Sigma 24-35mm f/2.0 DG HSM Art

0

Písal sa rok 2015, keď spoločnosť Sigma predstavila ako prvá zoomový objektív s clonou f/2.0 v celom rozsahu ohniskovej vzdialenosti. Ultrasvetelný zoom, niečo o čom mnohí snívali. Niektorí tento objektív ihneď označili ako 3v1 – tri dôležité ohniská (24, 28 a 35mm) v jednom tele. 

Už z rozsahu ohnísk je jasné, pre koho tento objektív má byť prioritne určený. Street fotografi, svadobní fotografi, krajinkári. S jeho rozmermi však nebudete ani veľmi nenápadní, jedná sa o vcelku veľké sklo s priemerom závitu filtra 82mm, aj jeho hmotnosť 940g nepatrí medzi najnižšie. Sigma je známa tým, že na skle nešetrí, a tak aj pri tomto kuse je hmotnosť vykúpená skvelou kvalitou obrazu.

Dizajn objektívu

Na samotnom tele objektívu nájdete okrem elegantného „A“ v krúžku, označenia Art série objektívov Sigma, len prepínač manuálneho a automatického ostrenia a indikátor zaostrovacej vzdialenosti. Nakoľko sa jedná o relatívne široké ohniská a objektív nedisponuje optickou stabilizáciou, nenájdete na ňom žiadne iné ovládacie prvky. Rozloženie prstencov zoomu a ostrenia je štandardné pre Canon používateľov, tzn. zoomovací prstenec je bližšie k telu fotoaparátu a ostriaci prstenec pri prednom člene. Ich chod je veľmi plynulý, aj počas automatického ostrenia máte k dispozícii manuálne doostrenie. Pozor, objektív nie je utesnený voči poveternostným vplyvom. Neznamená to, že nezvládne keď s ním prejdete popri morskom brehu, avšak pred dažďom by som ho radšej dobre ukryl. Nenájdete na ňom ani utesnenie pri bajonetovej objímke. Povedzme si však otvorene, objektívy rady Art od Sigmy sú určené skôr do ateliéru než do exteriéru.

Automatické ostrenie funguje, na moje prekvapenie, veľmi rýchlo. Po zhliadnutí recenzií na tento objektív som sa obával rýchlosti ostrenia, avšak objektív ma svojim výkonom veľmi príjemne prekvapil už v prvý deň používania, kedy sme sa s Majom Trizuliakom a Michalom Barokom vybrali fotiť mountainbikera na rampu do Svätého Jura. Mal som v pláne väčšinu fotiek urobiť na štandardnú voľbu športových fotografov, 70-200mm, avšak po zhliadnutí prvých snímok z testovanej Sigmy som začal tušiť, že mám v rukách niečo výnimočné. Objektív plynulo a rýchlo ostril, navyše aj veľmi presne. Aj keď som nemal doladený autofokus, fotky boli ostré presne tam, kde som chcel. Po doladení autofokusu cez AF microadjustment vo fotoaparáte (nemal som k dispozícii Sigma dock pre nahratie úprav do objektívu) som dostal veľmi kvalitné a ostré fotky.

Optika

Optická kvalita tohto objektívu je… posúďte sami. Štandardné fotenie s týmto objektívom dáva skvelé výsledky aj v protisvetle, minimálne odlesky sú ledva badateľné. Na okrajoch podľa očakávania od týchto ohnísk dochádza k veľmi miernej strate ostrosti, v rohoch k viditeľnej, ale nie katastrofálnej vignetácii. Nič čo by sa nedalo odstrániť v postprodukcii, rovnako ako veľmi mierna chromatická aberácia. Ostrosť skvelá po celom rozsahu clony, samozrejme po miernom priostrení sú výsledky lepšie ako na plne otvorenú clonu. Aj na f/2.0 však dostanete výsledky, pri ktorých môžete zjavne vidieť ľuďom v očiach kontaktné šošovky a rátať mihalnice.

Zhrnutie

Hoci sa objektív priam ponúka fotografom nočnej oblohy, na nočných snímkach je badateľná v rohoch a pri okrajoch vcelku silná komatická aberácia, takže hoci hviezdy v strede fotografie budete vidieť ako body, na okrajoch z nich budú „vystrelovať“ lúče. Ak ste teda chceli tento objektív použiť pre astrofotografiu ako hlavný žáner, obzrite sa radšej po svetelných pevných sklách. Pre street foto je však ako stvorený, ocenia ho určite aj svadobní fotografi a krajinkári či módni fotografi.

komatická aberácia

Pre test tohto objektívu som sa rozhodol aj z toho dôvodu, že hľadám širšie ohnisko do svojho batohu, ktoré by mi dalo alternatívu k najčastejšie používaným 70-200mm a 50mm. Môj osobný dojem z tohto objektívu bol na prvú veľmi pozitívny, až nadšený, avšak čoskoro som si začal hovoriť, že keby bol ešte o pár mm dlhší, bol by ideálny. Rozsah 24-35mm je predsa len vcelku krátky a veľmi často sa mi stávalo, že som sa snažil s objektívom nazoomovaným na 35mm po priložení k oku zoomovať viac, avšak nešlo to. ☺ Pre mňa sa teda jedná o veľmi krátky rozsah. Musím však opäť vyzdvihnúť optickú kvalitu a rýchlosť objektívu, ktorú by si zaslúžilo každé jedno sklo na trhu.

Ďakujem spoločnostiam AQT a  Hama, s.r.o., distribútorovi značky Sigma pre SR a ČR, za zapožičanie tohto objektívu na test.

Plusy

  • Vysoká svetelnosť, max. clona f/2.0
  • Ostrosť
  • Rýchlosť ostrenia
  • Štandardný 82mm predný závit filtra
  • Optická kvalita pre bežné fotenie
  • Možnosť vyladenia prostredníctvom Sigma docku

Mínusy

  • Pre astrofoto silná komatická aberácia
  • Hmotnosť a rozmery

Vyhodnoťte si sami

  • Chýbajúca optická stabilizácia
  • Utesnenie voči poveternostným vplyvom
  • Rozsah ohnísk

Galéria

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X