Ako fotiť krajinu na smartfóne – 3. časť

0

Vitajte pri pokračovaní nášho seriálu, v ktorom sa venujeme fotografovaniu krajiny so smartfónom. V predchádzajúcich častiach sme si povedali niečo o svetle či kompozícii. Dnes sa zameriame na techniky, pomocou ktorých spojíme a využijeme skúsenosti z oboch predchádzajúcich častí.

10.\ Vyskúšajte panorámu

Fotoaparát mobilného telefónu nemá veľa schopností, ktoré by boli lepšie, ako pri digitálnej zrkadlovke. Keď také má, je to zvyčajne dané softvérom telefónu a jednou z takých výhod je tvorba panorámy priamo v telefóne. Pri zrkadlovke sa väčšinou panoráma robí až v postprodukcii, kde sa v softvéri na vašom počítači snažíte spojiť niekoľko vopred dobre pripravených fotografií do jedného celku. Smartfón vám však umožňuje urobiť panorámu priamo tam, kde sa nachádzate – čo je úžasné práve pri fotení krajinky! Výhodou takejto fotografie – okrem toho, že dokážete zachytiť väčšiu časť scény – je aj to, že zo svojho telefónu viete získať omnoho väčšie rozlíšenie. Telefón totiž pripočítava nové dáta do snímky a tým jej rozmer zväčšuje.

Urobiť peknú panorámu nie je vždy jednoduché. A teraz nehovorím len o tom, že musíte mať predstavivosť a povedať si, kde s panorámou začať a kde skončiť. Takisto je pri nej ťažšie dodržiavať pravidlo tretín, ktoré sme už spomínali. Ale základné chyby, ktoré ľudia robia, sú omnoho banálnejšie. Panoráma sa musí robiť z jedného miesta, okolo ktorého sa otáčate. Ak by ste sa hýbali jedným smerom, výsledná fotka by bola rozsekaná – môže za to algoritmus, ktorý spočítava snímky dokopy. Keď fotíte panorámu, zaprite sa lakťami o svoj pás, aby vaša fotka bola čo najstabilnejšia a otáčajte sa okolo jednej nohy. Samozrejme, v prípade, že snímate zľava doprava, tak okolo pravej a naopak. 🙂 Ak sa lakťami nezapriete o pás, pokúste sa telefón držať tak, aby sa triasol čo najmenej. Ak vlastníte iPhone, panorámu zapnete tak, že otvoríte fotoaparát, nad gombíkom spúšte uvidíte textové menu, v ktorom je napísané foto, portrét, štvorec, pano. Potiahnite smerom doprava – až dôjdete na pano, čo je označenie pre panorámu. Androidové telefóny majú možnosť panorámy zvyčajne v menu fotoaparátu. Po otvorení panorámy na iPhone môžete vidieť žltú čiaru, tá vám ukazuje rovinu. Keď začnete snímať panorámu trasú sa vám ruky, ikona šípky sa od tejto roviny vzďaľuje a na okrajoch snímky vznikajú čierne časti. Keď skončíte a máte takto zle nasnímanú fotku, musíte čierne časti odrezať, čím môžete prísť o informácie, ktoré ste chceli na fotografii zachytiť. V takomto prípade odporúčame nasnímať panorámu ešte raz.

Smartfón vám zvyčajne umožní robiť panorámu zprava doľava, toto nastavenie sa dá prepnúť, v našom prípade po stlačení šípky. Nebojte sa však pristupovať aj k tejto funkcii kreatívne, môžete ju použiť napríklad pri fotení vysokých objektov. Keď sa nachádzate príliš blízko fotografovaného objektu a potrebujete vykompenzovať neprítomnosť širokého objektívu, zapnite panorámu. Výsledný efekt je naozaj zaujímavý. Takúto fotku spravte aj niekoľkokrát, pretože veľmi ľahko pri nej vznikne chyba, obrázky sa zle spoja a fotka je potom rozsekaná.

Na chyby si dávajte pozor aj v prípade, že sa na mieste, ktoré fotíte, nachádza veľa ľudí. Napríklad si predstavte, že ste vo Vatikáne na námestí Sv. Petra alebo v Tokiu na križovatke Shibuya, po ktorej prejde na jednu zelenú aj 2500 ľudí! V takýchto prípadoch je lepšie panorámu na telefón nerobiť. Ľudí nemáte možnosť odkontrolovať, rýchlo sa hýbu a v zábere vám bude vznikať množstvo chýb. Ak sa nachádzate na mieste, kde je ľudí o niečo menej, ale tiež vám kráčajú pred objektívom, skúste robiť panorámu proti smeru ich pohybu. Čiže ak kráčajú zľava doprava, vy sa hýbte sprava doľava. Je možné, že vďaka tomuto pohybu sa vám podarí ľudí zaznamenať bez chyby. Ak by ste ich pohyb fotoaparátom sledovali, určite by ste ich na fotke zaznamenali veľakrát a vznikol by vám takýto problém.

Ďalšou vecou, na ktorú si musíte dať pri tvorbe panorámy pozor, je expozícia. Na iPhone nie je možné expozíciu pri tomto režime nastavovať manuálne, o jej nastavenie sa postará automatika. Tá si prepočíta, či sa na scéne, ktorú práve snímate, nachádza veľa svetlých alebo veľa tmavých častí – a podľa toho sa nastaví. Problém môže vzniknúť napríklad vtedy, ak začínate panorámu na tmavom strome, ale zvyšok vašej scény tvorí úžasný pohľad na krajinu a oblohu, ktoré sú, samozrejme, svetlé. Vtedy sa vám môže stať, že nakoniec nasnímate oblohu úplne bielu. Môžete to však vyriešiť aj tak, že panorámu začnete robiť už pred stromom a po nasnímaní fotografiu orežete.

11.\ Použite HDR

Druhá možnosť, ktorú majú smartfóny a na veľkých fotoaparátoch ju nájdete zriedkavejšie, je použitie HDR. Táto skratka je odvodená z anglického výrazu High Dynamic Range, teda Vysoký Dynamický Rozsah. Dynamický rozsah je pomer medzi najtmavším a najsvetlejším miestom na fotke. Predstavte si to takto. Stojíte na ulici, ktorá je v tieni, no na oblohe sú krásne oblaky. Fotoaparát nefunguje rovnako ako ľudské oko a tak sa vám pri odfotení takéhoto záberu môže stať, že ulica bude čierna a oblaky budete vidieť. Alebo naopak – obloha bude úplne biela, zatiaľ čo ulica bude naexponovaná správne. A to aj napriek tomu, že keď sa pozriete na ulicu, vidíte dobre aj oblohu, aj okolité budovy! Niečo podobné sa vám mohlo stať aj v prípade, že ste fotili napríklad vaše dieťa oproti oknu. Pokiaľ ste expozíciu nastavili podľa tváre, všetko, čo sa nachádzalo za oknom, bolo biele. Takáto situácia sa dá vyriešiť pomocou HDR. Vďaka tejto technológii vlastne spojíte niekoľko rôzne naexponovaných fotografií dokopy. Z jednej si vezmete tmavé časti, z druhej svetlé a z ďalšej zase tie, ktoré sú v strede expozičnej škály, takzvané stredné tóny. Na počítači môžete takto spojiť aj väčšie množstvo fotografií, ale v telefóne sa skladá výsledok zvyčajne práve z troch záberov.

Keď fotím krajinku, zvyčajne si HDR nechávam stále zapnuté. Ak máte iPhone, viete si priamo v nastaveniach vybrať, či sa vám okrem takejto fotky bude ukladať do telefónu aj verzia bez HDR. Základná kamera má HDR efekt dosť slabý, čo však nemusí byť na škodu. Keď to totiž s týmto efektom na svojej fotke preženiete, môžete veľmi ľahko prísť k veľmi gýčovitému výsledku. Ak vám však efekt poskytnutý základným fotoaparátom nestačí, vždy môžete nájsť aplikácie, ktoré sa na fotenie HDR zameriavajú alebo editovať snímku v aplikácii na úpravu fotiek.

Samozrejme, aj fotenie do HDR má niekoľko pravidiel, na ktoré by ste mali myslieť. Nezabúdajte na to, že vznikajú tri fotografie, nie jedna! To sa môže prejaviť na pohybujúcich sa objektoch. Ak sa v zábere niečo pohne počas snímania, vo výslednej fotografii budete vidieť „duchov“. A to platí na objekty, ktoré fotíte, ale tiež na pohyb vášho zariadenia. Skúste teda telefón držať čo najpevnejšie.

12.\ Využívajte dlhú expozíciu

Množstvo krásnych krajinkárskych fotografií zachytáva vodnú hladinu. Ak pri ich tvorbe použijete dlhý expozičný čas, tečúca voda sa rozmaže a do scény vďaka tomu pridáte dynamiku alebo vyhladíte vlny na jazere. Typickým príkladom sú vodopády, ktoré pri fotení s dlhým časom vyzerajú takmer magicky. Nanešťastie, väčšina smartfónov v skutočnosti neumožňujú ovládať na svojich fotoaparátoch to, ako dlho ostane uzávierka otvorená. Existujú však softvérové riešenia, teda aplikácie, ktoré skombinujú niekoľko po sebe zaznamenaných fotiek. Opäť si treba dať pozor na to, aby sa vám pri fotení telefón netriasol. Ak to váš telefón umožňuje, použite ako spúšť hardvérové tlačidlá.

13.\ Robte časozber

Smartfóny sa v dnešnej dobe zlepšujú v každom smere a veľa z nich už umožňuje nakrúcanie časozberu. Je to vlastne veľké množstvo fotiek, ktoré sú odfotené v nami určenom časovom intervale. Predstavte si, že váš fotoaparát urobí fotku napríklad každé 3 sekundy. Keď potom tieto fotografie prehráte rýchlo po sebe, dostanete zrýchlený záber, napríklad: na oblohe budú veľmi rýchlo uháňať oblaky. Výsledkom tejto funkcie nie je fotografia, no aj tak je fajn urobiť si časozber na mieste, kde fotíte. Nezabúdajte na to, že smartfón musí byť v takomto prípade pevne prichytený alebo položený tak, aby sa nepohol ani o milimeter. Každý záchvev bude vo výsledku veľmi viditeľný. Ak používate iPhone, nájdete možnosť časozberu tak, že otvoríte aplikáciu fotoaparátu a potiahnete obraz zľava doprava. V spodnom textovom menu potom uvidíte nápis časozber.

14.\ Nezabudnite na detaily

Fotografovanie krajiny nemusí byť vždy len o ďalekých výhľadoch. Možno sa vám podarí nájsť aj detaily prírody, ktoré môžete zakomponovať do svojej fotografie. Napríklad kvet, kôru stromu, zaujímavý kameň, mušle, alebo klasy obilia. V takomto prípade nezabudnite kliknúť na obrazovke telefónu na objekt, ktorý chcete zaostriť. Aj keď majú smartfóny zvyčajne veľkú hĺbku ostrosti, ak sa objekt nachádza dostatočne blízko objektívu, pozadie bude rozostrené, čo vám pomôže upriamiť divákovu pozornosť na fotografovaný predmet. Pozadie už záber len dotvorí a dodá mu správny kontext. Napríklad odfotíte kvet – a v pozadí vidieť veľké hory. Hneď chápete, kde bol záber vytvorený.

Dúfam, že sme vám pomohli, poradili a vďaka našim tipom si domov donesiete opäť o niečo krajšie fotografie. Nezabúdajte si výlety za peknými krajinami užiť a poriadne sa obzerať všade okolo. Nikdy totiž neviete, kde čaká ten najkrajší záber. 🙂

Predchádzajúca časť

 

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X