Za málo peňazí, veľa muziky: Lensbaby Composer 2

0

Ľudské oko je skutočne pozoruhodný orgán. Šírka jeho záberu je ekvivalentom 50 milimetrového objektívu na Full frame snímači. K tomu, prečo to sem píšem sa ešte dostaneme. Ak ťa úvodné vety zaujali, poďme viac do hĺbky. Fovea, alebo po Slovensky, „ústredná jamka“ sa nachádza v oku, v strede nášho zorného poľa. Zaberá síce len 5 % povrchu oka, ale až 50 % prednej zrakovej kôry v mozgu musí spracovávať práve tých 5 % z povrchu oka. Sem by sa hodilo známe meme „to mi nejako nevychádza“, ale pokračujme ďalej. Len 5 % z obrazu vidíme ostro, zvyšných 95 % periférneho videnia vidíme rozmazane. Má to svoje evolučné dôvody, o tom sa tu však nejdem rozpisovať. Pri troche fantázie asi už tušíš, k čomu chcem tento objektív prirovnať.

Doplnkový objektív, ktorý ozvláštni tvoje zábery

Objektív, o ktorom bude dnes reč som si vybral ako doplnkový, resp. efektový objektív k natáčaniu dokumentárneho filmu. Pri produkcii sme cestovali po Slovensku, ale zavítali sme aj na Island, do Holandska či Nemecka. Okrem klasického setu zoomových objektívov DZO Pictor Zoom (12-25 mm, 20–55 mm, 50-125 mm) som chcel niektoré zábery vizuálne ozvláštniť, a dať im výrazný štylizovaný look.

Počas prípravy filmu som si na takýto účel zvolil objektív Lensbaby Composer 2. Plusom tohto objektívu je jednoznačne dosiahnuteľný efekt, cena a v neposlednom rade rozmery, keďže sme sa často presúvali a každý gram v batožine sa počítal. Objektív som mal po celý čas nasadený na kamere RED Komodo, ktorá disponuje Super35 čipom. S kompatibilitou nebol problém, keďže objektív je schopný pokryť od Full frame cez APS-C, až po 4/3 čip. Vďaka RF bajonetu na kamere som nepotreboval ani žiadnu redukciu.

Vysoká svetelnosť a prekvapivá kvalita

Lensbaby Composer 2 má 12 lamelovú clonu, čo pri minimálnom clonovom čísle t/2.5 vytvára krásny, a pre mňa viac ako želaný efekt. Pri vyšších clonových číslach sa efekt stráca a tým sa stráca aj význam objektívu. Clonu vyššiu než 4 som asi ani nepoužíval. Určite odporúčam mať po ruke aj ND filter so 46 mm závitom. Bez neho budeš totiž v exteriéri stratený. V balení sa nachádza aj 9 magnetických diskov, ktoré ak si umiestniš na predný člen objektívu, dodávajú rozostrenej časti obrazu jedinečný efekt (napr. hviezdička, gobo, …) Ja osobne som ich nepoužíval, pretože si myslím, že efekt objektívu je dostatočný aj bez týchto diskov.

Technickými informáciami ťa tu nudiť nebudem, tie si zvládneš jednoducho dohľadať, takže poďme rovno k používateľským skúsenostiam. Pri cenovke okolo 400 € som neočakával nejakú ohromujúcu kvalitu. Na moje príjemné prekvapenie má Lensbaby Composer 2 presnú a peknú kresbu a rozostrené časti schovávajú prípadné nedokonalosti. Nepozoroval som ani žiadnu chromatickú aberáciu, alebo iný neželaný optický defekt. Podanie farieb je verné a nemal som problém kombinovať zábery pri použití viacerých objektívov.

Konštrukcia už tak kvalitná nie je

Samotné telo objektívu je kombináciou kovu a plastu. Aj keď obsahuje aj kovové prvky, konštrukcia nie je najlepšie spracovaná, prstence majú vôľu a myslím si, že pri častom používaní sa do nich môže ľahko dostať špina a prach. Našťastie, keďže sa jedná o efektový objektív, nebudeš ho mať na kamere nasadený nonstop.

Všímavým čitateľom už asi došlo, prečo som v úvode písal o ľudskom oku. Ak je objektív v „normálnom“ stave, je podobný práve ľudskému oku. Lensbaby Composer 2 má ohniskovú vzdialenosť 50 mm, stred obrazu je ostrý a zvyšok ide do menšej či väčšej neostrosti, v závislosti od clonového čísla. Ale nespomenul som asi najdôležitejšiu vec, čo robí tento objektív tým, čím je. Je zložený z dvoch častí, v strede sa nachádza guľový kĺb a s prednou časťou je možné rotovať práve vďaka kĺbu, podobne ako pri akýchkoľvek iných tiltshiftových objektívoch. Čím viac ho „ohneš“ mimo svojej osi, tým je efekt silnejší a posúva sa tým aj hranica ostrosti.

Fotografovanie nie je jeho silná parketa

Jeho použitie pri fotografovaní je otázne. Podobný efekt by možno bol dosiahnuteľný aj v postprodukcii, napríklad aplikáciou nejakých filtrov, ale primárne pri videu viete využiť potenciál objektívu naplno. Ja som počas natáčania rotoval objektívom v „kĺbe“ čím som dosiahol zaujímavý efekt. Lensbaby Composer 2 prosto otvára nový rozmer tvorivosti a experimentovaniu.

Ako je uvedené v titulku, tento objektív je zhmotnením výrazu „Za málo peňazí, veľa muziky“. Jeho cenovka, prekvapivá obrazová kvalita a nové možnosti experimentovania určite stoja za to. Nie je to síce objektív na každodenné použitie, ale deň, keď ho vytiahneš z batohu bude dňom, kedy si povieš, “„Lensbaby nebude sedieť v kúte“ a začneš tvoriť.

Galéria

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X