Rady a tipy pre začínajúcich fotografov 2.

0

25 výrazov, ktoré musíte poznať!

Predchádzajúci článok: Výrazy 1 až 5 nájdete tu.

Ak chcete byť fotografom, samotná chuť a technika nestačí. Je tiež dôležité ovládať pojmy, ktorými sa pri tejto práci stretnete. Pripravili sme pokračovanie našej “poradne” – ďalších päť termínov, ktoré musí ovládať každý fotograf. Nepoznáte ich? Tak sa radšej rýchlo dajte do čítania!

6.\ Ostrosť

Ak sa sústredíte na objekt, ktorý sa k vám nachádza blízko, všetko v pozadí sa vám bude zdať rozmazané. Pre fotografov má termín ostrosť presne tento význam. Ak nie sú predmety na fotografii rozmazané, tak sú ostré a naopak, ak sa hrany línií, ktoré tvoria na fotke objekt rozpíjajú do prostredia, potom môžeme hovoriť o neostrosti.

Pri samotnom fotení si môžeme vybrať, kde bude fotoaparát ostriť. Môže tak robiť na viac bodov súčasne, alebo na jeden konkrétny bod, ktorý si navolíme. A samozrejme, tak ako na starých fotoaparátoch, aj na tých nových môžeme ostriť manuálne. Stačí mať na objektíve prepínač vo voľbe MF (manuálne ostrenie, z angl. „Manual Focus“) a točiť ostriacim krúžkom.

7.\ Bokeh

Svetlá sa v rozostrených častiach fotografie zobrazujú ako kruhy. Prípadne aj ako šesťuholníky, či päťuholníky. V skutočnosti tento efekt závisí od toho, aký tvar má otvor vo vašom objektíve. (pozn. Otvor vynikne ako priezor pri otvorení clony objektívu.) No a presne to, ako tieto svetlá na fotke vyzerajú, nazývame bokeh. Je to efekt, ktorý dokáže dať snímke krásnu atmosféru, „odpichnúť“ subjekt, ktorý chceme zachytiť od pozadia. Nemusíte však ostať pri jeho estetickej hodnote, práve naopak. Môžete ho kreatívne využiť pri svojej tvorbe. Predstavte si, že ak by mala clona tvar srdca, všetky svetlá by sa na fotke zobrazovali práve v tomto tvare. 😉 Bokeh je najviac zreteľný pri vysokej svetelnosti. To znamená pri použití najnižšieho clonového čísla, kedy sa clona objektívu plne otvorí).

8.\ Dlhá expozícia

Dlhá expozícia je spôsob fotografovania, pri ktorom svetlo na čip fotoaparátu dopadá dlhý čas. Táto technika je užitočná najmä vtedy, ak chcete snímať scénu pri slabom osvetlení, alebo ak plánujete umelecky využiť pohyb objektov. To znamená napríklad vytvoriť efekt tzv. pohybovej neostrosti. Tie sa pri takomto exponovaní budú javiť rozmazané, teda za sebou budú nechávať „stopu“. Často sa využíva na zachytenie pohybu hviezd po oblohe, alebo na vyhladenie vodnej plochy. Je naozaj užitočné si túto techniku osvojiť, pretože vďaka nej môžete vytvoriť dychberúce zábery.

9.\ Time Lapse – Časozber

Presným opakom dlhej expozície je časozber. Je to video vytvorené z veľkého množstva fotografií. Svoj fotoaparát môžete nastaviť tak, aby odfotil snímku každú sekundu, 5 sekúnd, alebo aj každé 3 minúty. Keď potom nafotené obrázky spojíte dokopy, získate video, v ktorom sa bude obraz veľmi rýchlo hýbať. Napríklad na obrázku vyššie by sme videli, ako sa točí celá nočná obloha.

10.\ White Balance – Vyváženie bielej

Svetlo nie je len biele, má rôzne farby. Predstavte si dúhu – to je vlastne svetlo rozdelené na celé svoje spektrum. Rôzne svetelné zdroje  môžu teda mať odlišné farby, no váš zrak sa im dokáže automaticky prispôsobiť. Fotoaparát to však sám od seba nedokáže. Preto sa vám môže stať, že keď niekedy odfotíte záber, výsledok je modrý, alebo červený. Existuje nastavenie, ktorým môžete túto chybu napraviť – white balance, vyváženie bielej. Samozrejme, existuje aj automatický mód, ale ten nemusí byť vždy stopercentne presný. Výrobcovia fotoaparátov pre vás preto pripravili prednastavenia na najtypickejšie svetelné zdroje – žiarovky, žiarivky, či priame slnečné svetlo. Môžete tiež využiť manuál. Odfotíte biely predmet a fotoaparátu „poviete“, že toto je biela farba.

 

Tvoja emailová adresa nebude zverejnená.

Ďakujeme za tvoj komentár :)

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

X