Top 10 objektívov pre Canon full-frame zrkadlovky

0

Priznajme si to! Kto z nás by nechcel držať v ruke tie najkrajšie objektívy? Biely poťah, svetelnosť 1.8… Každý fotograf túži po tom najlepšom, čo môže mať. Aj ja sám som si toho za 11 – 12 rokov fotenia nakúpil dosť. Neskôr vďaka spolupráci s Canonom mi prešlo cez ruky asi všetko, čo má firma v ponuke. Verím, že vás poteší môj osobný „top-zoznam“ objektívov

  1. Canon EF 24-70 f/2.8 L USM II
  2. Canon EF 70-200 f/2.8 L USM IS II
  3. Canon EF 100 f/2.8 L IS USM Makro
  4. Canon EF 85/1.4 L IS USM
  5. Canon EF 35 f/1.4 L USM

Ako vidíte, všetko som držal v štandardnom ohnisku. Žiadne extrémne, ani ultraširoké teleobjektívy. Toto sú objektívy, ktoré fotograf potrebuje na špecializované fotenie. Vysvetlím vám, samozrejme, môj výber.

Objektívy 24-70 a 70-200 mám nasadené na fotoaparátoch asi nonstop. Ich univerzálnosť, svetelnosť, ostrosť a rýchlosť mi totiž umožňujú pracovať v akýchkoľvek podmienkach. Či už fotím šport, reportáž, event, reklamnú kampaň, kedysi aj svadbu, tak viem, že na tieto objektívy sa môžem spoľahnúť a prenesú mi na snímač perfektný obraz. Tieto objektívy sú vo verzii II. Ich predchodcovia boli dobrí, ale mali nedostatky najmä v ostrení. Verzie II. sú po kalibrácii front a back focusu žiletkovo ostré – už na plne otvorenej clone!

Ďalší môj využívaný objektív je 100-vkové makro. Objektív primárne určený na fotenie makra, no zároveň aj na 50mpx Canon 5Ds R dodá taký obraz, ako žiaden iný objektív! Teda skoro žiaden… Ďalšie dva mu silno konkurujú. Stovku makro som si obľúbil práve pre veľmi kvalitný obraz. Detaily, kontrast a farby, ktoré prenesie, sú naozaj niekde inde! A tak s ním veľakrát fotím aj šport, portréty a dokonca aj eventy. A, samozrejme, najkrajšie začne pracovať v štúdiu, na to však bol vytvorený. Musíte však rátať s neštandardným ohniskom a na prácu s ním si treba trošku zvykať.

Posledné dva objektívy, žiaľ, nevlastním. Ako sa vraví, peňaženka nepustí. 🙂 A už vôbec nie na doplnkové objektivy, ktoré používam na oživenie galérie. Mal som ich však párkrát zapožičané na testovanie a súkromné zákazky. Oba objektívy sú pomerne nové a dovolím si teda povedať, že je to optická špička. Asi ako jediné dokážu konkurovať aj stovkovému makru. Keď si pozriete staršie recenzie aj s fotkami,  určite mi dáte za pravdu. Kresba, ostrosť, kontrast, farby…!

Žiaľ, rodinný rozpočet, resp. účtovníčka naozaj nepustí a preto treba hľadať iný spôsob. Existuje veľa výrobcov tretích strán – napríklad Sigma alebo Tamron – a ponúkajú príjemné alternatívy za zlomkové ceny. Tamron 70-200 f/2.8 G2 som však držal v ruke iba verziu Nikon, takže som to nemohol porovnať. Tretie strany však často majú problém v komunikácii s telom, a preto som si do môjho alternatívneho výberu vzal iba veci od Canonu.

Nech sa páči, tu je zoznam!

  1. Canon EF 24-70 f/4 L IS USM
  2. Canon EF 70-200 f/4 L USM
  3. Canon EF 24-70 f/4 L IS USM
  4. Canon EF 85 f/1.8 USM
  5. Canon EF 35 f/2.0 IS USM

Ako prvú alternatívu tu máme 70-200 a Canon robí hneď niekoľko verzií. EF 70-200 f/2.8 L bez IS, EF 70-200 f/4 L IS a 70-200 f/4 bez IS. Všetky tieto objektívy som mal v rukách a 2.8 bez IS som niekoľko rokov aj vlastnil. F4 bez IS som mal niekoľko mesiacov testoval a IS-ko ma nijako nenadchlo.

Čo si teda vybrať?  f/2.8 by som uprednostnil pre ľudí, ktorí naozaj potrebujú clonu 2.8. Ak pravidelne fotíte v tmavých priestoroch – sálové športy, konferencie a podobne, potom choďte do toho! Ostrenie má rýchle a keď pricloníte na f/3.2, tak kresba je už celkom pekná.

Dvojkilo, ako sa hovorí 70-200 vo verzii f/4 IS, by som neodporúčal asi nikomu. Kresba, rýchlosť a presnosť tohto objektívu ma neoslnila. Ako-tak to začína byť dobré až na clone f/6.3.

Takže možno do štúdia…

Mojím favoritom na alternatívu je však Canon EF 70-200 f/4 L USM. Objektív za zlomok ceny! Krásna kresba, veľkosť, presnosť a kontrast! Tu Canon urobil veľký „preklep“ a f/4 bez IS je naozaj kvalitnejšia ako stabilizovaná verzia. Skoro ako kedysi pri 70-200 f/2.8 prvej verzii!

Druhý objektív, ktorý mam nasadený takmer nonstop, je Canon EF 24-70 f/2.8 L USM II. Opäť raz je tu veľa výrobcov, ale aj samotný Canon ponúka k tomuto objektívu alternatívy. O plastovej hračke 24-105 STM sa nemusíme ani rozprávať. Čo je však zaujímavejšie – sú dve rôzne alternatívy! Canon EF 24-70 f/4 L IS USM. Mladšieho brata s horšou svetelnosťou vybavili navyše stabilizátorom a málo ľudí vie, že aj makro modom. Stačí nazoomovať na 70mm, zatiahnuť prepínaciu páčku a objektív pretočíme ešte ďalej. A v momente sme v makre! A mať štandardný objektív s možnosťou makra na počkanie? Predstavte si to na svadbe – máte dva objektívy v jednom!

Ku stovkovému „makráču“ sa mi však veľmi ťažko hľadá alternatíva. Je to objektív, ktorý vlastnosťami ponúka niečo podobné ako Canon EF 100 f/2,8 USM Makro. Bez IS a bez L. To je, žiaľ, asi jediná alternatíva, aj keď nie s najlepším výstupom. Vrátim sa ešte k odstavcu vyššie – Canon EF 24-70 f/4 má makro mód. Takžie o štandardnom objektíve máme asi rozhodnuté!

A na záver dve moje obľúbené hračky. 🙂 Alternatíva k 85 a k 35. Pri 85mm ohnisku je to pomerne jasné – tretinová cena a podobná svetelnosť. Samozrejme, rozprávame sa o Canon EF 85 f/1.8 USM. Objektív, ktorý ma dokonca aj každý profesionál. Ostrosťou a kontrastom k 1,4 bratovi je neporovnateľný a rovnako má aj jemnú (resp. výraznejšiu) aberáciu. Ale aj napriek tomu ho používam doteraz.

Pri 35mm ohnisku mi to trvalo dlhšie, nájsť nástupcu bolo problematické. Až kým sa mi nedostal do rúk Canon EF 35 f/2.0 IS USM! Objektív, o ktorom som dlho ani netušil, že ho Canon vyrába. A to bola chyba! Malá veľkosť, tretinová cena, skoro žiadna aberácia, perfektná kresba a ako bonus stabilizátor. Priznám sa, že s radosťou oželiem na doplnkovom objektíve zhoršenú svetelnosť o 1EV. Stále je to o 1EV lepšie ako objektív s f/2.8.

 

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X