Základy kompozície – pravidlo zlatého rezu

pravidlo zlatého rezu
0

Aby fotografie pôsobili naozaj profesionálne a boli kvalitné, musia sa dodržiavať základné pravidlá kompozície. Tie majú na výslednú atraktivitu záberu často ešte väčší vplyv, než zobrazovaný objekt. Azda úplne najstarším princípom kompozície záberov je pravidlo zlatého rezu, s ktorým vás oboznámime práve v tomto článku. Kompozícia a zlatý rez sa okrem v fotografie využívajú aj v iných umeleckých odvetviach – pri maľbe, architektúre, či dizajne.

Zlatý rez je geometrický princíp, ktorý sa okrem kompozície fotografie využíva aj v matematike, architektúre či výtvarnom umení. Na základe neho boli zrejme postavené egyptské pyramídy, skonštruovaný pentagram či vystavaná katedrála Notre Dame v Paríži. Ide o naozaj veľmi staré pravidlo jasne popísané  prvýkrát Euklidom už v roku 300 pred Kristom. O samotnom zlatom reze a jeho aplikácií vo fotografii by sa dala napísať celá kniha, pričom my vám ponúkneme základ, ktorý je vhodné využiť aj pri vašom fotení.

Hlavnou úlohou zlatého rezu je zakomponovať hlavný objekt fotografie tak, aby pôsobil harmonicky a vytváral ideálny súlad s okolitým pozadím. Matematickým vyjadrením zlatého rezu je napríklad porovnanie pomeru kvantít a, b, c tak, že a:b=b:c. Ten aplikáciou do sveta fotografie získa aj nasledujúcu definíciu – zlatý bod, teda miesto komponovania hlavného objektu na záber, je priesečník dvoch čiar, ktoré rozdeľujú plochu záberu na dve menšie, pričom pomer veľkosti väčšej k menšej čiastkovej ploche sa rovná pomeru plochy celého záberu k väčšej čiastkovej ploche.

Zložité však? Aby ste sa dokázali riadiť doslova podľa uvedenej definície, pri fotení by ste potrebovali pravítko, kalkulačku a pravdepodobne aj experta na matematiku. Preto sa pravidlo zlatého rezu zjednodušilo na tzv. pravidlo tretín, ktoré prináša prakticky úplne rovnaký výsledok. Na jeho aplikáciu je potrebné záber rozdeliť pomocou dvoch vodorovných a dvoch zvislých čiar na devätiny. Priesečníky jednotlivých čiar predstavujú zlaté body, teda ideálne miesto na komponovanie dominantného prvku fotografie nachádzajúce sa približne v jej tretine. Takto vzniknú až 4 zlaté body, pričom ten najpôsobivejší je umiestnený vpravo dole. Práve tento bod totiž najviac korešponduje s výsledkom pôvodného zlatého rezu.

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X