Stop rozmazaným fotografiám

blur abstract people background with defocused lights
2

Stabilizátor obrazu je v dnešných moderných fotoaparátoch už samozrejmosťou. Aj napriek jeho prítomnosti však často pri fotení sledujeme vznik rozmazaných záberov, ktoré sú absolútne nepoužiteľné. Viete, čo je najčastejšou príčinou obrazovej neostrosti? Otrasy fotoaparátu spôsobené jeho zlým držaním. Ako teda fotiť tak, aby ste riziko obrazovej neostrosti znížili na minimum?

Zistite expozičný čas, počas ktorého dokážete držať fotoaparát v ruke bez pohybu

Na to, aby bol fotoaparátom vykreslený daný obraz, potrebuje určitú dobu. Tú nazývame expozičný čas. Jeho trvanie je rôzne a pri digitálnych zrkadlovkách aj manuálne nastaviteľné. Strednú hodnotu predstavuje čas okolo 1/30s, s ktorým je odporúčané začať fotiť. Expozičný čas je veľmi prepojený s clonou a spoločne ovplyvňujú svetlosť záberov. Ak je príliš krátky, sú vyžadované dobré svetelné podmienky a pri ich zabezpečení vznikajú vysoko ostré zábery. V dlhších expozičných časoch je zas ideálne fotiť za zlých svetelných podmienok, napríklad večer alebo v noci, čím zabezpečíte väčší prienik svetla a vznik jasnejších záberov. Pri fotení s vyššími expozičnými časmi cez deň sa odporúča použiť väčšie clonenie.

Nastavenie správneho expozičného času môže byť teda hotovou vedou a ešte väčšou je poznať ten expozičný čas, počas ktorého dokážete držať v ruke váš fotoaparát pevne a bez pohybu. A práve to je jedným zo základov prevencie voči rozmazaným záberov. Ak je expozičný čas dlhší, ako toto držanie v ruke zvládate, mali by ste použiť statív.

Maximálna sústredenosť je zárukou kvalitných fotografií

Počas fotografovania je potrebné byť sústredený, inak sa s kvalitnými zábermi môžeme rozlúčiť. Sústredenosť môžeme rozdeliť na tri oblasti – správny postoj, koordinácia dýchania a ideálne držanie fotoaparátu.

Ideálna poloha tela

Počas fotenia je potrebné byť vo vzpriamenej vystretej polohe. Pokrčená môže byť mierne jedine hlava a krk, a to pri fotení prostredníctvom hľadáčiku. Ak obraz vidíte na displeji, ostaňte vzpriamený.

Koordinácia dýchania

Otrasy fotoaparátu do obrovskej miery ovplyvňuje aj dýchanie a jeho zlá koordinácia. Ak ste preto zadychčaný, kvalitnú fotku nemôže očakávať. Vo všeobecnosti sa odporúča pred stlačením spúšte nadýchnuť.

Správne držanie fotoaparátu

Najdôležitejšou časťou sústredenosti je správne držanie fotoaparátu. Samozrejme, každý fotoaparát je inak tvarovaný, má iné línie, inak naznačené body na úchop. Všetky však majú spoločné základné pravidlá ich držania.

Ak fotíte kompaktným fotoaparátom, držte ho vždy v pravej ruke a ľavou rukou ho podoprite za jeho dolnú konštrukciu. Lakte sa snažte mať čo najviac pri teleukazovák pravej ruky pripravený na spúšti. Pri fotení s hľadáčikom cez displej majte ruky mierne vystreté, avšaklakte musia stále ostať pri tele. Inak platia rovnaké pravidlá. Vždy sa vyhýbajte držaniu fotoaparátu jednou rukou, postoju s rukami na široko či s vystretými rukami.

V prípade, že fotíte zrkadlovkou, využite rovnaký úchop s tým rozdielom, že ľavú ruku majte pod objektívom vždy nachystanú na ovládanie zoomu a hľadáčik pri nadočnicovom oblúku, ideálne oň opretý. Ak fotíte na výšku, fotoaparát chyťte podľa opísaných pravidiel a potom ho spoločne s lakťami otočte o 90°. Samozrejme len v prípade, že je to možné. Inak sa musíte spoľahnúť na polohu, ktorá vám je najpríjemnejšia a máte pocit, že v nej dokážete držať fotoaparát čo najstabilnejšie.

2 Komentárov
  1. Peter povedal(-a)

    Čo je vyšší expozičný čas?

    1. Peter Brichta povedal(-a)

      Dobry den, vyssi cas (pripadne oznacovane aj ako kratsi cas) zalezi vzdy na danych podmienkach a vasich zameroch s fotografiou. Vseobecne mozem vsak povedat, ze sa jedna o casy ktore su kratsie ako 1/1000. cize 1/1250, 1/2000,…

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X