Sony FX30 – najmenšia Cinema kamera od Sony

0

Chceš sa posunúť v tvorbe videa a chcel by si vlastniť nejakú filmovú kameru? Sony má vo svojej ponuke, vo svojej rade kamier Cinema aj lacnejšiu verziu filmovej kamery. Aká je Sony FX30 a v čom sa odlišuje od drahšieho modelu Sony FX3, alebo od obľúbenej bezzrkadlovky Sony Alpha A7s III? Má táto kamera nevýhodu, že má len APS-C snímač a v čom má zase výhody oproti obľúbenej Sony Alpha A7 III? Dokážeš s touto kamerou natáčať aj v nízkych svetelných podmienkach? Je vhodná táto kamera na natáčanie športu?

10-bitové nahrávanie

Sony FX30 je skrátka výborná kamera. Nahráva 10-bitové video, čo znamená, že nahráva 1024 x 1024 x 1024 farieb na jeden pixel. Oproti tomu, 8-bit nahráva iba 256 x 256 x 256 farieb na jeden pixel. 10-bitové video tým pádom nahráva 4-násobne viac farieb. V praxi sa tento rozdiel môže prejaviť napríklad pri fotení oblohy, kde sú rôzne prechody medzi modrou a farbou oblakov, prípadne aj v prechodoch medzi odtieňmi modrej farby, ktoré pri 8-bitovom videu nevyzerajú najlepšie. Pri 10-bitovom videu sú takéto prechody plynulé.

Pomôže to najmä v post procese, kedy 10-bitové video obsahuje viac informácií a je možné video oveľa viac upravovať. Pri nahrávaní 8-bitového videa sa odporúča čo najviac vecí vyriešiť pri natáčaní, aby obraz pri následnej postprodukcii nedegradoval.

APS-C senzor neuberá na kvalite videa

Spomínané nahrávanie videa v 10-bit je viac, než APS-C senzor, ktorým kamera disponuje. Ani filmové kamera sa nevyrábajú s Full frame snímačom, ale Super 35 mm. Pri porovnaní videa z tejto kamery a Full frame kamery nie je rozdiel bežným okom rozpoznateľný.

Výhodou menšieho senzora je aj finančná úspora, keďže objektívy pre APS-C senzory sú lacnejšie. Zároveň vďaka tomuto senzoru je ohnisková vzdialenosť násobená 1,5x, vďaka čomu je možné natáčať objekty aj z väčšej vzdialenosti. Pri násobenej ohniskovej vzdialenosti však môže vzniknúť aj opačný problém, ak kvôli menšiemu senzoru je fotografovaný objekt príliš blízko. Tento problém by sa mohol prejaviť najmä pri natáčaní v interiéri.

Tento problém by sa dal vyriešiť napríklad s objektívom Sony E PZ 10-20 mm f/4 G, ktorý má dostatočne široký záber a zároveň je malý a ľahký. Aj napriek pomerne vysokej clone má dobrú kresbu a obrazovú kvalitu. Automatické ostrenie funguje taktiež bezchybne. Tento objektív je vhodný aj na vlogovanie. Výborne funguje aj automatické zaostrovanie na kamere, ktoré stíha aj pri natáčaní športu či inej rýchlej akcie. Dokáže zaostrovať na oči, trackovať objekty a osoby alebo je možné zvoliť priamo na displeji bod, kam je potrebné zaostriť.

Sony FX-30 aj pre náročných

Kamera Sony FX-30 umožňuje nahrávanie v H.264, H.265 a obrazovými profilmi je identická napríklad so Sony A7S III alebo Sony FX3. Samozrejmosťou je nahrávanie do LOG-u, v prípade Sony do S-log. Rozlíšenie senzora je 20,1 Mpx pre video a 26 Mpx pre fotografiu, pretože aj táto cinema kamera vie vytvárať fotografie. Disponuje aj duálnym ISO, vďaka čomu obraz neobsahuje šum. Snímač kamery je osvetlený, ktorý nahráva do 6K rozlíenia a následne obraz komprimuje do 4K.

Umiestnenie tlačidiel je trochu odlišné ako pri fotoaparátoch Sony. Na tele kamery napríklad chýba prepínač AF/MF. Táto alebo akákoľvek iná funkcia sa dá priradiť k inému tlačidlu. Usporiadanie je taktiež trochu odlišné. Keďže sa jedná viac o kameru ako foťák, tak REC tlačidlo dominuje na vrchnej strane kamery a na tele napríklad nie je umiestnený ani hľadáčik. Celkovo je telo prispôsobené potrebám kameramanov.

Výborne funguje aj automatické zaostrovanie na kamere, ktoré stíha aj pri natáčaní športu či inej rýchlej akcie. Dokáže zaostrovať na oči, trackovať objekty a osoby alebo je možné zvoliť priamo na displeji bod, kam je potrebné zaostriť.

Sony FX30 má aj aktívne chladenie v podobe ventilátora a je možné ho nastaviť do automatického módu, alebo je možné ho ovládať manuálne podľa potreby. Kameru je však ťažké prehriať aj pri dlhšom a náročnom natáčaní. Nahrávanie je potom možné na pamäťové karty typu CFexpress alevo SD karty.

Opäť treba podotknúť, že APS-C senzor vôbec nie je prekážka. Ak by pre niekoho bola, môže siahnuť po Sony FX3, ktorá je však omnoho drahšia.

Sleduj naše video a dozvieš sa viac.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X