento účel vytvoril. Na skúšku som tu nahral necelých 300 fotografií. Ako vidíte na obrázku nižšie, systém sám od seba na každej fotografii rozoznal tváre a vytvoril ich náhľady na nahratých fotografiách.
Kliknutím na daný náhľad sa zobrazí personalizovaná galéria fotografií, ktorá je vytvorená zo záberov, na ktorých boli daný účastník – a jeho tvár – rozoznaní.
Wau, výsledok ma prekvapil! Systém spoľahlivo a správne identifikoval bežca a našiel všetky fotografie, na ktorých sa nachádzal. Vzhľadom na to, že som fotil iba ja a v cieli, tak vytriedil, pochopiteľne, len moje fotky. Rozoznávanie je také dôsledné, že odlíšilo aj všetkých fanúšikov, čo boli vedľa bežca a vytvorilo im galériu!
Kde sa môže táto služba uplatniť?
Vnímam to ako zaujímavé riešenie, ktoré si nájde uplatnenie v rôznych produkciách. Môžu to byť masové eventy – firemné večierky, svadby, veľké rodinné oslavy, športové podujatia. Využije sa ale v podstate všade, kde sa na fotografa kladú vysoké nároky na zachytenie maximálneho počtu účastníkov. Systém krásne ponúkne personalizované galérie. V dnešnej dobe, keď má takmer každý profil na sociálnych sieťach, umožňuje zároveň služba „vyzdieľať“ fotografie z podujatia pre svojich priateľov .
Podobná vec veľmi už pár mesiacov dobre funguje aj v NAS Synology v aplikácii Moments. Je to až pozoruhodné ako to dobre funguje odhadujem úspešnosť 90%
Super. Tie algoritmy sa brutalne zlepsili za posledne obdobie. Samozrejme, je tam velky priestor na zlepsenie, no posuva sa to dopredu. Staci kombinovat uz vymyslene veci 🙂
super, len pokial osoba zucastnena na podujati nedal suhlas na spracovanie svojej fotky na konkretny ucel na konkretnom mieste, moze byt z toho problem… GDPR (OOU) rulez..
Ano, problem to byt moze. Toto je potrebne spravne osetrit v podmienkach pre ucastnikov. Nadalej vsak plati, pokial vyhotovim fotografiu na verejne pristupnom mieste a navyse len a vyhradne `za ucelom zhotovenia umeleckeho diela (fotografia), nic mi nebrani fotografiu zverejnit. Avsak, ak dostane fotograf namiestku od dotknutej osoby, ze nesuhlasi so zverejnenim fotografie, musi fotograf fotografiu z verejneho webu odstranit.