Wildlife fotenie s Canon EOS 80D

0

Ťažký výber

Keď som sa pred dvoma rokmi rozhodoval, či nahradím Canon EOS 7D za ďalšiu APS-C zrkadlovku, prežíval som ťažkú dilemu! V tomto období boli novinky Canon Eos 80D a Canon 7D mark II. Obidve telá sa podobali parametrami starému 7-déčku, ale každé ponúkalo niečo iné. Prečo som sa rozhodol pre Canon EOS 80D? Pokúsim sa vám to vysvetliť v nasledujúcich riadkoch. .-)

Prvý dojem

Kedysi som vlastnil starý, ale veľmi dobrý a praktický fotoaparát Canon Eos 60D. Už na ňom ma nesmierne oslovil výklopný displej a od tohto modelu sa tento štýl ťahá cez 70D až po 80D. Unikátna vec. Fotoaparát je pomerne malý a spratný, naviac s vynikajúcimi funkciami. Má veľmi pekný, elegantný dizajn a veľmi dobre sa drží. Na prvý pohľad foťáku nič nechýba.

Canon EOS 80D | Canon EF 300/2.8 IS L USM II + TC 1.4 | 1/800s | F 5.0 |ISO 1000 | 420.00mm

Odolnosť

Daný model sa však nevyznačuje nejakou extra odolnosťou voči poveternostným podmienkam. Telo sa skladá z polykarbonátovej syntetickej živice so sklenenými vláknami, čo v praxi znamená slušnú odolnosť a nízku váhu. Z osobnej skúsenosti viem, že úplne bez problémov zvládne jemné kvapky a štandardné zaobchádzanie. Raz sa mi dokonca stalo, že som spolu s foťákom zmokol až do poslednej nitky. Na druhý deň som ho úplne bez problémov zapol a fotilo sa ďalej. Nechcem tvrdiť, že je odolný, ale skutočne niečo zvládne! Jediná vec, ktorá sa mi pri tomto materiáli nepáči je, že na najpoužívanejších miestach sa veľmi rýchlo rukami vyleští a potom vidieť opotrebovanie. Platí to aj v prípade, kedy fotoaparát toho nemá veľa „nacvakané.“ V skratke – na bežné používanie úplne postačí. A ak s telom fotograf netrieska, tak mu foťák bude slúžiť dlhé roky.

Displej

Tak, ako som spomenul už na začiatku, daný model disponuje výklopným dotykovým displejom, ktorý by som už prijal všade – bez ohľadu na triedu. Je to totiž vysoko praktické a návykové. Neraz sa mi totiž pri zachytávaní dobrého momentu stáva, že musím robiť krkolomné pohyby v náročných polohách. Ale ak model disponuje výklopným displejom, tak potom je to „easy.“ Sem – tam, keď chcem, aby bol záber presne zaostrený, použijem Livewiev. Keďže displej je plne dotykový a super citlivý, je možné fotografovať dotykom. Pri stláčaní spúšte v citlivých podmienkach je nutné rátať s otrasmi, ale cez displej môžeme snímať bez obáv. Rozmery disleja sú: 3.0 palcový s vysokým detailným rozlíšením. Výhodou výklopného displeja je aj ochrana pri prenose, jednoducho sa otočí smerom dovnútra a fotograf sa nemusí báť, že ho pri prenose poškodí.

Canon EOS 80D | Sigma 150-600/5.0-6.3 DG OS HSM C | 1/1000s | F 5.6 | ISO 400 | 324.00mm

Ovládanie

Ovládanie je pri tejto rade zrkadlovky robené veľmi jednoducho, ale osobne mi tam chýbajú dva základné a veľmi praktické voliče. Základné ovládanie – galéria, smerový volič, kruhový volič, kôš, približovanie záberov, je v miestach na palec. Ukazovákom ovládate AF, rýchlosť snímania, ISO, expozíciu, clonu, volenie režimu oblasti ostrenia a, samozrejme, spúšť. Podľa môjho názoru však dva voliče naozaj chýbajú. Namiesto smerového voliča pri volení ostriacich bodov joystick – a tlačidlo na 100% priblíženie záberu. Skutočne, v tomto prípade sa ostriace body volia niekedy dosť ťažko. S palcom musíme robiť neprirodzenú akciu a nemáme až takú dobrú kontrolu nad stabilitou fotoaparátu. Podobne po odfotení trvá veľmi dlho, kým priblížim a skontrolujem ostrosť. Na ľavej strane sa nachádza menu, info, volenie režimu a zapnutie alebo vypnutie foťáku. V tejto časti je už nutné použiť aj druhú ruku. Pevne verím, že do nového modelu Canon Eos 90D – ak niekedy vyjde – výrobca zakomponuje tieto dva moduly. Po stránke ovládania sa tak z praktického fotoaparátu stane ešte praktickejší.

Sériové snímanie

Parameter rýchleho snímania patrí medzi prvé pri výbere digitálnej zrkadlovky. A keďže som chcel fotografovať aktívne zvieratá, ktoré neustále vykonávajú nejakú činnosť, musel som to zohľadniť. Canon EOS 80D disponuje rýchlosťou 7 sním./s. Netvrdím, že je to nejako extra veľa, ale v podstate to úplne stačí – zachytil som tak naozaj pekné akcie. Samozrejme, že Canon 7D mark II je niekde inde – a vybrať ten najlepší z 10 záberov – je luxusnejšie. No uspokojil som sa aj s týmto a nemôžem povedať, že by ma to o niečo obralo. Aj v tichom režime – 3 sním./s. to úplne postačuje. Najkratší čas uzávierky je 1/8000s, čo je pri svetelných objektívov ideálne hlavne v zimnom období. Tento čas majú aj profesionálne telá.

Canon EOS 80D | Canon EF 300/2.8 IS L USM II | 1/1250 s | F 3.2 | ISO 500 | 300.00mm

Body po celom políčku

Model Canon EOS 80D má 45 bodov automatického zaostrovania krížového typu. V praxi to znamená, že aj ten krajný je rovnako citlivý, ako ten v strede. V praxi sa mi to naozaj osvedčilo. Nezaznamenal som žiaden rozdiel s ostrením – aj pri používaní úplne krajných ostriacich bodov. Škoda, že sa výrobca nerozhodol umiestniť do mechanizmu aj zmenšený bod, ako to má napr. Canon 7D mark II. Políčko bodu je pomerne veľké a najmä, keď som chcel „prestreliť“ cez trávu alebo konáre, tak sa fotoaparát nevedel zamerať na fotografický zámer. Často to zaostrilo na rušivé steblá či konáre. Keď som mu pomohol manuálne, potom to šlo. Túto vec som napr. pri Canon 7D mark II nezaznamenal. Jedno som si ale všimol pri obidvoch modeloch 7DII aj 80D  – niekedy nezaostrili nikam. Neviem, čo konkrétne malo na to vplyv, ale jednoducho mohol som hľadať bod ostrosti na fotke, no nenašiel som ho. A to aj v prípade, ak bol fotený objekt „odpichnutý“ od prostredia a ostriacemu mechanizmu nič nebránilo. Toto sa mi na APS-C stáva oveľa častejšie ako na FF. Prečo? Neviem. 🙂 Inak ale 80D veľmi spoľahlivo ostrí tam, kam má.

Canon EOS 80D | Canon EF 300/2.8 IS L USM II | 1/500 s | F 3.5 | ISO 1250 | 300.00mm

Obraz

V dnešnej dobe majú APS-C zrkadlovky veľmi dobré prevedenie obrazu. Aj za slabých svetelných podmienok dokážu vykresliť veľa detailov a úroveň šumu je v rámci znesiteľnosti. Prax mi ukázala použitie fotografie do ISO 2500. Pri takomto ISO sa obrázok dá ešte veľmi dobre spracovať a zachováva si dosť detailov. ISO 2500 je pre mňa ale skutočne hraničné. Veľkosť senzora je APS-C s rozlíšením 24.2 MP. V mojom rebríčku by úplne stačilo 18 MP a výrobca by mohol radšej zefektívniť podanie výstupu, ktorý je z Canon 7D mark II o trošku lepší. Ale ak porovnám výstup s minulým modelom 70D, až taký veľký upgrade to zas nie je. Oproti zrkadlovkám ako je 7D alebo 60D tak upgrade vrelo odporúčam, je to neporovnateľne lepší obraz.

Iba SD

Fotoaparát disponuje iba jedným slotom na pamäťovú kartu. Preto odporúčam kúpiť si ju s veľkou kapacitou a s vysokou rýchlosťou zápisu. Ja používam v tomto modeli SanDisk Extreme 32Gb s 90mb/s zápisom. Karta je dostatočne veľká, na štandardné fotografovanie úplne vyhovuje.

Canon EOS 80D | Sigma 150-600 / 5.0 -6.3 | 1/100 s | F 6.3 | ISO 1600 | 468.00mm

Hľadáčik

Canon EOS 80D ma hľadáčik so 100%-ným pokrytím záberu. Čo vidieť v ňom, tak to je v rámci rozmeru aj na fotke. Systém hľadáčika nie je ako pri Canon 7D mark II, kde je možné vidieť celé nastavenie fotoaparátu, ale poskytuje napr. vodováhu, mriežku alebo mihotanie objektu. Nie je to niečo, čo by som musel mať, ale určite poteší.

Záver

Prečo som sa teda rozhodol pre Canon Eos 80D? V prvom rade potešila cena, a keď som sa pozrel na parametre a praktické využite, bolo „vymaľované.“ Dotykový displej, 7 záberov za sekundu, tiché snímanie, obraz, veľkosť a váha ma presvedčili o tom, že tento fotoaparát bude na moju prácu úplne stačiť. Po dvoch rokoch fotenia som to ani raz neoľutoval! (Aj keď som testoval už spomínaný výkonnejší model Canon 7D mark II.) Jednoducho by som ho nazval: praktický solídny foťák za prístupnú cenu.

Vlastnosti a skúsenosti, ktoré som zaznamenal pri fotoaparáte Canon EOS 80D, sú len na základe toho, ako to vnímam ja. Poznatky sú určené tým, ktorí sa ešte rozhodujú a nikdy toto telo nemali v ruke.

Technické parametre: https://www.canon.sk/for_home/product_finder/cameras/digital_slr/eos-80d/
Odporúčaný obchod: https://www.aqt.sk/digitalne-zrkadlovky-canon/canon-eos-80d/

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X