Asi nebudem ďaleko od pravdy, keď si dovolím tvrdiť, že človek je tvor lenivý. Veď ak by sme takí neboli, do dnešného dňa sa presúvame po svete na nohách a o kolese by sa zopár odvážlivcom možno len snívalo. Nezabudnem podotknúť, chlapi sú ešte o niečo lenivejší. Pochopiteľne, k tejto skupinke patrím aj ja. A ako sa to prejavuje vo fotografickej práci?
Aplikujeme rovnaké scenáre
Či už patrím ku kreatívnejšej skupine, alebo som len priemerný fotograf, po čase sa z bežného fotenia stane istým spôsobom rutina. Chodíme fotiť podujatia, rodinné oslavy, svadby, predvádzacie akcie,… Nespočetné množstvo eventov, na ktorých sa zväčša opakuje rovnaký scenár – a tým pádom fotografujeme podľa takmer rovnakého scenára. Je to zlé? Čiastočne. Rutina dokáže byť zabijakom kreativity. Bojovať sa s tým dá, ale základ je – uvedomiť si to! Ja osobne sa snažím – a to bez ohľadu na typ akcie, vždy skúšať niečo nové. Či už použijem iné ohnisko, iný uhol pohľadu, snažím sa fotografovanie „ozvláštniť“. Neexistuje pravidlo, kedy tento stav môžete dosiahnuť, preto je potrebné byť v strehu a nebáť sa robiť veci iným spôsobom. Veď každý z nás je individualita.
Fotografie čo najskôr
Áno, toto je výsostné právo klienta, resp. zákazníka. Čo najskôr po skončení podujatia získať zábery! Je to pochopiteľné, veď klienti majú často striktne stanovené termíny v komunikačnej kampani. A preto používame – a dovolím si tvrdiť aj zneužívame – moderné prostriedky. Vytvoríme si sadu nastavení v post-produkčnom softvéri (presets, styles…) a jednoducho aplikujeme rovnaké nastavenia na všetky zábery. V prípadoch, ak klient vyslovene nevyžaduje napr. farebné fotografie, skúste si niektoré vybrať – urobiť trošku viac a urobiť to iným spôsobom. Prevod do čierno-bielej? Manažérska konferencia? Prečo nie! Nebojte sa toho. Pozor len na to, aby ste si vybrali správny záber, ktorému sa daná úprava hodí. Áno, toto môže mať dopad na čas, no skúste byť kreatívnejší a „vtesnať sa“ do termínov. Klientom môžete s týmito drobnými úpravami priniesť niečo viac ako očakávali, a je tu teda aj priestor na zvýšenie spokojnosti s vašou prácou.
Na portréty potrebujem drahé a veľké svetlá – na to nemám
Blbosť! Skúšali ste niekedy urobiť portrét s jedným zdrojom svetla? Nie? Ani neviete o akú zábavu prichádzate! Vystačíte si s jedným systémovým bleskom, difúznou doskou a s držiakom. Áno, je to také jednoduché!!! Odporúčam to všetkým začiatočníkom aj pokročilým ako jedno zo základných cvičení svietenia portrétov. Pokojne doplňte odraznú dosku, prípadne farebný filter (postačí farebná fólia z kancelárskeho obchodu) a fotografie dostanú ihneď iný rozmer. Samozrejme, môžu nastať situácie, kedy sa to aplikovať nedá, no neexistuje pravidlo, kedy sa to dá… To si jednoducho musíte odskúšať. Ja som pred nejakým časom absolvoval príjemné fotenie business portrétov, kde som, samozrejme, so sebou ťahal takmer celý ateliér (3x svetlo, softboxy, statívy, beauty dish, voštiny, komínky, plné auto…). A tipnite si, čo som nakoniec používal? Áno – práve jeden blesk a odraznú dosku. A výsledok? Spokojnosť klienta. Samozrejme, ja som spokojný nebol, lebo toľko techniky som musel voziť cez polovicu Slovenska. 🙂 Ale tomuto sa hovorí skúsenosť, ako všetci vieme.
Lenivosť negatívna a pozitívna
Ako vidíte, lenivosť je – aj nie je – zlá. Dôležité je však pracovať s ňou. Treba si veci zjednodušovať, no nesmieme upadnúť do veľkej pohody a rutiny. Skúšajme nové veci, posúvajme sa ďalej. Kreativita sa nám odvďačí. A samozrejme, na záver sa k našej spokojnosti pridajú aj spokojní klienti. Verte mi, s rutinou bojujeme všetci a netreba sa jej báť. Od rutiny k opätovnej zábave je totiž len krátka cesta!