Športová reportáž – trpezlivosť ruže prináša

0

Ako postupovať a tvoriť reportáž – takúto tému sme vám nedávno priniesli vo výbornom článku v našom magazíne. Dnes vám povieme viac aj o špecifikách športovej reportáže. Poďme ale od začiatku a stavajme na základoch, ktoré už poznáme. (pekné zhrnutie od kolegyne nájdete v tomto článku :-))

Športové podujatie okom laika – nešportovca

Je jasné, že každý športový event má svoje špecifiká a bude mať rôzne trvanie a zameranie. Vo všeobecnosti to vieme zjednodušiť ako: „nejaký druh športu, počas nejakého časového obdobia, na nejakom mieste“. Príkladov je, samozrejme, veľa. Pokúsim sa teda rozvinúť túto jednoduchú definíciu trochu podrobnejšie. Športovci budú súperiť o víťazstvo – toto je celý zámer podujatia. Budú mať zápolenie v istej disciplíne a budú súperiť na nejakom mieste. Môže sa tak diať v interiéri, alebo v exteriéri. Zápolenie bude prebiehať vo vymedzenom časovom rozsahu. Zbalím techniku, dostavím sa na miesto, nafotím a idem domov, alebo na „kafe“ – oddýchnuť si po ťažkom dni.

Prečo je športová reportáž veľmi špecifická?

Športovec musí na dosahovanie svojich cieľov vynaložiť veľké úsilie. A ako sa to prejaví? Tipujete správne – v emóciách! Nebudete tomu veriť, ale aj pri takom športe, ako je napr. maratón, sa nájde neskutočné množstvo emócií. Odhodlanie, sklamanie, vyčerpanie, porážka, víťazstvo… Toto sú všetko pózy a emócie, ktoré sú práve pri športe nestrojené, prirodzené a neopakovateľné. A vy musíte byť pri tom! Nezabúdajte – emócie nájdete nielen v cieli, ako je to napríklad pri behu, plávaní, či motošporte. Všimnete si ich určite aj na trati a na ihrisku. Z tohto nám teda vyplýva viacero ponaučení, resp. dobrých rád. Spoznajte šport, ktorý sa chystáte fotografovať! Záberov je plný internet a preto môžete nájsť nejakú inšpiráciu. Buďte stále pripravení reagovať, lebo ten moment sa už určite nezopakuje.

Vždy pripravení

Veľmi dobre si spomínam na svoju prvú reportáž. Bolo to pred pár rokmi, keď som ako úplný začiatočník dostal príležitosť nafotiť bežecké preteky v krásnom prostredí v Nízkych Tatrách. Ako  vášnivý turista som sa zodpovedne pripravil – spoľahlivá obuv, rezervné oblečenie a pitná voda. Aha, zabudol som – zbalil som si aj fotoaparát a nejaké objektívy. Žiadnu inú prípravu som si neurobil. Veď mám fotoaparát, nafotím to! Úprimne, po prvých záberoch som pochopil, ako kruto som sa mýlil! Pobehoval som totiž z miesta na miesto a nevedel som vyhodnotiť, čo hľadám, a čo chcem fotiť. Nakoniec som zmeškal štart a tak mi pár záberov uniklo. Verte alebo nie, organizátor krátko po štarte prišiel za mnou, či mu neviem skopírovať prvé fotky, aby publikoval príspevok na sociálnej sieti… Sklamanie bolo drvivé. Hlavu hore, budem si dávať pozor. Nejdem ďalej opisovať priebeh tohto tragického dňa, ale zlyhaní bolo viac. Našťastie sa mi predsa len podarilo spraviť aj niekoľko skvelých a emotívnych záberov. A aké ponaučenie plynie z takéhoto zlyhania? Okrem znalosti samotného športu, sa musíte dôsledne pripraviť aj na požadovaný obsah. A je jedno, či fotíte pre radosť, alebo pre klienta.

Čas nie je nepriateľ, ale nástroj

Čas plynie ako voda a celodenný event zbehne tak rýchlo, že si to ani neuvedomíte. Preto je veľmi dôležité správne si načasovať celé fotenie. Základom je prísť na podujatie v dostatočnom predstihu. Prečo? Musíme si predsa miesto konania obhliadnuť. Potrebujeme vedieť, kde sa bude fotiť, kedy sa podujatie reálne začína a kedy sa ukončí. To znamená, kedy a kde príde na rad aj odovzdávanie cien, vyhlásenie víťazov, či tlačovka. Okrem prípravy techniky, je toto podľa mňa aspekt, ktorý by ste nemali nikdy podceniť. Nie je totiž nič horšie, ako keď prídete neskoro a klient vás bude nervózne hľadať, lebo očakáva pár záberov areálu pred podujatím. Počítajte s tým, že na mieste je potrebné byť niekedy aj o dve hodiny skôr. V pokoji si pripravíte ilustračné zábery z posledných príprav, areálu a partnerov podujatia. Dochvíľnosť je dôležitá! Rovnako aj časový plán a neustále sledovanie priebehu eventu. Nie vždy totiž ide všetko podľa predpokladov a event sa môže dostať do sklzu. Musíte byť neustále v strehu, fotiť, dávať pozor na pretekárov a neprekážať. Pri hokeji je to niekedy zápas o život. Letiace puky urobia síce príjemný vánok vo vlasoch, no dokážu spôsobiť aj ťažké zranenia. Náročné? Áno – a veľmi! Ale to je ten správny adrenalín, ktorý ma ženie vpred a „hecuje“ robiť reportáže aj naďalej. Nezabúdajte teda byť včas na mieste, v strehu a buďte flexibilní.

Buďte kreatívni

Pri všetkých aspektoch, ktoré musí športový fotograf brať do úvahy, je často zložité myslieť aj na kreatívnu stránku veci. Toto chce len cvik. Ja osobne patrím k ľuďom, ktorí sa často a intenzívne stresujú. V praxi to znamená, že v momente, kedy potrebujem byť najviac sústredený na fotografovanie, sa dostaví stres. Či všetko stihnem, či budem na správnom mieste, či nezlyhá technika, či sa nepošmyknem a neutopím celú techniku vo vode…. a dosť!  S týmto je potrebné pracovať. Mne veľmi pomáha, ak prídem na miesto skôr, pustím si do slúchadiel nejakú príjemnú hudbu a uzavriem sa do „bubliny“. Vnímam len seba, okolie a zameriam sa na to, čo potrebujem dosiahnuť. Každý si musí nájsť vlastný spôsob, ako odfiltrovať zbytočné externé faktory a tak sa zamerať na cieľ – nafotiť unikátne zábery. Nebojte sa experimentovať, používajte neobvyklé uhly, techniky, alebo pomôcky. Na jednom z letných eventov sa kolega rozhodol na svoju ultramodernú profi zrkadlovku nasadiť staré manuálne sklo. „Challenge accepted“ – pridal som sa aj ja! A fotili sme len a výhradne s manuálnymi sklami. Ručne riadiť expozíciu a ostrenie bolo najskôr ťažké, ale neskôr sa dostavila úplná pohoda a istota. Strach je síce nepriateľ, ktorého nie je dobré úplne eliminovať, ale je potrebné s ním pracovať. Len takto sa dokážete učiť nové techniky a posúvať hranice vlastnej kreativity.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X