Vodoznak na fotografiách

3

Sociálne siete a smartfóny sa postarali o extrémny boom v počte fotografií, ktoré každý deň zaplavujú internet. Do mobilných telefónov sa dnes montujú také kvalitné čipy, že fotografom už môže byť asi naozaj každý. 🙂 Aj preto sú facebook, či instagram doslova „zaspamované“ snímkami od výmyslu sveta. Poviem vám pravdu, ja ako fotograf sa z toho naozaj teším. Veľkú časť vecí si totiž dokážu klienti nafotiť aj sami, ale zároveň vďaka obrovskému množstvu „digitálneho balastu“ vyniknú kvalitné zábery od skutočných fotografov.

Sociálne siete majú však aj iný dopad na prácu fotografa. Dnes je totiž až extrémne jednoduché niekomu vydarený záber ukradnúť a vypublikovať ho ako vlastný. Existuje, samozrejme, zákon, že autorstvo sa vždy musí uvádzať, ale v praxi je nereálne všetko kontrolovať. Veď na sociálne siete sa denne pridá niekoľko miliónov až miliárd fotografií. Len veľmi málo stránok a ešte menej ľudí pritom označí na zábere pravého autora. Alebo je fotka už toľkokrát zdieľaná, že ho jednoducho nedokážete nájsť. S tým sa dá bojovať pomocou vodoznaku, čiže watermarku.

O jeho správnom použití sa medzi fotografmi veľa diskutuje. Ľudia totiž majú pocit, že ak sa na nejakej fotke – napríklad z koncertu, alebo zo športového podujatia nájdu, môžu si ju privlastniť. Vodoznak jednoducho orežú a fotku začnú zdieľať. Ak tomu ako fotograf chcete zabrániť a dáte vodoznak príliš výrazný, pôjdete sami proti sebe. Doslova si totiž „zabijete“ celú emóciu z fotografie. Čo sa s tým dá robiť?

Watermark – áno alebo nie?

Jedna skupina fotografov je zástancom vodoznaku, druhá patrí k jeho odporcom. Priznám sa, že je patrím do tej druhej. A mám na to niekoľko dôvodov. Hlavný je, že mi to vizuálne kazí fotku. Pozrite sa na to sami – jedna je s watermarkom a druhá bez neho. Dal som si spraviť decentné logo, ale aj tak hlasujem za záber bez neho. Nech robím, čo robím, vodoznak mi tam jednoducho prekáža. Myslím si, že fotografiu znehodnocuje. Ak by som tam dal – ako niektorí fotografi – logo, ktoré bude ešte výraznejšie, efekt bude oveľa horší. Watermark podľa mňa nesmie „biť“ do očí. Ja ho teda na mojich fotografiách radšej nepoužívam.

Ako zabránite krádeži fotografií

Ako sme si už povedali, dnes je takmer nulová šanca na to, aby ste zabránili krádeži vašich fotiek. Museli by ste kontrolovať každý deň, či sa náhodou neobjavili niekde na sociálnej sieti a na to čas nikto nemá.

Problém sa dá vyriešiť napríklad skrytým logom. Spoločnosť exif.co ho dokáže nejakým zázračným spôsobom, priznám sa, že neviem celkom presne akým, dostať do vašej fotografie. Logo v skutočnosti nevidíte, zobrazí sa totiž až v prípade, že fotku chcete uložiť do svojho počítača, alebo z nej chcete urobiť screenshot.

Zníženie rizika

Boj s kradnutím záberov je komplikovaný, no nie je márny. Vieme totiž aspoň znížiť riziko toho, že sa tak stane. Vy sami, ako fotografi, dokážete spraviť isté obmedzenia.

Najdôležitejší bod je asi správne vyplnenie metadát. Priamo vo fotoaparáte, alebo v ľubovoľnom editore si môžete vypísať autora fotografie. Takto zabezpečíte, že vaše zábery budú mať v metadátach v IPTC profile, zapísané údaje autora.

Každý redakčný systém, noviny alebo aj weby, ktoré bežia na wordpresse, automaticky dokážu tieto dáta prečítať a vyplnia ich k fotografii. A nielen to! Do IPTC viete doplniť aj kto je na fotke, vložiť tam kontakt na svoj web, či telefón. Uľahčíte takto prácu niekomu, kto by rád vašu fotografiu využil legálne.

Druhý dôležitý bod je rozlíšenie. Na web, alebo na modrú sociálnu sieť, nemá zmysel dávať plné rozlíšenie. Facebook si to totiž sám zmenší a stratí sa kvalita. A kým sa vám na vlastnom webe načíta „fullsize“, tak návštevníka prestane baviť čakanie a odíde. Takže na vlastný web vám určite stačí rozlíšenie 1200px dlhšia strana. A to isté platí pre sociálne siete.

Ďalšia možnosť sú rôzne „plug-in“ na webové stránky. Napríklad zákaz pravého tlačidla myši cez javascript. Môžete použiť aj iný skript, vďaka ktorému sa po pokuse o uloženie fotografie „zlodejovi“ uloží len biela plocha, prípadne sa do záberu pri ukladaní vloží watermark. Možností je naozaj veľa. Tí šikovnejší to vždy budú vedieť nejako obísť, ale minimálne takto znížite šancu na krádež vašich fotiek.

S pomocou jednoduchých trikov teda dokážete efektívne obmedziť zneužitie vašich fotografií.

 

3 Komentárov
  1. Aleš Tvrdý povedal(-a)

    Ďakujem za super článok.
    Téma vodoznak bude asi navždy diskutabilná a staviať proti sebe dve skupiny.
    Zástancov a odporcov 🙂

  2. Rob Piroska povedal(-a)

    Ja preto fotím do RAW a dávam na JPG vodoznak. Keď sa obavia (a mne sa to na Slovensku stalo už niekoľko krát) moje fotky v novinách (s orezaným vodoznakom) alebo sú publikované na internetových stránkach bez môjho povolenia a často bez udania zdroja alebo autora, vždy sa slušne opitám či vlastnia aj RAW (originál) verziu. Zatiaľ si vždy uvedomili, že porušili autorský zákon a napravila to (niekedy aj s ospravedlním) V zahraničí nikoho nenapadne neuviesť autora, no na Slovensku je to tak! Musíme byť dôsledný a vyžadovať to. Však sa to niekedy naučia snáď. Rob Piroska

  3. Robo povedal(-a)

    Super clanok. Mne sa uz tiez stalo, ze niekto pajcol moju fotku. Da sa vodotnak nastavit aj vo fotoaparate? A ak ano, akym sposobom.
    Dakujem za radu

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X