Sony World Photography Awards: Máme sa na čo tešiť

0

Svetová fotografická organizácia nedávno predstavila finalistov a fotografov zaradených do užšieho výberu v profesionálnej súťaži Sony World Photography Awards 2020. Tento rok prebehne už 13. ročník súťaže profesionálov, ktorého cieľom je oceniť výnimočné súbory diel za ich technickú  dokonalosť a sviežu retrospektívu súčasných tém. Víťaz ceny pre fotografa roku 2020 bude vybratý zo skupiny finalistov profesionálnej súťaže a predstavený 16. apríla počas ceremoniálu Sony World Photography Awards 2020 v Londýne. Do štyroch súťaží  ročníka 2020 bolo prihlásených viac ako 345-tisíc snímok z 203 lokalít a do 10 kategórií profesionálnych súťaží ich bolo prihlásených viac ako 135-tisíc, čo je doposiaľ najvyšší počet v histórii súťaže. V tomto roku bola predstavená nová kategória Životné prostredie, ktorá reflektuje rastúci význam tejto témy, ako v umeleckej fotografii, tak aj vo fotožurnalistike. Projekty tohtoročných finalistov sa zaoberajú celým radom tém, fotografických techník a prezentačných metód, venujú sa osobným námetom i pozorovaniu, prinášajú vynaliezavé prístupy k rozprávaniu príbehov a osvetľujú málo známe, ale zásadné problémy. 

Finalistami a projektami Sony World Photography Awards 2020 sú:

ARCHITEKTÚRA – ARCHITECTURE

Tvary a textúry sú kľúčovou témou abstraktných fotografií Josého De Rocca (Argentína) z cyklu Formalism, ktoré zachytávajú vzrušujúce exteriéry budov, rovnako je to tak pri projekte Štruktúry (Structures) Jonathana Wallanda (Veľká Británia), minimalistické čiernobiele série zobrazujúce moderné konštrukcie. Ľadový rybolov na zamrznutom jazere Winnipeg (Ice Fishing, Lake Winnipeg) Sandry Herber (Kanada) predstavuje rozmarné snímky farebných chát, ktoré sa v zime odrážajú na zamrznutom povrchu jazera. 

KREATIVITA – CREATIVE 

V diele Seeds of Resistance, ktorého autorom je Pablo Albarenga (Uruguaj), sú prepojené snímky krajín a území ohrozených ťažbou a priemyselným poľnohospodárstvom s portrétmi aktivistov bojujúcich za ich ochranu. V projekte Kill Me With an Overdose of Kindness skúma Dione Roach (Taliansko) na základe snímok uverejnených na sociálnych sieťach, chate a rozhovoroch cez Skype alebo WhatsApp spôsob, akým sa vzťahy a intimita prejavujú online. Séria Witness Objects Lukea Watsona (Veľká Británia) predstavuje snímky zhotovené za pomoci dierkových kamier. Ide o snímky historických objektov počas vojny v Bosne odfotografované týmito provizórnymi kamerami na miestach v blízkosti Sarajeva.

OBJAVY – DISCOVERY

V diele Invisible Wounds zafarbuje Hugh Kinsell z Cunninghamu (Veľká Británia) svoje snímky dočervena, aby priblížil utrpenie a strach spôsobený vypuknutím vírusového ochorenia Ebola v Severnom Kivu v Demokratickej republike Kongo, zatiaľ čo Mária Kokunová (Rusko) vo svojom projekte The Cave používa symboliku a alegórie na preskúmanie osobných tráum. Súbor Cast Out of Heaven Hashema Shakeriho (Irán) sa pozerá na životy tých, ktorí boli kvôli ekonomickému poklesu nútení opustiť Teherán a presunúť sa do neadekvátnych, štátom financovaných bytových projektov.

ŽIVOTNÉ PROSTREDIE – ENVIRONMENT 

Wahala od Robina Hinscha (Nemecko) dokumentuje ničivé účinky pokračujúceho úniku ropy a zemného plynu v delte rieky Niger. V súbore In Atlas from the Edge skúma Álvaro Laiz (Španielsko) koncept „prirodzenej symetrie“ ako ho vníma domorodá skupina Chukchi, ktorej tradičný životný štýl sa vyvíjal v nadväznosti na spôsob obživy. V súbore The Future of Farming Lucu Locatelliho (Taliansko) sú zobrazené vyspelé poľnohospodárske systémy z celého sveta, ktoré reflektujú možné riešenia budúceho nedostatku potravín.

DOKUMENT – DOCUMENTARY 

Didier Bizet (Francúzsko) rozoberá v sérii Baby Boom znovuzrodený fenomén, živú detskú bábiku, ktorá je predmetom zberateľskej vášne, používaná adoptívnymi rodičmi v príprave a staršími pacientmi, ktorí potrebujú spoločnosť. Portréty obyvateľov Hongkongu zranených počas protestov sú predmetom projektu autora Chung Ming Ko’s (Hong Kong) Wages of Hong Kong, zatiaľ čo Zhang Youqiong’s (Čína) v diele From ‘Made in China’ to ‘Made in Africa’ dokumentuje pracovníkov v Čínou financovanej firme Ethiopian Oriental Industrial Park, ktorá je kľúčovým podnikom v čínskej iniciatíve ‘Belt and Road Initiative’ na území Afriky.

KRAJINA – LANDSCAPE 

Projekt Torii od Haggarda Benherta (Nemecko) prináša fotografie budhistických a šintoistických chrámov po celom Japonsku, zatiaľ čo projekt New Home od Chang Kyun Kima (Kórea) sa skladá z fotografií japonských internačných táborov, v ktorých boli počas druhej svetovej vojny uväznené tisíce amerických občanov a obyvateľov japonského pôvodu. Projekt 596 Floriana Ruiza (Francúzsko) portrétuje neúrodnú krajinu Lop Nor, bývalé slané jazero v Číne, skôr používaného ako miesto na testovanie atómových zbraní.

SVET PRÍRODY A DIVOČINA – NATURAL WORLD & WILDLIFE

Masahiro Hiroike (Japonsko) zachytáva okúzľujúce svetielka svetlušiek v lesoch Tottori v Japonsku v Himebotare. V projekte Macro používa Adalbert Mojrzisch (Nemecko) techniku makro objektívov na detailné zobrazenie zložitých farieb a vzorov očí hmyzu a obojživelníkov. Séria Pangolins in Crisis Brenta Stritonema (Juhoafrická republika) sa zameriava na nezákonné obchodovanie so šupinavcami, cicavcami , ktorí sú najčastejšími obeťami nelegálneho obchodu so zvieratami a na úsilie vynakladané na ich záchranu.

PORTRÉTY – PORTRAITURE 

V súbore Passengers zachytáva Cesar Dezfuli (Španielsko) šokujúce portréty migrantov zhotovené v roku 2016, kedy prvýkrát dorazili na európske pobrežie, ktoré dáva do kontrastu so snímkami z neskoršej doby. Ukazuje tak osobnosť i premenu, ktorou títo ľudia prešli. Séria Unsung Heroes od Denise Rouvrea (Francúzsko) predstavuje portréty a trýznivé príbehy žien, ktoré sa stali obeťami násilia. Séria Ukrainian Railroad Ladies Sashu Maslova (Ukrajina) zobrazuje ženy, ktoré pracujú ako staničná ochranka a skúma ich sociálne roly ako symbol kontinuity v krajine zničenej vojnou a politickými otrasmi.

ZÁTIŠIE – STILL LIFE

Projekt Disassembled Memory je súbor fotografií zobrazujúci rozobrané časti Fangbin Chenovho (Čína) detského bicykla v snahe znova vyvolať a uchovať spomienky z tejto doby. V ďalšom projekte s názvom Plexus sa Elena Helfrecht (Nemecko) ponorí do archívu svojej rodiny, aby preskúmala účinky dedičnej traumy a kolektívnej pamäte. V súbore IMMORTALITY, INC. sa Alessandro Gandolfi (Taliansko) vydáva do výskumných laboratórií a inštitúcií, aby dokumentoval procesy a objekty, ktoré predstavujú pokrok modernej vedy v jej úsilí o prekonanie smrti.

ŠPORT – SPORT

Wrestling sa stal športom číslo jeden v Senegale a je tiež prostriedkom sociálneho vzostupu, ktorý je stále obostretý tradíciami a rituálmi. Projekt Senegalese Wrestlers Angela Lopeza Sota (Španielsko) skúma tieto praktiky prostredníctvom fotografií mladých zápasníkov počas tréningu. Séria Dives Andreu Staccioli (Taliansko) zase predstavuje poetické portréty športovcov počas ponoru na majstrovstvách sveta v potápaní v Gwangju. Lucas Barioulet (Francúzsko) sa v sérii snímok The Long and Difficult Path of the Mauritanian National Women’s Football Team zaoberá výzvami a kultúrnym napätím, ktorým čelia hráčky futbalu v Mauritánskej islamskej republike.

O SÚŤAŽI SONY WORLD PHOTOGRAPHY AWARDS

Celosvetovo uznávaná súťaž Sony World Photography Awards, ktorú organizuje Svetová fotografická spoločnosť (World Photography Organisation), je jednou z najdôležitejších celosvetových udalostí v kalendári fotografov. Táto súťaž, do ktorej je možné sa prihlásiť zadarmo,  tento rok vstupuje už do svojho 13. ročníka. Je celosvetovým hlasom fotografie a prináša úplne zásadný pohľad na súčasnú fotografiu. Ako pre etablovaných, tak i pre začínajúcich fotografov ponúka táto súťaž prvotriedne možnosti ako môžu svoju prácu zviditeľniť. Súťaž okrem toho udeľuje ocenenia najvplyvnejším umelcom sveta, ktorí s fotografickým médiom pracujú a to vo forme ceny za mimoriadny prínos fotografii. Medzi jej držiteľov sa v uplynulých rokoch zaradili napríklad Martin Parr, William Eggleston alebo Nadav Kander. V rámci súťaže sa počas prestížnej každoročnej výstavy v londýnskej galérii Somerset House predstavia svetu diela víťazov i práce fotografov, ktorí sa umiestnili v užšom výbere. Vstupenky na výstavu si môžete zarezervovať na stránkach worldphoto.org/sony-world-photography-awards-exhibition

 

 

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X